Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Aby wjechać na plac manewrowy i na miasto podczas egzaminu na prawo jazdy, trzeba najpierw zaliczyć część teoretyczną. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy przez wiele lat był traktowany dość pobłażliwie przez kandydatów na kierowców...

gdyż istniała dość niewielka pula pytań, które powtarzały się na egzaminie. W efekcie wiele osób po prostu uczyło się na pamięć poprawnych odpowiedzi. Ta sytuacja zmieniła się jednak w styczniu 2013 roku. Dziś takich pytań jest ponad 2500, więc potencjalny kierowca po prostu musi znać przepisy, by zaliczyć test. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa 25 minut, ale jeśli za jednym razem dana osoba chce spróbować swoich sił w teście na jeszcze jedną kategorię, wówczas ma do dyspozycji kolejne 25 minut.

Co warto wiedzieć przed egzaminem teoretycznym?

Niezbędne jest oczywiście dopełnienie wszystkich formalności - wraz z wizytą u lekarza oraz wygenerowaniem profilu kandydata na kierowcę. Na sam egzamin teoretyczny na prawo jazdy trzeba koniecznie zabrać dokument tożsamości, czyli na przykład dowód osobisty czy paszport. Bez niego nie będzie można przystąpić do testu. Jak natomiast najlepiej przygotować się do samego egzaminu? Na pewno trzeba dobrze opanować przepisy ruchu drogowego. Sama lektura książek i kodeksu może jednak nie wystarczyć - na egzaminie odtwarzane są przede wszystkim filmy i symulacje, więc warto się na nie przygotować. Choć każdy, kto przystępuje do egzaminu, musi mieć zaliczony kurs z teorii, to dobrze jest poświęcić dodatkowy czas na przygotowanie do części teoretycznej. Na szczęście przykładowe pytania można bez trudu znaleźć w internecie. Dobrze dowiedzieć się też, jak wygląda specjalna klawiatura systemu egzaminacyjnego. Warto również pamiętać, że na egzaminie nie ma zbyt dużo czasu na udzielenie odpowiedzi, więc liczy się refleks i decyzyjność, czyli dokładnie to samo, co na drodze. Dobrze jest też mieć świadomość, że współczesny egzamin teoretyczny na prawo jazdy wcale do łatwych nie należy, więc lepiej się przed nim dobrze wyspać i starać się trzymać nerwy na wodzy. Eksperci radzą, by do teorii podejść na kilka dni przed częścią praktyczną. W razie gdyby nie udało się jej zaliczyć, pozostaje jeszcze pole manewru, by do teoretycznego egzaminu podejść jeszcze raz. Podobnie jak część praktyczna, również egzamin z teorii odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. WORD-y znajdują się w każdym mieście, które przed 1999 rokiem było siedzibą województwa. Nie trzeba jednak wybierać placówki z najbliższego miasta. Do egzaminu można podejść w dowolnym ośrodku w całej Polsce.

Jak wygląda sam egzamin?

Na egzamin teoretyczny składają się 32 pytania - dwadzieścia obejmuje wiedzę podstawową, natomiast dwanaście dotyczy konkretnej kategorii prawa jazdy. W przypadku pytań z pierwszej kategorii osoba egzaminowana ma 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 sekund na odpowiedź. Nieco więcej czasu, bo 50 sekund, przypada na pytania z części specjalistycznej. Po tym czasie system przechodzi automatycznie do kolejnego pytania. Jeżeli jednak egzaminowana osoba chce wcześniej przeskoczyć dalej, może to zrobić za pomocą odpowiedniej ikonki. Na pytania z wiedzy podstawowej należy odpowiadać "tak" albo "nie", natomiast specjalistyczna część wymaga wybrania jednej z trzech odpowiedzi, oznaczonych literami A, B i C. Test ma swoją specyfikę i jest dość dynamiczny. Co ważne, można poprawiać odpowiedzi, ale tylko do czasu następnego pytania. Do wcześniejszych pytań natomiast wracać już nie można. Projekcja każdego filmu również odbywa się jeden raz i nie można go odtwarzać ponownie. Tylko jedna odpowiedź może być prawidłowa, a niezaznaczenie żadnej oznacza zero punktów. Punktacja nowego egzaminu teoretycznego jest dość skomplikowana, bowiem wyróżnione są trzy kategorie pytań, z których każda jest inaczej oceniana. I tak za pytania o dużym znaczeniu dla ruchu drogowego, których na egzaminie jest sześć, można otrzymać trzy punkty. Pojawiają się na nim również cztery pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu za dwa punkty oraz dwa o niskim znaczeniu - za tylko jeden punkt.

Kiedy egzamin będzie zaliczony?

Aby zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy, trzeba uzyskać co najmniej 68 punktów na 74 możliwe, więc margines błędu nie jest zbyt duży. Na szczęście egzaminowana osoba od razu po zakończeniu testu dowiaduje się, jaki uzyskała wynik. Oczywiście od zdania samej teorii jeszcze daleka droga do uzyskania upragnionego dokumentu - trzeba bowiem zaliczyć plac manewrowy oraz jazdę po mieście. Jednak zdany egzamin teoretyczny na prawo jazdy daje każdemu potencjalnemu kierowcy gwarancję, że zna podstawowe przepisy i może bez obaw poruszać się po drogach. Nie znaczy to jednak, że nie warto potem się doszkalać - w końcu z czasem wiedza wymaga ugruntowania, a i przepisy się zmieniają. Egzamin teoretyczny jest ważny przez pół roku, co oznacza, że w tym czasie można próbować swoich sił w części praktycznej. Po przekroczeniu tego terminu do teorii trzeba jednak podejść jeszcze raz. Chociaż egzamin teoretyczny po ostatnich zmianach do łatwych nie należy, to z pewnością sprawdzenie znajomości przepisów potencjalnego kierowcy jest niezwykle ważne. Dzisiejsze egzaminy z teorii sprawdzają bowiem nie tylko suchą znajomość przepisów, ale również refleks oraz szybkość podejmowania decyzji. A to wszystko ma przecież niebagatelny wpływ na to, czy kierowca będzie poruszał się po drogach w bezpieczny sposób.

Wszystkie produkty

führerschein-beantragen

Wniosek o wydanie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
fuehrerschein-kosten

Ile kosztuje prawo jazdy?

Porady · Prawo jazdy
führerscheinklassen

Kategorie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
Pokaż więcej