Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Samochody terenowe

Samochód terenowy to marzenie wielu kierowców. Nic dziwnego - te potężne auta kojarzą się z wojażami po bezdrożach i bezpiecznym podróżowaniem. Wokół terenówek narosło też sporo mitów.

Warto więc wiedzieć, dla kogo przeznaczone są takie pojazdy, a także jakie korzyści i niedogodności wiążą się z jazdą tymi potężnymi maszynami.

Samochody terenowe - co to właściwie oznacza?

Wiele osób intuicyjnie odpowiada: to pojazdy, którymi można poruszać się w terenie. Ta prosta definicja jest w stu procentach trafiona. Auta terenowe pozwalają na pokonywanie bezdroży czy przeszkód terenowych bez obaw o kondycję pojazdu. Czas na odrobinę fachowej wiedzy: samochód terenowy od osobowego różni się oponami i wielkością prześwitu, a także konstrukcją przedniego zderzaka. Ten ostatni element ma niebagatelne znaczenie. Warto wiedzieć, że na rynku nie brakuje pojazdów o dużym prześwicie, które w rzeczywistości nie zasługują na miano terenówki. Powód jest prosty: zderzak nie może blokować auta podczas pokonywania przeszkody. W takiej sytuacji na nic zda się wysoki prześwit. Wśród wielbicieli motoryzacji pokutuje również mit, że auta terenowe pod względem konstrukcyjnym powinny być oparte na ramie. Wiele uznanych modeli takich jak Jeep Cherokee czy Grand Cherokee nie ma jednak ramy, więc przy zakupie nie warto stosować tego kryterium. Dobrze natomiast wiedzieć, że rama pozwala na dokonywanie różnorodnych modyfikacji. Można ją również bez problemu wymienić w razie stłuczki lub wypadku. Co ważne, nadwozie oraz rama stanowią dwie oddzielne części. Samochody terenowe cechują się również specjalistycznym ogumieniem, dzięki któremu pojazd jest w stanie poruszać się po każdym terenie. Zdaniem niektórych ekspertów to ono ma większe znaczenie niż napęd na cztery koła. Nieodłączną częścią terenówki jest także reduktor. Podzespół ten odpowiada za skrócenie przełożeń o około dwa razy. To dzięki niemu siła napędowa przenoszona z silnika na koła jest dwukrotnie większa.

Zaskakujące fakty o samochodach terenowych

Auta terenowe mają opinię masywnych, bezpiecznych pojazdów. O ile za bezpieczne można uznać samochody SUV, o tyle klasyczne terenówki nie zapewniają kierowcy i pasażerom szczególnej ochrony na najwyższym poziomie. Poszukując auta na co dzień do jazdy po asfalcie, lepiej skusić się na typowy model osobowy. Powód: samochody terenowe nie zachwycają przyczepnością podczas jazdy po asfalcie, a ponadto wpadnięcie w poślizg może okazać się wyjątkowo niebezpieczne. Samochody terenowe ze względu na swoje gabaryty pozwalają jednak lepiej ocenić sytuację na drodze dzięki temu, że kierowca znajduje się dość wysoko. Podróżujący terenówkami nie muszą obawiać się wciąż charakterystycznych dla wielu polskich dróg dziur lub innych ubytków w nawierzchni. Wśród fanów motoryzacji krąży również opinia, że tego rodzaju pojazdy zapewniają komfort podczas jazdy. Fakt: duża ładowność pozwala na zapakowanie większej ilości rzeczy. Mit: zawieszenie powoduje charakterystyczne bujanie podczas jazdy, a to mało komu kojarzy się z wygodą.

Terenówka czy samochod SUV?

Decydując się na zakup dużego auta, warto przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby i zadać sobie pytanie, czy pojazdu terenowego nie zastąpić SUV-em. Samochod SUV mogą rozważyć przykładowo osoby, którym zależy na pojemnym aucie, w którym można łatwo przewieźć sprzęt wędkarski. Zarówno terenówki, jak i najlepsze SUV-y dysponują potężnymi bagażnikami. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zastanowić się, czy napęd na cztery koła będzie regularnie eksploatowany, a także czy auto rzeczywiście potrzebuje wysokiego prześwitu. Warto wiedzieć, że najlepszy SUV sprawdzi się również na co dzień podczas jazdy po asfalcie, a także po szutrowych drogach. Kierowcy planujący częste dołączanie przyczepy powinni natomiast skłonić się ku terenówce. W przypadku jazdy z dodatkowym ładunkiem takim jak choćby łódka napęd na cztery koła, a także solidna rama okazują się niezastąpione. Auta terenowe mają jeszcze jedną przewagę nad SUV-ami: są idealne dla niepokornych podróżników, którzy lubią odkrywać nowe miejsca na własną rękę i chętnie odwiedzają pozornie niedostępne zakątki z dala od asfaltowych dróg. Dla wielu osób decydujące mogą okazać się jednak kwestie ekonomiczne. Samochody terenowe napędzane są silnikami o dużej pojemności, a ich eksploatacja to spory wydatek.

A może crossover?

Dla niektórych kierowców to właśnie crossover może stanowić interesującą alternatywę dla aut terenowych. Przed podjęciem decyzji warto również wiedzieć, jaka jest różnica między SUV-em i crossoverem. Granica jest płynna, jednak zwyczajowo mianem SUV-a określa się większe auta z potężnymi silnikami, zwykle z napędem na cztery koła. Crossovery to z kolei typowe miejskie pojazdy, które okazjonalnie mogą jeździć również po cięższym terenie. Mają większy prześwit i są dostępne w wielu wariantach: od kombi po minivany. Tego rodzaju auta cechuje komfort podróżowania i sporo miejsca do przewożenia bagażu. Należy podkreślić, że terenówki zaprojektowano z myślą o jeździe po bezdrożach. Oczywiście nie oznacza to ograniczenia wyłącznie do nieokiełznanych nawierzchni. W crossoverach proporcja jest natomiast odwrotna: sprawdzają się na asfalcie, a od czasu do czasu można wybrać się w nich na bezdroża. Można więc określić je mianem pojazdów uterenowionych, które od terenówek różnią się pod wieloma względami. Są delikatniejsze niż klasyczne terenowe auta, więc regularna jazda po nieutwardzonych nawierzchniach może je uszkodzić. Można jednak z powodzeniem jeździć nimi po wybojach i dziurach - oczywiście z umiarem. Klasyczne terenówki i ich unowocześnione miejskie odpowiedniki to pojazdy dla użytkowników o jasno sprecyzowanych wymaganiach. Przed podjęciem decyzji o zakupie jednej z tych potężnych maszyn warto przeanalizować różnice między poszczególnymi typami pojazdów, a także dopasować model do indywidualnych potrzeb związanych z codzienną eksploatacją.

Wszystkie produkty

Europa Mitgliedsstaaten-Flaggen

Wszystko o systemie opłat za drogi

Porady · Inne
beleuchtung

Kiedy warto stosować halogeny?

Porady · Inne
verkehr

Mandat z fotoradaru

Porady · Inne
Pokaż więcej