Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Według badań ok. 40 % dorosłych Polaków nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mieszczącymi się w obrębie kategorii B. Jest to najbardziej popularne prawo jazdy w naszym kraju, jednak nie każdy chce lub może sobie na nie pozwolić.

Grupa osób, która nie dysponuje tym dokumentem, to przeważnie osoby nieposiadające samochodu i nieplanujące takiego zakupu, osoby dbające o środowisko naturalne oraz ci, którym zdanie egzaminu przysparza wielu kłopotów. Jest w tym gronie także pewien odsetek ludzi, którzy na wyrobienie prawa jazdy nie mogą sobie pozwolić, ponieważ jest to dla nich zbyt duży wydatek. Ile zatem kosztuje prawo jazdy i za co płacimy najwięcej?

Lekarz i fotograf - pierwsze koszty uzyskiwania prawa jazdy

To, ile kosztuje prawo jazdy, zależy nie tylko od szkoły, ale także od z góry ustalonych niezbędnych opłat, jakie kursant musi wnieść, aby najpierw ukończyć kurs, a następnie przystąpić do egzaminu. Zanim w ogóle zapiszemy się do szkoły nauki jazdy, trzeba obowiązkowo założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Wniosek należy skierować do odpowiedniego urzędu miasta, gminy lub dzielnicy, ale pod jednym warunkiem - konieczna jest uprzednia wizyta u lekarza, który jest uprawnionym specjalistą do badania kandydatów na kierowców. Kiedyś takie badania lekarskie organizowały szkoły nauki jazdy, obecne przyszły kursant musi wykonać je na własną rękę i zapłacić nie mniej niż 200 złotych. Zgłaszając chęć założenia PKK trzeba mieć też gotowe zdjęcie o odpowiednich wymiarach. Wystarczy jedno, ale fotograf przeważnie pobiera opłatę za zestaw kilku fotografii do dokumentów. Koszty zaczynają się od około 25 złotych. Lekarz z głowy? Zdjęcia zrobione? Wydaliśmy już ok. 220 złotych. A to dopiero początek kosztów.

Kursy i jazdy doszkalające - spory wydatek, ale na raty

Czasy, w których kurs na prawo jazdy kategorii B kosztował 500 - 700 złotych dawno już minęły. Obecnie szkolenie to praktycznie równowartość przeciętnej polskiej pensji, czyli około 2000-2500 złotych. W mniejszych miastach można znaleźć kursy w cenach poniżej dwóch tysięcy, natomiast szkoły z dużych aglomeracji oferują droższe kursy. Dobra wiadomość jest taka, że wiele szkół pozwala uiścić koszt kursu w dogodnych ratach. W takiej opłacie mieszczą się zajęcia teoretyczne oraz 30 godzin praktycznej nauki jazdy samochodem po placu manewrowym i po mieście. Każda osoba, która po raz pierwszy w życiu siada za kierownicą pojazdu, cechuje się indywidualnym tokiem nauki, poziomem koncentracji oraz różnie reaguje na stres związany z poruszaniem się po drogach. W związku z tym można śmiało założyć, że jeden kursant szybko poczuje się świetnie na fotelu kierowcy i 30 jazd z pewnością mu wystarczy, inny natomiast będzie rozwijał swoje umiejętności wolniej, co będzie wiązało się z dokupieniem dodatkowych godzin nauki z instruktorem. Cena jednej godziny jazdy wynosi średnio 50 złotych. Do podstawowej ceny kursu należy więc dodać jeszcze 500 złotych za dodatkowe 10 godzin praktyki. Oczywiście w przypadku niezdania egzaminu warto się doszkolić, a to pociągnie za sobą kolejne koszty. Można więc dojść do wniosku, że to, ile kosztuje prawo jazdy, zależy trochę od nas samych, ponieważ im więcej jazd lub zakończonych klapą podejść do egzaminu, tym wyższe koszty związane ze zdobyciem uprawnień.

Koszty egzaminu i wydania prawa jazdy

Po zakończonym kursie i pozytywnie zaliczonym egzaminie wewnętrznym w szkole nauki jazdy kursanta czeka prawdziwy egzamin. Składa się on z dwóch części. Pierwsza jest część teoretyczna, zdawana na komputerach. Ten egzamin kosztuje 30 złotych i można za niego zapłacić przelewem lub w kasie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, który egzaminuje kandydatów na kierowców. Od kilku lat część teoretyczna egzaminu ma unowocześnioną formę i dla wielu osób jest ona po prostu dość trudna. Przeciętnie egzamin ten zdaje się w drugiej lub trzeciej próbie, a za każdą trzeba zapłacić. Jeśli jednak uda się zaliczyć teorię za pierwszym podejściem, kolejnym etapem jest egzamin praktyczny. Jego koszt wynosi 170 złotych. Mimo że z tej części testu na kierowcę zniknęły takie elementy jak parkowanie kopertą na placu manewrowym, potrzeba dobrego przygotowania i ogromnego skupienia, aby zdać praktyczną część egzaminu za pierwszym razem. Wiele osób oblewa praktykę na błędach wynikających z niedostatecznego opanowania techniki jazdy oraz z tego, że przepisy o ruchu drogowym niewystarczająco utrwaliły im się w pamięci. Załóżmy jednak, że wszystko udało się zdać za pierwszym podejściem - z portfela znika tylko 170 złotych. Teraz przychodzi czas na radość z prawa jazdy, ale zanim udamy się na pierwszą przejażdżkę, trzeba dokument odebrać. Świeżo upieczony kierowca musi udać się do urzędu, w którym załatwiał wszystkie formalności związane z założeniem Profilu Kandydata na Kierowcę i tam złożyć osobny wniosek o wydanie prawa jazdy. Wniosek zostanie przyjęty tylko wtedy, jeśli dodamy do niego potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie dokumentu. Obecnie kosztuje to 100,50 złotych. Uff, to już koniec. Ile kosztuje więc prawo jazdy? Policzmy! Badanie lekarskie: 200 złotych, zdjęcia: 25 złotych, kurs nauki jazdy (uśredniając): 2000 PLN, egzamin (teoria + praktyka): 170 złotych, wydanie prawa jazdy: 100,50 złotych. Razem: 2495,50 złotych. Tylko tyle i aż tyle, bo dla każdego taka suma będzie miała inną wartość. Ale prawo jazdy kategorii B warto zdobyć, nawet za cenę powtórzenia egzaminu lub dodatkowych jazd. Ten dokument przydaje się bowiem w wielu codziennych sytuacjach oraz w pracy.

Wszystkie produkty

führerschein-beantragen

Wniosek o wydanie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
führerscheinklassen

Kategorie prawa jazdy

Porady · Prawo jazdy
führerschein-beantragen

Zgubione prawo jazdy

Porady · Prawo jazdy
Pokaż więcej