Jakich dokumentów potrzebuję przy zakupie samochodu z Austrii?

import-samochodow-z-austrii

Jakich dokumentów potrzebuję przy zakupie samochodu z Austrii?

Austriacki rynek motoryzacyjny przypomina niemiecki. Wybór aut jest tam duży, a odległość od Polski stosunkowo mała, więc coraz więcej kierowców w poszukiwaniu używanego samochodu w dobrym stanie wybiera się nad Dunaj. Radzimy, jakie dokumenty skompletować na miejscu, by bezpiecznie dokonać transakcji i później sprawnie przejść przez rejestrację w Polsce.

Auto pod nadzorem

W Austrii przepisy wymagają restrykcyjnych przeglądów i serwisowania. Samochody muszą, więc być tam utrzymane w bardzo dobrym staniem. Nie oznacza to jednak, że można kupować je w ciemno. Po przyjeździe do sprzedawcy, warto dokonać standardowych oględzin i przyjrzeć się zarówno wnętrzu pojazdu, karoserii, jak i tego co znajduje się pod maską. Na miejscu można także wykonać dodatkowy przegląd, o ile zgodzi się na to właściciel. Większość informacji dotyczących stanu technicznego pojazdu znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, który składa się z dwóch części, nazywanych:

 • Zulassungsbescheingung Teil I” lub „Fahrzeugschein”
 • Zulassungsbescheingung Teil II” lub „Typenschein”

W dowodzie rejestracyjnym można znaleźć informacje na temat auta, jego przebiegu, ale także dane właścicieli i datę zakupu pojazdu. Do dowodu dołączone powinno być również potwierdzenie wykonania przeglądu technicznego, nazywane „Gutachten”. Do niego właściciel powinien załączyć:

 • Komplet kluczyków
 • Kartę pojazdu, jeśli została wydana
 • Książkę serwisową

Powrót do kraju raczej na lawecie

Aby sfinalizować transakcję trzeba oczywiście spisać umowę kupna sprzedaży, która posłuży później jako załącznik podczas rejestracji pojazdu w Polsce. W umowie należy umieścić podstawowe informacje i dane dotyczące zarówno sprzedającego i kupującego, jak i pojazdu:

 • Dane kupującego i sprzedającego: imię, nazwisko i dokładny adres
 • Dane pojazdu: marka, model, data pierwszej rejestracji, rok produkcji, nr rejestracyjny, przebieg, numer nadwozia (VIN), pojemność silnika
 • Informację o tym, że sprzedawca oświadcza, że pojazd nie ma ukrytych wad technicznych, a lupujący, że zna stan techniczny pojazdu
 • Cenę sprzedaży
 • Miejscowość i datę zawarcia umowy
 • Podpisy kupującego i sprzedającego

 

Auto trzeba także wyrejestrować w lokalnym wydziale komunikacji razem ze sprzedawcą. Powrót na kołach do kraju jest mało opłacalny, ponieważ do wykupienia są stosunkowo drogie tablice wywozowe oraz ubezpieczenie, których koszt wynosi kilkaset euro. Zgodnie z prawem auto może poruszać się austriackich drogach wyłącznie z wykupioną i naklejoną na szybę winietą. Za jej brak grozi w Austrii kara w wysokości nawet 3 tys. euro. Z tego względu bardziej korzystną alternatywą jest transport kupionego auta na lawecie. Po przyjeździe do kraju, właściciel ma 30 dni na rejestrację pojazdu. Wcześniej trzeba też opłacić podatek akcyzowy, zrobić przegląd i przetłumaczyć dokumenty.

 

Źródła:

http://www.wieden.msz.gov.pl/resource/51f8268e-37a9-4758-919d-39ef8ed5f13d:JCR

http://www.konsument.gov.pl/uploads/Dowody%20rejestracyjne%20w%20UE_wyci%C4%85g%20z%20raportu.pdf

http://www.konsument.gov.pl/index.php?mact=News,cntnt01,print,0&cntnt01articleid=801&cntnt01showtemplate=false&cntnt01returnid=100&hl=pl

 

 

Do góry