Rejestracja samochodu z Austrii

import-samochodow-z-austrii

Jak zarejestrować auto z Austrii?

 

Austria, choć jest znacznie mniejszym rynkiem motoryzacyjnym niż choćby Niemcy, może kusić zadbanymi, używanymi samochodami. Kontrole serwisowe są bowiem restrykcyjne, a drogi utrzymane w doskonałym stanie. Jeździ tam zarówno dużo aut klasy premium, jak i tych z niższej półki. Przy stosunkowo niskich kosztach transportu, zakup auta od zachodnich sąsiadów może być naprawdę opłacalny. Podpowiadamy jakich formalności trzeba dopełnić, gdy już auto przyjedzie do kraju.

 

Obowiązkowa jest oczywiście rejestracja, na którą kierowca ma 30 dni od momentu przyjazdu do Polski. Wcześniej trzeba jednak uporać się z innymi formalnościami. Na początek należy opłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość uzależniona jest od wartości pojazdu i wielkości jego silnika i wynosi: 3,1 proc. wartości dla auto o silniku do 2000 cm3 lub 18,6 dla aut z większymi silnikami. Kolejny krok to wizyta na stacji diagnostycznej, gdzie zostanie wykonany pierwszy przegląd rejestracyjny na terenie kraju. Jego koszt to 169 zł, a pozytywny wynik posłuży później jako załącznik do wniosku o rejestrację samochodu.

 

Rejestracja auta z Austrii – gdzie można załatwić sprawę?

 

Niektóre formalności, a czasem ich większość można już coraz częściej załatwić on-line, jednak wizyta wydziale komunikacji będzie nieunikniona. Udać trzeba będzie się zatem do urzędu, czyli w zależności od miejsca zamieszkania do:

 • urzędu starostwa powiatowego,
 • urzędu miasta (dla miast na prawach powiatu)
 • urzędu dzielnicy (dla Warszawy)

 

Sprawy w wydziale komunikacji może załatwić właściciel auta lub jego pełnomocnik np. małżonek, a jeśli jest kilku współwłaścicieli, to każdy z nich musi uczestniczyć w formalnościach. Pojazdy firmowe mogą być z kolei rejestrowane przez właścicieli przedsiębiorstwa lub ich pełnomocników.

 

Rejestracja krok po kroku

 

Do rejestracji potrzebne jest potwierdzenie wniesienia opłat, dlatego najlepiej zająć się tym w pierwszej kolejności. Uregulować można je w kasie wydziału komunikacji lub przelewem bezpośrednio na numer konta urzędu (warto poszukać go na stronie internetowej). Zapłacić trzeba bowiem za:

 • dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę na szybę – 85 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • tablice rejestracyjne – 80 zł (tablice indywidualne to koszt 1000 zł)
 • kartę pojazdu (jeśli nie została wydana) – 75 zł
 • opłatę ewidencyjną – 50 gr

 

Komplet dokumentów i wniosek

 

Do rejestracji samochodu sprowadzonego z Austrii potrzebny jest także komplet przetłumaczonych dokumentów, zatem warto zająć się tym wcześniej. Koszt takiej usługi wynosi ok 200 zł. Następnie należy wypełnić wniosek na miejscu w wydziale komunikacji lub pobrać go ze strony www oraz skompletować załączniki, czyli:

 • potwierdzenie aktualnego badania technicznego wykonanego w Polsce lub aktualny wpis w dowodzie rejestracyjnym
 • potwierdzenie zakupu pojazdu – umowa kupna sprzedaży lub faktura
 • oryginalny austriacki dowód rejestracyjny
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych
 • dokument potwierdzający opłatę akcyzy
 • tłumaczenie dokumentów niemieckojęzycznych przez tłumacza przysięgłego

 

Pozwolenie najpierw na 30 dni

 

W niektórych urzędach sprawę można załatwić przez internet, a w innych jedyną możliwością jest złożenie dokumentów osobiście lub wysłanie ich pocztą. Po złożeniu wniosku, auto zostanie zarejestrowane czasowo na okres 30 dni i otrzymamy tzw. „miękki” dowód rejestracyjny. Urzędnik wyda także tablice rejestracyjne, pozwolenie czasowe oraz nalepkę kontrolną. By móc jeździć autem, trzeba też tego samego dnia wykupić ubezpieczenie OC. Ponowna wizyta w wydziale komunikacji odbędzie się już po odbiór właściwego dowodu rejestracyjnego. Ostatnią formalnością będzie wtedy już tylko poinformowanie ubezpieczyciela o tym fakcie i można cieszyć się z jazdy nowym samochodem.

 

Źródło:

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/rejestracja-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu#/uzywany/sprowadzony-z-zagranicy/z-unii-europejskiej

 

 

Do góry