Rejestracja motocykla z Francji – krok po kroku

import-samochodow-z-francji

Rejestracja motocykla z Francji – krok po kroku

 

Utrzymany w dobrym stanie, stosunkowo nowy motocykl z drugiej ręki, to marzenie niejednego fana jednośladów. Z analizy naszych ofert wynika, że po taką maszynę warto wybrać się do Francji, czwartego co do wielkości motoryzacyjnego rynku w Europie. Wybór jest tam duży i nietrudno o wyłowienie prawdziwej okazji cenowej. Radzimy, jak sprawnie przebrnąć przez rejestrację, gdy już zdecydujemy się na sprowadzenie pojazdu do kraju.

 

Sprawdziłeś nasze oferty i trafiłeś na wymarzony egzemplarz motocykla. Wybierasz się, więc do Francji, na miejscu udaje Ci się sprawdzić maszynę, decydujesz się na jej zakup i sprowadzasz do Polski. Co dalej? Jeśli wcześniej rejestrowałeś auta kupione w Unii Europejskiej i znasz procedury, to w przypadku motocykli tylko nieznacznie się one różnią. Na wstępie czeka Cię dobra wiadomość. Nie musisz płacić podatku akcyzowego za sprowadzony motocykl. Możesz, więc od razu zająć się rejestracją, na którą masz 30 dni od momentu przyjazdu pojazdu do kraju. Pamiętaj, że bez dopełnienia tej formalności nie możesz poruszać się motocyklem po polskich drogach.

 

Gdzie zarejestrować motocykl?

 

Zacznijmy od tego, że pojazd może zarejestrować tylko jego właściciel. Jeśli maszyna ma więcej współwłaścicieli, to każdy z nich musi stawić się w urzędzie podczas rejestracji. Inaczej jest, gdy motocykl należy do firmy, bo formalności musi wtedy dopełnić jej przedstawiciel np. właściciel lub pełnomocnik. Sprawę trzeba załatwić w wydziale komunikacji, czyli urzędzie, właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Może być to:

 • urząd starostwa powiatowego,
 • urząd miasta (dla miast na prawach powiatu)
 • urząd dzielnicy (dla Warszawy)

 

Opłaty za rejestrację motocykla z zagranicy

 

Aby złożyć wniosek o zarejestrowanie motocykla, trzeba wcześniej uregulować opłaty bezpośrednio w kasie urzędu lub przelewem na konto właściwego urzędu (nr konta powinien być dostępny na stronie www wydziału komunikacji). Zapłacić trzeba bowiem za:

 

 • dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę na szybę – 85 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • tablice rejestracyjne – 40 zł za motocykl lub 30 zł za motorower (tablice indywidualne to koszt 1000 zł)
 • kartę pojazdu – 75 zł
 • opłatę ewidencyjną – 50 gr

 

Po wniesieniu wszystkich opłat, zachowaj ich potwierdzenia, bo będą one załącznikami do wniosku. Pamiętaj także, by wcześniej wybrać się do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy dokumenty pojazdu oraz umowę kupna sprzedaży lub fakturę na język polski. Do rejestracji motocykl będzie także potrzebował aktualnego badania technicznego. Bez niego nie można poruszać się po drogach.

 

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z Francji

 

Rejestracja motocykla z Francji przebiega zgodnie z zasadami obowiązującymi pojazdy sprowadzone z krajów Unii Europejskiej. By sprawnie przebrnąć przez formalności, warto wcześniej zajrzeć na stronę właściwego urzędu komunikacji, wydrukować i wypełnić potrzebny do rejestracji wniosek, co powinno zaoszczędzić czas. Do dopełnienia procedur potrzebne będą bowiem następujące dokumenty:

 

 • wniosek o rejestrację pojazdu (można go również wypełnić na miejscu w urzędzie)
 • potwierdzenie aktualnego badania technicznego wykonanego w Polsce lub aktualny wpis we francuskim dowodzie rejestracyjnym
 • potwierdzenie zakupu pojazdu – umowa kupna sprzedaży lub faktura
 • francuski dowód rejestracyjny
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych

 

Jak załatwić sprawę?

 

Po złożeniu wniosku wraz z załącznikami urzędnik zarejestruje motocykl czasowo na okres 30 dni. Oznacza, to że czeka Cię jeszcze jedna wizyta w wydziale komunikacji. Najczęściej od razu (lub maksymalnie w ciągu 14 dni) otrzymasz pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Tego samego dnia musisz także wykupić obowiązkową polisę OC w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym i od tego momentu możesz jeździć motocyklem legalnie po drogach. W ciągu 30 dni maszyna zostanie zarejestrowana na stałe i otrzymasz właściwy dowód rejestracyjny. Pamiętaj, by poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o aktualizacji dokumentów pojazdu i ciesz się jazdą nowym motocyklem.

 

Źródła:

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/rejestracja-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu#/uzywany/sprowadzony-z-zagranicy/z-unii-europejskiej

 

Do góry