Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Jak sprowadzić samochód z Włoch?

Włoski rynek motoryzacyjny, jest trzecim, największym w Europie według organizacji JATO. Można wybierać tam nie tylko spośród dużej ilości aut marki Fiat czy Alfa Romeo, ale także modeli z górnej półki. Do pokonania jest co prawda nawet 2 tys.

km, ale nie odstrasza to kupujących. Sprawdziliśmy jak krok po kroku przebrnąć przez zakup samochodu we Włoszech i sprowadzenie go do kraju.

Do Włoch nie tylko po Fiata, ale też po Ferrari

W 2016 r. we Włoszech zarejestrowano 1,82 miliony aut[2]. Rynek wtórny jest, więc tam ogromny i bez większych problemów można znaleźć wymarzony egzemplarz z drugiej ręki. Spośród ofert samochodów premium i luksusowych, to właśnie Włosi wystawiają najwięcej ogłoszeń w naszym serwisie (128 tys.), zaraz po kierowcach z Niemiec. Bez większych problemów można, więc tam znaleźć dobrze wyposażone BWM, Audi, Mercedesa, czy Porsche. Po włoskich ulicach jeździ też dużo luksusowych modeli, więc koneserzy szukają tam często perełek, takich jak: Ferrari, Maserati czy Lamborghini. Z bardziej dostępnych modeli znajdziemy oczywiście Fiaty i Alfy Romeo. Ich zaletą jest z pewnością rzadko skorodowana karoseria, bo w upalnych Włoszech łatwiej o utrzymanie lakieru w dobrym stanie. Z uwagi na wysokie temperatury większość aut posiada też klimatyzację. Jednocześnie kupujący samochody we Włoszech zwracają uwagę na liczne zarysowania i mało zadbane wnętrza samochodów. Są to jednak drobne usterki, które można naprawić w kraju małym kosztem, za to pomagają one w negocjowaniu w cen.

Gdzie szukać ofert samochodów z Włoch?

Najlepsze ceny oferują handlarze, którzy już sprowadzili samochody do kraju. Nie bez przyczyny zapracowali sobie oni jednak na swoją niepochlebną opinię i zakup auta u nich wiąże się z dużym ryzykiem nacięcia się na uszkodzony lub powypadkowy egzemplarz. Bardzo niska cena powinna, więc wzbudzić podejrzenia. Średnio za BMW i Audi z Włoch trzeba, bowiem zapłacić 20 tys. euro, a za Mercedesa 18 tys. euro. Porsche to koszt nawet 50 tys. euro. Warto zatem przeglądać ogłoszenia i zwracać uwagę czy cena nie odbiega za bardzo od rynkowej. We Włoszech używane auto kupimy w komisie lub bezpośrednio od właściciela. Tego rodzaju oferty bez problemu można przejrzeć w naszym serwisie. Warto zwracać uwagę na szczegółowe opisy oraz zdjęcia, które możliwie jak najdokładniej obrazują stan samochodu. Na tym etapie łatwo także o wstępne podliczenie kosztów. Do ceny pojazdu trzeba bowiem doliczyć jeszcze dojazd i powrót do kraju na kołach lub lawecie, koszty akcyzy oraz rejestracji w kraju. Łącznie dodatkowe koszty mogą pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych.

Wyjazd po auto do Włoch – co warto wiedzieć

Do pokonania może być blisko 3 tys. km w jedną stronę. Jeszcze przed wyjazdem, należy więc skontaktować się ze sprzedawcą i dokonać wstępnych ustaleń, które później powinny zostać spisane w umowie kupna-sprzedaży. Trzeba także zweryfikować, czy barierą nie okaże się brak znajomości języka obcego. Nie wszędzie we Włoszech możliwe będzie bowiem dogadanie się w po angielsku lub niemiecku. Pamiętać należy też o tym, że zgodnie z włoskim prawem gotówką można płacić jedynie do kwoty 3 tys. euro[2]. Jeśli, więc kupujemy auto, które kosztuje więcej, możliwa będzie jedynie płatność przelewem w banku lub na miejscu kartą, o ile sprzedający udostępni taką możliwość.

Sprawdzenie auta na miejscu

Przed zakupem warto oczywiście sprawdzić stan techniczny samochodu. We Włoszech przeglądy techniczne wymagane są co 2 lata i muszą być potwierdzone w dowodzie rejestracyjnym. Sprzedający powinien zatem przedstawić historię przeglądów, a także książkę serwisową auta. Nie ma on natomiast obowiązku zbadania samochodu przed sprzedażą. Za jego zgodą można go jednak przeprowadzić w lokalnej stacji kontroli pojazdów za ok 70-80 euro. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu ocenić stan techniczny samochodu i dokładnie obejrzeć jego karoserię, wnętrze oraz odpalić jego silnik. Takie oględziny przy świetle dziennym powinny rozwiać sporo wątpliwości.

Dokumenty i umowa kupna sprzedaży

By zgodnie z prawem kupić samochód we Włoszech, nie trzeba podpisywać umowy kupna sprzedaży. Jest ona jednak wymagana do rejestracji pojazdu w Polsce i zabezpiecza interesy kupującego. Najlepiej by była ona sporządzona w języku, który rozumie zarówno kupujący, jak i sprzedający. Nie powinno się bowiem podpisywać dokumentu, którego nie rozumiemy. Warto wiedzieć, że niektórzy sprzedawcy próbują umieszczać w umowach niekorzystne klauzule np. o braku gwarancji lub sprzedaniu auta na handel, co pozbawia kupującego prawa do gwarancji[3]. Należy pamiętać, że umowa gwarantuje przez 2 lata od zakupu towaru prawo do rękojmi, czyli odpowiedzialność sprzedawcy z tytuły niezgodności towaru z umową. Nie można jednak odstąpić od umowy, jeśli została podpisana w siedzibie sprzedającego. Co zatem powinno znaleźć się w umowie? - Dane sprzedającego i wszystkich współwłaścicieli (powinny być takie same, jak w dowodzie rejestracyjnym) oraz kupującego - Cena pojazdu - Opis samochodu, przebieg, marka, model - Data zakupu - Podpisy wszystkich stron Oprócz umowy sprzedający musi także przekazać kupującemu: - Komplet kluczyków - Dowód rejestracyjny (carta di circolazione) - Homologację zgodną z wytycznymi Komisji Europejskiej, czyli The European Certificate of Conformity (COC). Jeśli nie zostanie wydane COC, duplikat można otrzymać za dopłatą w kraju po skontaktowaniu się z producentem

Formalności na miejscu

Dalsze formalności zależą od tego w jaki sposób wracamy do kraju. Jeśli chcemy wracać autem na kołach, musimy jeszcze załatwić tymczasowe tablice rejestracyjne i ubezpieczenie. W tym celu należy udać się do miejscowego wydziału komunikacji (Ufficio Motorizzazione Civile) i złożyć wniosek wraz z dokumentami: - wypełnionym formularzem wniosku, - dowodem wpłaty za tablice tymczasowe ok 28 euro - umową własności, - zezwoleniem na wywóz, - wnioskiem o tymczasowe tablice rejestracyjne, - kopią paszportu lub dowodu osobistego właściciela, - kopią dowodu rejestracyjnego Zgodnie z włoskim prawem, wcześniej auto musi być także wyrejestrowane. Ubezpieczenie można natomiast wykupić telefonicznie za pośrednictwem polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli auto wraca na lawecie, wystarczy je wyrejestrować i można wracać do kraju.

Rejestracja samochodu w Polsce

Po przyjeździe do Polski, właściciel ma 30 dni na zarejestrowanie pojazdu. Wcześniej należy jednak opłacić podatek akcyzowy, który zostaje wyliczony na podstawie rynkowej wartości pojazdu. Wysokość podatku wynosi: - 1 proc. wartości w przypadku silników do pojemności 2000 centymetrów sześciennych - 18,6 proc. wartości w przypadku silnika o większych pojemnościach Po uiszczeniu opłaty, należy jeszcze wykonać przegląd techniczny oraz przetłumaczyć dokumenty na język polski u tłumacza przysięgłego. Następnie można przejść do procedur związanych z rejestracją samochodu. Można zrobić to w: - urzędzie starostwa powiatowego, - urzędzie miasta (dla miast na prawach powiatu) - urzędzie dzielnicy (dla Warszawy) Wcześniej można też pobrać ze strony urzędu wniosek, wydrukować go i wypełnić. Do niego dołączyć trzeba także załączniki: - potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego - potwierdzenie aktualnego badania technicznego wykonanego w Polsce - włoski dowód rejestracyjny - dowód zakupu pojazdu – umowa lub faktura - potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych Auto zostanie zarejestrowane tymczasowo na miesiąc. W tym samym dniu, gdy rejestrujemy tymczasowo samochód, trzeba także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, a po maksymalnie 30 dniach można odebrać właściwy dowód rejestracyjny, tablice i cieszyć się nowym nabytkiem. [1] http://europe.autonews.com/abc Article/20170103/ANE/170109982/italy-sales-rise-13-in-december [2,3] http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/buying-a-car-abroad/italy/index_en.htm

Wszystkie produkty

All car reimport & car import & car import USA to Germany

Opłaty rejestracyjne samochodu z Francji

Porady · Import Samochodow
All car reimport & car import & car import USA to Germany

Rejestracja samochodu z Austrii

Porady · Import Samochodow
All car reimport & car import & car import USA to Germany

Jakich dokumentów potrzeba do zakupu auta z Austrii?

Porady · Import Samochodow
Pokaż więcej