Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Jak sprawdzic punkty karne?

Punkty karne można otrzymać za różne wykroczenia drogowe, takie jak na przykład przekroczenie prędkości, łamanie przepisów lub zakłócanie porządku na drodze albo za posiadanie niesprawnego samochodu. Wraz z punktami w parze idą mandaty, których wysokość określa bieżący taryfikator mandatów.

Punkty karne można bardzo łatwo sprawdzić i aby to zrobić, nawet nie trzeba wychodzić z domu.

Co to są punkty karne i z jakimi konsekwencjami się wiążą?

Punkty karne otrzymują kierowcy za łamanie przepisów ruchu drogowego. Ich ilość ma wpływ na to, czy można kierować samochodem - otóż, przekroczenie konkretnej liczby punktów karnych w ekstremalnym przypadku może skutkować wstrzymaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Przekraczanie dozwolonego limitu po prostu się nie opłaca. Jeśli kierowca otrzyma co najmniej 24 punkty karne, a prawo jazdy ma co najmniej rok, wówczas będzie musiał odbyć egzamin sprawdzający, czyli test teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Koszty tego przedsięwzięcia trzeba pokryć z własnej kieszeni. Trochę inaczej sprawa wygląda z kierowcami w pierwszym roku po uzyskaniu prawa jazdy. Jeśli otrzymają 20 punktów karnych, ich prawo jazdy ulegnie natychmiastowemu cofnięciu, a oni sami będą musieli udać się na ponowny kurs prawa jazdy. Punktom karnym towarzyszy taryfikator mandatów, czyli dokument, który określa, ile "kosztuje" konkretne wykroczenie. Jazda niezgodnie z przepisami o ruchu drogowym jest nieopłacalna - wiąże się nie tylko z wydatkami, może także kosztować nas uprawnienia nierzadko zdobyte z wielkim trudzem. Dobra wiadomość jest taka, że punkty karne ulegają przedawnieniu. Ma to miejsce wówczas, gdy minie rok od zdarzenia. Jeśli mamy poniżej 24 punktów (lub 20 punktów jeżeli jesteśmy w posiadaniu prawa jazdy krócej niż rok), możemy wziąć udział w szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, aby zbić punkty. Jedno szkolenie odejmuje 6 punktów z całej posiadanej puli, które zostały przyznane najwcześniej.

Jak sprawdzić punkty karne: wizyta na komendzie policji

Aby sprawdzić aktualną ilość punktów karnych, wystarczy udać się na komisariat policji, najlepiej na ten, który jest blisko miejsca zamieszkania. Informację o ilości punktów karnych można otrzymać w formie ustnej na podstawie przedstawionych dokumentów (prawo jazdy, dowód osobisty), a także pisemnie. Ta druga forma może się przydać w różnych sytuacjach, na przykład w pracy, kiedy pracodawca przekazuje pracownikom samochody służbowe. Im mniej punktów karnych, tym lepiej dla ewentualnej przyszłej kariery. Aby otrzymać wykaz punktów na papierze, należy przede wszystkim uiścić opłatę za wydanie zaświadczenia na konto urzędu miasta lub gminy (osobiście w kasie lub przelewem) i z potwierdzeniem wpłaty udać się na komisariat. Koszt uzyskania zaświadczenia to jednorazowy wydatek wynoszący 17 złotych. Policja udziela takiej informacji tylko i wyłącznie osobie zainteresowanej. Nie można również dowiedzieć się, czy i o ile limit przekroczyła osoba trzecia. Punkty karne warto mieć pod kontrolą i w razie potrzeby zmniejszyć ich ilość szkoleniami.

Sprawdź punkty karne online!

Nie każdy ma czas i ochotę na to, aby zajrzeć na policję i zapytać o swoje punkty karne. Nie ma się czemu dziwić, przecież mało kto chodzi na komisariat dla przyjemności. Ministerstwo Cyfryzacji stara się ułatwiać życie obywatelom, dostarczając usługi internetowe, które pozwalają zaoszczędzić czas i nerwy. Jak więc sprawdzić punkty karne, bez konieczności wychodzenia z domu i odwiedzania komisariatu? Bardzo prosto, bo wystarczy mieć dostęp do internetu. Na stronie obywatel.gov.pl trzeba utworzyć tak zwany Profil Zaufany (można go założyć online w ciągu kilku minut) i skorzystać z e-usługi o nazwie "Sprawdź swoje punkty karne". Punkty karne online wyświetlą się tylko wtedy, jeśli faktycznie zostały przypisane danej osobie. Informację o punktach można ściągnąć w postać pliku .pdf i wydrukować, ale dokument taki będzie miał wyłącznie luźny informacyjny charakter - sąd, pracodawca lub inna instytucja nie muszą go uznać (wówczas trzeba pójść pierwszą opisaną ścieżką, czyli udać się na komisariat z potwierdzeniem wniesienia opłaty za zaświadczenie). Baza danych dotyczących punktów karnych uzupełniana jest raz dziennie. Wspomniana usługa jest początkiem procesu cyfryzacji, związanym z posiadaniem prawa jazdy i pojazdu, w ramach systemu informatycznego CEPIK 2.0. Od kwietnia 2017 roku wiadomo, jak sprawdzić punkty karne online, zaś w przyszłości będzie można także korzystać z kolejnych usług ułatwiających życie kierowcom. Internetowa kontrola nad punktami karnymi pozwoli na bieżące sprawdzanie ich ilości. Jest to niezwykle istotne, bowiem obecnie prawo jazdy można stracić bardzo łatwo, a uzyskanie go na nowo jest oczywiście żmudnym i kosztownym procesem. Zarówno system, jak i korzystanie z niego są całkowicie bezpłatne. Poza tym oprócz osoby zainteresowanej nikt inny nie ma dostępu do danych zapisanych w systemie. Logowanie odbywa się za pomocą loginu i hasła dostarczanego wybraną drogą komunikacji (SMS, e-mail). Teraz to, jak sprawdzić punkty karne, to po prostu łatwizna. Polskie drogi wymagają reform, i nie chodzi wyłącznie o jakość, ale także o wzajemny stosunek kierowców do siebie i właściwe pojmowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wszystkie produkty

beleuchtung

Kiedy warto stosować halogeny?

Porady · Inne
verkehr

Mandat z fotoradaru

Porady · Inne
verkehr

Jak zapłacić mandat?

Porady · Inne
Pokaż więcej