Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Kino w samochodzie

Każdy, kto wybrał się autem w rodzinną podróż na przykład do Chorwacji, wielokrotnie słyszał pytanie: "Daleko jeszcze?". Lubują się w nim zwłaszcza pociechy. Dzieci wydają się nie rozumieć, że zadawanie go co godzinę bynajmniej nie przyspiesza jazdy.

Zdanie słyszane po raz pięćdziesiąty może mieć negatywny wpływ na nerwy, a tym samym morale kierowcy. I tutaj z pomocą przychodzi DVD samochodowe. Sprzęt umożliwia oglądanie filmów podczas jazdy, redukując jednocześnie poczucie dyskomfortu związane z długą trasą. Jest to rozwiązanie przeznaczone oczywiście nie tylko dla rodzin z dziećmi. Coraz częściej tego typu odtwarzacze montują przewoźnicy. Na rynku funkcjonuje już kilka linii autobusowych, które w swoich pojazdach zamontowały samochodowe DVD.

DVD samochodowe - rozrywka w podróży

Kilkanaście godzin w trasie każdego może doprowadzić do szału. Radio zazwyczaj szybko się nudzi. Pozostaje rozmowa z innymi pasażerami i proste gry podróżne. Czytanie z reguły odpada. Nawet najwięksi twardziele podczas lektury w samochodzie dostają choroby lokomocyjnej. Tutaj z pomocą przychodzi DVD samochodowe. Czym jest to urządzenie? To sprzęt elektroniczny stworzony z myślą o oglądaniu filmów w samochodzie. Różni się od zwykłych tabletów kilkoma funkcjami. Przede wszystkim DVD samochodowe są projektowane w taki sposób, by zamontować je na fotelu lub zagłówku. Zwykły tablet też oczywiście można tam umieścić. Wymaga to jednak odrobinę więcej zachodu - trzeba bowiem zakupić osobny uchwyt. Istnieje jednak spora szansa, że będzie on mniej stabilny niż specjalne samochodowe DVD. Drugą kwestią jest odtwarzanie filmów. Na tablet zazwyczaj trzeba je wgrać, a DVD - jak sama nazwa wskazuje - odtwarza je z płyty. Do tego dochodzi także jakość. Urządzenia samochodowe zazwyczaj zapewniają o wiele wyższą klasę odtwarzania niż w pełni przenośne tablety.

Czym się kierować, wybierając samochodowe DVD?

Jest jeszcze jeden niezwykle istotny czynnik, który odróżnia DVD samochodowe od innych podobnych urządzeń. Mianowicie odtwarzacze stworzone z myślą o używaniu podczas jazdy mają wbudowaną opcję ładowania przez wejście na samochodową zapalniczkę. W razie braku takiej wtyczki można oczywiście rozwiązać problem, kupując odpowiednią przejściówkę. Po co jednak szukać odległych rozwiązań? Możliwość ładowania może być istotna zwłaszcza w wypadku sprzętu z niską żywotnością baterii. W tańszych modelach energii starczy na trzy godziny. Przypomnijmy, że jest to czas wystarczający do obejrzenia zaledwie jednego filmu. Mniej budżetowe modele pozwalają już natomiast na oglądanie nawet przez kilkanaście godzin. Wtedy nie musimy się przejmować ładowaniem. W dziewięćdziesięciu procentach przypadków naładowana bateria starcza na całą drogę. Wybierając DVD powinniśmy się także zastanowić nad wymiarami urządzenia. Optymalny parametr to w tym wypadku przekątna o długości dziewięciu cali. Obecnie filmy coraz częściej oglądamy z napisami. Przy tej przekątnej pasażerowie nie będą musieli wytężać wzroku. Na komfort oglądania wpływa oczywiście także rozdzielczość. Warto więc wybrać możliwie dużą - najlepiej 1289x768. Współczesne filmy naprawdę źle wyglądają na rozpikselowanym ekranie. Istotna może być także kwestia obsługiwanych formatów. W dużym skrócie - im więcej, tym lepiej. Przed wyruszeniem w podróż nie będziemy bowiem musieli sprawdzać pliku na każdej płycie.

Opcje dodatkowe

DVD samochodowe bynajmniej nie musi być przeznaczone jedynie do oglądania filmów i kreskówek. Uwagę dzieci jeszcze sprawniej zajmują gry. Niektóre dostępne na rynku modele sprzedawane są w zestawie z kontrolerami. Zdarzają się też urządzenia z już zainstalowanymi grami do wyboru. Oczywiście, kolejne możemy wgrać we własnym zakresie. Samo DVD przed każdą podróżą trzeba wyposażać w nowe tytuły. Skutecznym rodzaju rozwiązaniem tego problemu jest tuner telewizyjny. Taki sprzęt z dołączoną anteną możemy kupić już nawet za czterysta złotych. Będzie on przetwarzał programy telewizyjne na format MPG4. W ten sposób dzieci i inni pasażerowie otrzymają dostęp do wielu kanałów, a tym samym sporego wyboru treści do oglądania. Problem pojawi się dopiero po wyjechaniu przez polską granicę. Wtedy bowiem tuner będzie serwował filmy po czesku, chorwacku lub niemiecku.

Wszystkie produkty

scheinwerfer

Czy warto zamontować w aucie żarówki ksenonowe?

Porady · Techniczne
antrieb

Ustawienia rozrządu

Porady · Techniczne
scheinwerfer

Żarówki samochodowe

Porady · Techniczne
Pokaż więcej