Jak zarejestrować auto z Holandii?

import-samochodow-z-holandii

Jak zarejestrować auto z Holandii?

 

Holandia to drugi kraj po Niemczech, z którego Europejczycy najchętniej sprowadzają auta. Można znaleźć tam pojazdy w dobrym stanie i atrakcyjnych cenach. Warto wiedzieć, jakie dokumenty zgromadzić przy finalizowaniu transakcji oraz których formalności później dopełnić, by bez przeszkód zarejestrować sprowadzony samochód w kraju.

 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że po przekroczeniu granicy z Polską, właściciel pojazdu ma 30 dni na zarejestrowanie sprowadzonego samochodu. Jeśli nie zrobi tego w określonym czasie, nie może zgodnie z prawem poruszać się po drogach, więc warto zająć się wszystkimi formalnościami bez zbędnej zwłoki. Na początek trzeba opłacić akcyzę w urzędzie celnym. Jej koszt można oszacować wcześniej na podstawie wartości pojazdu i wielkości silnika. Akcyza wynosi bowiem:

 

 • 3,1 proc. wartości dla auto o silniku do 2000 cm3 ,
 • 18,6 dla aut z silnikami powyżej 2000 cm3 ,

 

Co ważne, nie warto sztucznie zaniżać wartości auta, ponieważ w razie wątpliwości urzędnicy przeprowadzą dodatkową wycenę na koszt właściciela. Kolejny krok to pierwszy przegląd techniczny kraju. Samochód trzeba zabrać na stację diagnostyczną i opłacić badanie. Jego koszt to 169 zł, a jego pozytywny wynik jest niezbędny do rejestracji. Następnie pozostaje jeszcze przetłumaczenie dokumentów pojazdu na język polski za pośrednictwem tłumacza przysięgłego (koszt ok 200 zł).

 

Rejestracja auta z Holandii – gdzie załatwić sprawę?

 

Ostatni etap formalności czeka właściciela w wydziale komunikacji. Wiele spraw, takich jak pobranie wniosku czy jego opłacanie, można załatwić on-line, jednak wizyta w urzędzie będzie konieczna. W zależności od miejsca zamieszkania wydział komunikacji mieści się w:

 

 • urzędzie starostwa powiatowego,
 • urzędzie miasta (dla miast na prawach powiatu)
 •      urzędzie dzielnicy (dla Warszawy)

 

By zarejestrować pojazd, w urzędzie musi stawić się właściciel lub jego pełnomocnik np. małżonek. W przypadku kilku współwłaścicieli każdy z nich musi dokonać być obecny podczas finalizowania spraw w wydziale komunikacji.

 

Rejestracja auta z Holandii

Do rejestracji konieczne jest wniesienie opłaty, co można zrobić przelewem lub bezpośrednio w kasie urzędu. Potwierdzenie wpłaty, później trzeba będzie dołączyć do wniosku. Zapłacić trzeba bowiem za:

 • dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę na szybę – 85 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • tablice rejestracyjne – 80 zł (tablice indywidualne to koszt 1000 zł)
 • kartę pojazdu (jeśli nie została wydana) – 75 zł
 • opłatę ewidencyjną – 50 gr

 

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji?

 

Oprócz dowodu wpłaty należy także wypełnić wniosek, a także dostarczyć do urzędu komplet przetłumaczonych dokumentów na język polski w formie załączników:

 • potwierdzenie zakupu pojazdu – umowa kupna-sprzedaży lub faktura
 • oryginalny holenderski dowód rejestracyjny
 • potwierdzenie aktualnego badania technicznego wykonanego w Polsce lub aktualny wpis w dowodzie rejestracyjnym
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych
 • dokument potwierdzający opłatę akcyzy

 

Pozwolenie czasowe

 

Coraz więcej placówek urzędowych umożliwia złożenie dokumentów przez internet, w innych jedną możliwą formą jest ich dostarczenie osobiście lub wysłanie pocztą. Po złożeniu wniosku, na właściwy dowód rejestracyjny trzeba czekać do 30 dni, a wcześniej urzędnik wyda pozwolenie czasowe oraz tzw. „miękki” dowód rejestracyjny. Właściciel pojazdu otrzymuje też tablice rejestracyjne oraz pozwolenie czasowe i nalepkę kontrolną na szybę. Tego samego dnia należy także opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Na koniec pozostaje jeszcze odbiór właściwego dowodu rejestracyjnego, a także aktualizacja danych u ubezpieczyciela.

 

Źródło:

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/rejestracja-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu#/uzywany/sprowadzony-z-zagranicy/z-unii-europejskiej

Do góry