Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Samochód rodzinny

Samochód rodzinny - ta kategoria pojazdów cieszy się największą popularnością na całym świecie. Nic dziwnego, ponieważ auta rodzinne to połączenie bezpieczeństwa, komfortu, przestrzeni i ekonomiczności.

Wbrew pozorom samochody zaprojektowane z myślą o współużytkowaniu przez małych i dużych nie muszą być nudne. Nowoczesne technologie i atrakcyjny wygląd są coraz częściej domeną aut wybieranych przez rodziny, które z samochodem pragną związać się na długie lata. Zatem wybierając samochód rodzinny, niekoniecznie należy godzić się na kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, funkcjonalnością, a wyglądem.

Samochód rodzinny, czyli jaki?

Na atrakcyjność samochodu rodzinnego wpływa wiele czynników. Jeśli autem będą podróżować dzieci, to rodzice z pewnością dwa razy zastanowią się nad bezpieczeństwem, które powinien zapewnić pojazd. Samochód rodzinny to przede wszystkim samochód bezpieczny. Warto zatem przyjrzeć się ocenom w testach zderzeniowych Euro NCAP. Pojazdy, którym przyznano maksymalną ilość gwiazdek w testach, zapewniają największe bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerom, także tym najmłodszym, podróżującym w fotelikach. Tutaj z pewnością przyda się system Isofix, który gwarantuje stabilność mocowania siedzisk dla maluchów. W podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa auta pomaga szereg systemów. Poduszki powietrzne, ESP czy ABS, to tylko nieliczne z obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu, mające zagwarantować ochronę w trakcie jazdy. Poduszki powietrzne oraz kurtyny boczne powinny bezwzględnie chronić wszystkich pasażerów znajdujących się w pojeździe i nie warto oszczędzać na tym elemencie wyposażenia. Optymalna struktura nadwozia, która będzie absorbować siłę uderzenia również ma niebagatelny wpływ na zabezpieczenie osób przebywających w środku pojazdu. Nie należy też zapominać o regularnym serwisowaniu samochodu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze auta dla rodziny?

Przed zainwestowaniem w nowy samochód, warto skonsultować z najbliższymi oczekiwania wobec "nowego członka rodziny". Uwzględnienie potrzeb wszystkich domowników sprawi, że nowy nabytek okaże się udaną i bardzo rodzinną inwestycją. Bezwzględnie należy wziąć pod uwagę ilość członków rodziny oraz ich wiek. Warto także zastanowić się, czy pojazd będzie użytkowany w trybie codziennym, a więc wykorzystywany do jazdy miejskiej, do pracy, do szkoły, na zakupy, czy też ma służyć dłuższym wyjazdom - za granicę czy na wakacje. W przypadku dwojga lub więcej małych dzieci warto zwrócić uwagę, czy w samochodzie jest możliwość prawidłowego zamontowania odpowiedniej liczby fotelików. Ponadto dobrze jest przyjrzeć się, jak w praktyce wygląda przestrzeń nie tylko wewnątrz kabiny pojazdu, ale i jego bagażnika. Może się okazać, że w przypadku samochodu, który sprawia wrażenie dużego gabarytowo z zewnątrz, zwłaszcza w przypadku niektórych modeli SUV-ów, w środku pojawi się problem z komfortowym pomieszczeniem wszystkich pasażerów oraz bagaży. Osoby planujące podróżowanie ze zwierzętami powinny upewnić się, czy czworonożny przyjaciel również będzie mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca, czy to przewożony w specjalnym transporterze, czy też na wydzielonej macie.

Kombi a może minivan?

Dobrym pomysłem może okazać się zakup minivana lub samochodu w praktycznej wersji kombi. Vany to auta z założenia uniwersalne i rodzinne, gwarantujące maksymalny komfort i funkcjonalność, mimo że wymiarami zbliżone są do kompaktów. Wysokie nadwozie, wyżej osadzone siedziska, pojemny bagażnik, mnóstwo schowków czy wyjmowane i przesuwane fotele mogą zaliczać się do atutów podczas wyboru auta rodzinnego. Wciąż dużą popularnością w kontekście pojazdu rodzinnego cieszą się modele z nadwoziem kombi. Ta wydłużona wersja sedana charakteryzuje się obszernym wnętrzem i dużą przestrzenią bagażową, co może mieć istotne znaczenie, jeśli samochód będzie często wykorzystywany w dalekich, na przykład wakacyjnych trasach. Wersje kombi są natomiast niższe od minivanów, co może mieć wpływ na komfort wsiadania i wysiadania zwłaszcza w przypadku wyższych użytkowników. Nie zmienia to faktu, że dobrze wyposażone i bezpieczne kombi jest odpowiednią opcją dla rodziny 2+2, która stawia na częste i dalekie podróże. Na rynku dostępne są również wersje 7-osobowe, zarówno minivanów, jak i kombi, co dla rodzin z kilkorgiem dzieci może okazać się fantastycznym rozwiązaniem. Z reguły dodatkowe fotele można złożyć, ukrywając je w podłodze i dzięki temu zyskując imponującą przestrzeń bagażową. Rodzaj nadwozia może być decydującym kryterium wyboru. Ostateczna decyzja będzie jednak zależeć od szeregu preferencji przyszłych właścicieli wozu.

Przemyślany zakup = satysfakcja rodziny

Wybierając samochód rodzinny, warto udać się na oględziny wraz ze wszystkimi domownikami. Pozwoli to na wyłapanie zalet i mankamentów danego modelu oraz ocenę w praktyce, czy pojazd spełnia wszelkie oczekiwania potencjalnych użytkowników. I chociaż można pokusić się o stwierdzenie, że idealny samochód rodzinny po prostu nie istnieje, to z pewnością przemyślany zakup usatysfakcjonuje całą rodzinę - zarówno kierowcę, jak i jego najbliższych.

Wszystkie produkty

Europa Mitgliedsstaaten-Flaggen

Wszystko o systemie opłat za drogi

Porady · Inne
beleuchtung

Kiedy warto stosować halogeny?

Porady · Inne
verkehr

Mandat z fotoradaru

Porady · Inne
Pokaż więcej