Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Radio cyfrowe

Rozrywka podczas długiej, nużącej podróży i relaks w korku - bez muzyki i audycji radiowych jazda autem byłaby dużo mniej przyjemna. Warto więc wiedzieć, jakie urządzenie wybrać, by w pełni cieszyć się nie tylko podstawowymi funkcjami radia, lecz także jego dodatkowymi możliwościami.

Radio analogowe to już przeszłość. Jego miejsce na dobre zajęło radio cyfrowe, a powody są co najmniej dwa: możliwość wyboru spośród tysięcy stacji i dodatkowe informacje w RDS.

Dlaczego radio cyfrowe DAB wypiera klasyczne radia FM?

W niektórych samochodach nadal można spotkać analogowe radia FM, jednak korzystanie z tych urządzeń wiąże się z wieloma ograniczeniami. Gubienie stacji, mniejszy wybór programów, dźwięk z zakłóceniami - receptą na problemy klasycznych modeli FM stało się radio cyfrowe DAB. Skrót DAB, czyli Digital Audio Broadcasting, odnosi się do technologii umożliwiającej cyfrowe nadawanie programów radiowych. Tego rodzaju sprzęt lepiej wykorzystuje dostępne częstotliwości, a w rezultacie kierowca może cieszyć się większą liczbą programów. Dodatkową zaletą nowoczesnego rozwiązania jest większa wydajność przy mniejszej liczbie nadajników. W efekcie radio DAB zapewnia zdecydowanie lepszą jakość dźwięku. Dodatkowym atutem są treści tekstowe, które trafiają do odbiorników samochodowych wraz z sygnałem. Ciekawostka dla fanów klasyki: warto wiedzieć, że radio DAB umożliwia również odbiór analogowy sygnału FM.

Radio DAB w polskich realiach

Choć cyfryzacja telewizji była w Polsce głośna i przebiegła w dość dynamiczny sposób, tak z radiem sytuacja ma się zupełnie inaczej. Wprowadzanie nowej technologii nie jest - nomen omen - nagłaśniane i niewiele osób o niej wie. Powodów jest kilka. Przede wszystkim zasięg DAB obejmuje głównie duże miasta i ich okolice. Cyfrowym radiem mogą cieszyć się kierowcy ze Szczecina, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Wrocławia, Białegostoku, Lublina, Jasła, Katowic, Opola, Koszalina, Olsztyna, Gdańska, Torunia, Łodzi, Kielc i oczywiście Warszawy. Te miasta i obszary wokół nich w promieniu kilkudziesięciu kilometrów są objęte emisją rozgłośni Polskiego Radia. Na tym jednak nie koniec. W przygotowaniu jest rozszerzenie emisji o kolejne kilkadziesiąt miast. Warto wiedzieć, że w Polsce można korzystać tylko ze standardu DAB+. Choć w nowych odbiornikach dostępna jest wyłącznie ta technologia, dla części kierowców nie jest to wcale oczywiste. Przyczyną są odbiorniki DAB, które nowi nabywcy zastają w używanych kilku- lub kilkunastoletnich samochodach używanych sprowadzanych zza zachodniej granicy.

Odbiornik DAB czy radio DAB+?

W Polsce kierowcy nie mają obecnie wyboru, a odbiorniki samochodowe, a także domowe radia cyfrowe, na dobre zdominował standard DAB+. W tym przypadku brak wyboru nie jest jednak problemem. Technologia DAB i DAB z plusem różnią się jednym kodekiem. Wariant z plusem jest po prostu nowszy, ale nie oznacza to, że nie poradzi sobie z opcją DAB. Radio DAB+ odbiera bowiem także sygnał starszej wersji. Warto wiedzieć, że radio, w którym zastosowano technologię DAB nie może przestawić się na odbiór sygnału DAB+.

Jak korzystać z radia cyfrowego?

Kierowcy, którzy dotychczas korzystali z radia analogowego dobrze znają niedogodność wyszukiwania stacji i zapamiętywania częstotliwości FM ulubionego kanału. Radio DAB+ rozwiązuje ten problem raz na zawsze. Radio automatycznie wyszukuje stacje i segreguje je alfabetycznie. Stację można więc łatwo odnaleźć i wybrać właśnie według nazwy, nie zaś po częstotliwości. Fani klasycznych rozwiązań mogą oczywiście zdecydować się na ręczne wyszukiwanie - taka opcja również dostępna jest w technologii DAB+. Po wybraniu stacji na ekranie widać szczegóły takie jak parametry nadawania i skrót bieżących informacji w formie tekstowej. Dodatkowo można łatwo sprawdzić typ aktualnie nadawanego programu. Na ekranie pojawia się również logo stacji, a niektóre z nich co pewien czas udostępniają inne zdjęcia. Dodatkowo kierowca może dowiedzieć się, czy nadawca zapewnia dźwięk w trybie stereo czy też w innym wariancie.

Jakie przydatne funkcje ma radio DAB?

Oprócz czystego dźwięku i dostępności większej liczby kanałów radio cyfrowe oferuje liczne funkcjonalności, które docenia wielu kierowców. Jedną z nich jest możliwość nagrywania danej audycji dzięki wcześniejszemu zaprogramowaniu radia. Ponadto wiele nowoczesnych odbiorników wyposażono w pauzę umożliwiającą zatrzymanie programu i powrócenie do niego po jakimś czasie. To bardzo przydatna funkcja w podróży, gdy kierowca musi w szczególnym skupieniu zareagować na nieoczekiwane warunki na drodze lub po prostu wysiada z auta na stacji benzynowej. Radia cyfrowe pozwalają również na dostosowanie dźwięku do indywidualnych preferencji. W wielu modelach można znaleźć podbijanie basów, a także głośniki stereo. Choć radia cyfrowe w Polsce wciąż nie są standardem, warto zastanowić się nad wyborem tego rodzaju odbiornika samochodowego. Powodów jest kilka: komfort użytkowania, dodatkowe funkcje, a także lepsza jakość dźwięku. Fani klasycznych modeli FM również mogą spać spokojnie - nowa technologia znakomicie radzi sobie też z dotychczas stosowanymi standardami.

Wszystkie produkty

scheinwerfer

Czy warto zamontować w aucie żarówki ksenonowe?

Porady · Techniczne
antrieb

Ustawienia rozrządu

Porady · Techniczne
scheinwerfer

Żarówki samochodowe

Porady · Techniczne
Pokaż więcej