Jak zarejestrować auto z Włoch?

import-samochodow-z-wloch

Jak zarejestrować auto z Włoch?

 

Włoski rynek motoryzacyjny jest trzecim co do wielkości w Europie[1]. Nic więc dziwnego, że coraz częściej Polacy szukają na nim używanych aut w atrakcyjnych cenach. Wybierać można bowiem nie tylko spośród włoskich marek, ale także trudno dostępnych modeli z wyższej półki oraz luksusowych samochodów sportowych. Warto wiedzieć, że kupując pojazd w Unii Europejskiej, można go później bez przeszkód zarejestrować w kraju. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Gdy auto przebędzie nawet 2000 km i znajdzie się w Polsce, należy bezzwłocznie zająć się formalnościami, które umożliwią rejestrację pojazdu. Właściciel ma na to bowiem 30 dni, po tym czasie nie może formalnie poruszać się po polskich drogach bez krajowego dowodu rejestracyjnego.

 

Formalności krok po kroku

 

Wcześniej trzeba jednak zająć się kilkoma sprawami. Pierwszą z nich jest opłacanie podatku akcyzowego, który wynosi 3,1 proc. wartości samochodu, gdy ma on silnik nie większy niż 2000 cm3 lub w innym wypadku 8,6% wartości. Potwierdzenie opłacenia akcyzy trzeba zachować i dołączyć później do dokumentów rejestracyjnych w formie załącznika. Urzędnik nie wyda także dowodu rejestracyjnego bez ważnego badania technicznego. By zrobić przegląd, trzeba także odwiedzić stację diagnostyczną, gdzie trzeba będzie zapłacić 169 zł. Ostatni krok przed wizytą w wydziale komunikacji to tłumaczenie włoskojęzycznych dokumentów pojazdu oraz umowy kupna-sprzedaży na język polski u tłumacza przysięgłego. Koszt takiej usługi to ok. 200 zł.

 

Gdzie zarejestrować samochód z Włoch?

 

Po przebrnięciu przez szereg spraw, można zająć się formalności na miejscu w urzędzie. Warto wiedzieć, że może zrobić to tylko właściciel lub jego prawny pełnomocnik. Jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, ten obowiązek dotyczy każdego z nich. Wydział komunikacji znajduje się w zależności od miejsca zamieszkania w:

 • urzędzie starostwa powiatowego,
 • urzędzie miasta (dla miast na prawach powiatu)
 • urzędzie dzielnicy (dla Warszawy)

 

Rejestracja pojazdu z Włoch krok po kroku

 

Przed wizytą w wydziale komunikacji warto pobrać z jego strony wniosek, wypełnić go w domu oraz wnieść opłatę rejestracyjną przelewem. Na koszty rejestracji składa się:

 • dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę na szybę – 85 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • tablice rejestracyjne – 80 zł (tablice indywidualne to koszt 1000 zł)
 • kartę pojazdu – 75 zł
 • opłatę ewidencyjną – 50 gr

 

Następnie trzeba skompletować wniosek oraz załączniki, czyli:

 • wniosek o rejestrację pojazdu (można go wcześniej pobrać ze strony urzędu lub wypełnić na miejscu)
 • potwierdzenie zakupu pojazdu – umowa kupna-sprzedaży lub faktura
 • włoski dowód rejestracyjny
 • potwierdzenie aktualnego badania technicznego wykonanego w Polsce lub aktualny wpis we włoskim dowodzie rejestracyjnym (jego akceptacja zależy do urzędu)
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych
 • dokument potwierdzający opłacenie akcyzy

 

Komplet dokumentów można wysłać pocztą, on-line, jeśli taką możliwość dopuszcza urząd lub złożyć osobiście. Należy pamiętać, że wszystkie papiery obcojęzyczne, muszą być przetłumaczone, inaczej urzędnik ich nie przyjmie.

 

Ile trzeba czekać?

 

Po złożeniu wniosku urzędnik najpierw zarejestruje auto czasowo na 30 dni. W ciągu dwóch tygodni urząd wyda tablice rejestracyjne oraz „miękki” dowód rejestracyjny. Tego samego dnia trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC i można poruszać się autem po drogach. Ostatnia wizyta w urzędzie będzie już dotyczyła odbioru właściwego dowodu rejestracyjnego. Pozostanie wtedy jeszcze aktualizacja danych o pojeździe u ubezpieczyciela.

 

Źródło:

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/rejestracja-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu#/uzywany/sprowadzony-z-zagranicy/z-unii-europejskiej

[1] http://www.jato.com/italy-overtook-france-in-january-to-become-europes-third-largest-new-car-market/

Do góry