Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Jak sprowadzić samochód z Hiszpanii?

Hiszpania słynie nie tylko z Corridy. Coraz częściej przyciąga ona bowiem kierowców, którzy szukają używanych samochodów. Warto wybrać się tam zarówno po zwykłą, zadbaną osobówkę, jak i po auta z wyższej półki.

Radzimy, jak dobić targu, a później sprowadzić pojazd z zagranicy do kraju. Hiszpański rynek motoryzacyjny w ostatnich latach przeżywa rozkwit. W dużym tempie przybywa tam aut elektrycznych i hybrydowych, choć nietrudno znaleźć także oferty poflotowe i od prywatnych właścicieli. Warto wiedzieć, że warunki atmosferyczne powodują, że karoseria samochodów nie jest tam, tak podatna na działanie wilgoci, więc nawet w wiekowych egzemplarzach rzadko widać rdzę. Hiszpanie nie przywiązują jednak zbyt dużej wagi do stanu lakieru, więc drobne rysy i zadrapania są na porządku dziennym. W atrakcyjnych cenach można tam znaleźć również auta z półki premium i wyższej. Do Hiszpanii szczególnie opłaca się pojechać np. po Porsche, bo oferowane średnie ceny za modele tej marki są jednymi z najniższych w Europie. Podobnie jest także z kultowym Ferrari. Po takie perełki często warto przejechać ponad 2500 tys. km w jedną stronę.

Gdzie szukać ofert samochodów z Hiszpanii?

Poszukiwania wymarzonego samochodu z Hiszpanii najlepiej zrobić na własną rękę. Próżno szukać u handlarza pojazdu w dobrym stanie przywiezionego właśnie z tego kraju. W naszym serwisie można za to znaleźć ponad 2 miliony dostępnych ogłoszeń różnych pojazdów z południa Europy, w tym nietypowych i rzadkich modeli. Warto, więc prześledzić oferty i dobrze porównać ze sobą ceny. Przed decyzją o zakupie, trzeba jeszcze skontaktować się ze sprzedawcą i ustalić z nim szczegóły dotyczące pojazdu oraz późniejszej sprzedaży. Konieczne będzie także skalkulowanie całkowitych kosztów transakcji. Oprócz ceny zakupu trzeba jeszcze doliczyć dojazd, transportu auta do kraju, akcyzę oraz formalności związane ze sprowadzeniem samochodu. Następnie warto także poszukać informacji o pojeździe w internetowych bazach oraz na forach i stronach klubów motoryzacyjnych.

Ile kosztuje transport auta z Hiszpanii do Polski?

Przed wyjazdem trzeba także dobrze przemyśleć kwestię transportu samochodu do Polski. Można oczywiście wracać nim do domu na kołach, jednak do przebycia może być nawet 3 tys. km, co jest ryzykowne w przypadku dopiero co kupionego, używanego samochodu. Ponadto wiąże się to także z wykupieniem tablic tranzytowych, co można załatwić jedynie w Madrycie w urzędzie Dirección General de Tráfico (DGT). Biorąc pod uwagę formalności, szybszym rozwiązaniem może okazać się opłacenie transportu na lawecie, którego ceny zaczynają się już od ok 500 zł.

Jak sprawdzić auto z Hiszpanii?

Jeśli zdecydujemy się na zakup, konieczne będzie jeszcze sprawdzenie samochodu na miejscu. Warto wiedzieć, że sprzedający w Hiszpanii ma obowiązek przedstawić kupującemu raport dotyczący stanu technicznego pojazdu. Ponadto samochody w Hiszpanii przechodzą także regularne badania na stacjach diagnostycznych (pierwszy przegląd odbywa się po 4 latach, następnie dwa kolejne są co 2 lata i później auto badane jest co roku). Pojazd można oczywiście ocenić na własną rękę, a nawet poprosić o możliwość jazdy testowej. W razie wątpliwości warto przeprowadzić na własny koszt badanie w pobliskich warsztacie, którego cena w Hiszpanii waha się między 25 a 50 euro.

Jakie dokumenty musi mieć auto z Hiszpanii?

W Hiszpanii właściciel samochodu nie ma obowiązku przekazania książki serwisowej, jednak w dobrym tonie jest, gdy zostanie ona dołączona do dokumentów pojazdu. Przy transakcji sprzedaży właściciel musi natomiast przekazać: - Dowód rejestracyjny, czyli Permiso de Circulación - Komplet kluczyków - Kartę pojazdu, jeśli została wydana - Certyfikat COC (jeśli właściciel go posiada)

Transakcja sprzedaży i umowa kupna-sprzedaży

Do sfinalizowania transakcji konieczne będzie jej potwierdzenie fakturą lub umową kupna-sprzedaży, która najlepiej by była sporządzana w dwóch językach lub po angielsku, tak by była zrozumiała dla obu stron. W Hiszpanii nie obowiązują wzory umów kupna-sprzedaży aut, jednak rekomenduje się, by znalazły się w nich następujące dane: - Dane osobowe obu stron: nazwisko, numer identyfikacyjny, adres, - Szczegóły samochodu: marka, model, numer podwozia, tablice rejestracyjne), - Cena - Specjalne cechy samochodu (jeśli przeszło inspekcję techniczną, odczyt licznika kilometrów, dodatki itp.), - szczegóły dotyczące właściwej jurysdykcji (sąd właściwy w sprawach sporu) Płatność może zostać zrealizowana gotówką, o ile kwota nie przekracza 15 tys. euro. W przypadku wyższych kwot w Hiszpanii można jedynie zapłacić przelewem.

Powrót do kraju na kołach lub na lawecie

Następnie, jeśli auto wraca do kraju na lawecie, to koniec formalności w Hiszpanii. Jeśli jednak chcemy wrócić nim do kraju na kołach, musimy jeszcze udać się do Madrytu, gdzie właściwy organ (Dirección General de Tráfico) wyrejestruje pojazd i wyda zielone tablice tranzytowe. Ich ważność wynosi 2 miesiące, a koszt to ok. 20 euro. Należy jednak pamiętać, by legalnie poruszać się autem po drogach, trzeba je także ubezpieczyć do czasu rejestracji w kraju.

Rejestracja auta z Hiszpanii w Polsce

Jeśli posiadamy komplet dokumentów kupionego samochodu, późniejsza rejestracja będzie jedynie formalnością. Po powrocie do Polski kupujący ma na to 30 dni, ale wcześniej musi jeszcze opłacić akcyzę oraz przetłumaczyć dokumenty na język polski u tłumacza przysięgłego. Konieczny będzie także przegląd rejestracyjny. Ostatni krok to procedura rejestracji w wydziale komunikacji. Źródła: http://www.konsument.gov.pl/uploads/CROSS-BORDER%20CAR%20PURCHASES%20REPORT.pdf http://www.konsument.gov.pl/uploads/Zalecenia%20dla%20konsument%C3%B3w.pdf http://www.konsument.gov.pl/index.php?mact=News,cntnt01,print,0&cntnt01abc Articleid=801&cntnt01showtemplate=false&cntnt01returnid=100&hl=pl

Wszystkie produkty

All car reimport & car import & car import USA to Germany

Opłaty rejestracyjne samochodu z Francji

Porady · Import Samochodow
All car reimport & car import & car import USA to Germany

Rejestracja samochodu z Austrii

Porady · Import Samochodow
All car reimport & car import & car import USA to Germany

Jakich dokumentów potrzeba do zakupu auta z Austrii?

Porady · Import Samochodow
Pokaż więcej