Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Napięcie akumulatora

Każdy kierowca bez wątpienia choć raz miał problem z odpaleniem samochodu. Taka trudność pojawia się zwłaszcza zimą, gdy silnik i rozrusznik potrzebują więcej energii do uruchomienia auta, a tracą ją przez minusowe temperatury oraz na skutek zaniedbań właściciela pojazdu...

czy niekompatybilności akumulatora z konkretnym modelem samochodu. Można temu skutecznie przeciwdziałać, regularnie sprawdzając napięcie akumulatora, a także jego wygląd fizyczny. Nawet brudne, dawno nieczyszczone klemy utrudniają swobodny przepływ energii. Niezadbanie o nie może sprawić, że akumulator odmówi współpracy w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego każdy kierowca powinien utrzymywać stałe napięcie tego podzespołu i systematycznie ładować urządzenie. W tym celu dobrze jest poznać podstawy oraz główne fakty na temat pracy tego elementu auta.

Właściwe napięcie akumulatora

W pełni sprawny akumulator podczas używania świateł mijania ma moc 13,8 V. Stałe i poprawne napięcie przy braku prądu wynosi 14,4 V. I to właśnie ta ostatnia liczba powinna stać się punktem odniesienia i to do niej powinni dążyć kierowcy, którzy chcą, by ich auto niezawodnie pracowało w każdych warunkach. Niższe wartości oznaczają, że urządzenie słabnie, choć 12,5 V działa jeszcze w miarę poprawnie. Problem zaczyna się, gdy napięcie nadal spada. Minimalnie może ono wynieść 10,8 V. Po tym czasie prawdopodobnie akumulator już się nie uruchomi i będzie wymagał wymiany. To wtedy pojawia się problem z uruchomieniem silnika. Trzeba także wspomnieć o natężeniu postojowym, czyli o energii, którą samochód zużywa, gdy pozostaje nieruchomy. Służy ona do podtrzymywania sterowników, komputera pokładowego czy alarmu we właściwym stanie. Nie powinna ona wynieść więcej niż 0,05 A. Ją też należy co jakiś czas kontrolować.

Jak poprawnie mierzyć napięcie akumulatora?

Obecnie na rynku dostępne są specjalistyczne urządzenia pomiarowe, a także te bardziej interdyscyplinarne, które łączą w sobie kilka funkcji (na przykład miernik). Oba rodzaje posłużą jednak kierowcy głównie jako woltomierze. W celu pobrania pomiaru należy włączyć maszynę i ustawić pokrętło na pomiar napięcia prądu stałego. Potem należy włączyć złączki końcówek kabli do gniazdek miernika i przyłożyć je do akumulatora. Najlepiej robić to przy włączonym silniku. Po chwili na wyświetlaczu pojawi się wartość liczbowa. Taki zabieg dobrze jest przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu, by stale monitorować poziom napięcia. Gdy wyraźnie spada, wystarczy podłączyć akumulator do prostownika i pozostawić na noc. Może się też okazać, że napięcie cały czas będzie zbyt niskie. To prawdopodobnie wina samego akumulatora.

Jak długość trasy wpływa na napięcie akumulatora?

Podczas pracy w niskich temperaturach akumulator potrzebuje więcej czasu na to, by się rozgrzać i osiągnąć pełne napięcie. Nie można go więc ładować przy temperaturach poniżej 3 stopni Celsjusza. Lepiej też zrezygnować z krótkich tras, bo 5-6 km to za mało, by urządzenie osiągnęło pełną sprawność. Lepiej natomiast co jakiś czas uruchomić samochód i wybrać się na dłuższą przejażdżkę. Dzięki temu auto pozostanie w dobrym stanie przez dłuższy czas. Dobrze jest także prawidłowo dobrać odpowiednią pojemność akumulatora. Częstym błędem kierowców jest kupno nieodpowiedniego urządzenia. W praktyce najlepiej dokładnie zapoznać się z parametrami oraz wytycznymi producenta samochodu. Każda firma określa, jaki akumulator pasuje do danego auta. Zbyt duża pojemność może sprawić, że akumulator będzie wiecznie niedoładowany, a w rezultacie szybciej się zepsuje.

Wszystkie produkty

scheinwerfer

Czy warto zamontować w aucie żarówki ksenonowe?

Porady · Techniczne
antrieb

Ustawienia rozrządu

Porady · Techniczne
scheinwerfer

Żarówki samochodowe

Porady · Techniczne
Pokaż więcej