Kupuj używane Kia na AutoScout24

Największy wybór używanych samochodów w Europie.

Oferty pasujące do wyszukiwania

Oferty pasujące do wyszukiwania

Nazwa KIA odzwierciedla burzliwą historię pierwszego koreańskiego producenta samochodów. "Ki" bazuje na chińskiej literze o znaczeniu "iść do przodu", natomiast "a" oznacza Azję. Od czasów założenia firmy w 1944 roku dążenie do doskonałości jest widoczne nie tylko w nazwie, lecz także w rozwoju przedsiębiorstwa. Koncern rozpoczął swoją przygodę w przemyśle motoryzacyjnym od produkowania rowerów w swojej ojczyźnie – Korei. Dzisiejszy producent samochodów Kia wywodzi się z założonego w 1944 roku w Seulu przedsiębiorstwa Kyongseong Precision Industry. Firma rozpoczęła w 1952 roku produkcję rowerów pod nazwą Kia Industry Company.

Produkcja pierwszych pojazdów, które nie były przeznaczone na użytek przedsiębiorstwa, ale na sprzedaż w całym kraju, nastąpiła około dziesięciu lat później. Pierwszymi produktami z roku 1960 były trzykołowe pojazdy Minilaster K-360 oraz motor C-100. Przełom nastąpił jednak dopiero na początku lat 70. dzięki czterokołowemu pojazdowi Laster Titan. Ze względu na swoją popularność do dzisiaj w Korei różne modele ciężarówek określane są tą nazwą.

W 1973 roku Kia przedstawiła nowość na rodzimym rynku – pierwszy wyprodukowany w Korei 2-litrowy silnik benzynowy. W tym samym roku firma weszła na giełdę. Rok później nastąpił rozwój koreańskich samochodów osobowych z pojazdem BRISA na czele. Zaraz potem rozpoczęła się produkcja seryjna pojazdu Brisa, co wraz z produkcją wersji pick-up pomogło rozwinąć koreański motoryzacyjny rynek eksportowy.

W 1976 roku Kia przejęła konkurenta Asia Motors, a dwa lata później wyprodukowany został pierwszy krajowy Diesel. Od 1979 fabryki Kia posiadają licencję na produkcję pojazdów takich jak Peugeot 604 i Fiat 132. Ale dopiero współpraca z markami Mazda i Ford przyniosła znaczący sukces: wspólny rozwój zaowocował w 1987 produkcją modelu Kia Pride, którego sprzedano prawie dwa miliony sztuk.

W 1990 roku koreański koncern zmienił nazwę na Kia Motors Corporation i otworzył nowoczesną fabrykę w Hwasund. W 1992 Kia Motors wraz z Kia Motors America rozszerzyła sprzedaż na rynek amerykański. Rok później rozpoczęła się dystrybucja w Niemczech i produkcja Sportage, jednego z pierwszych modeli SUV-a.

W 1998 zanosiło się jednak na tymczasowy koniec koreańskiego podboju rynku. W obliczu azjatyckiego kryzysu finansowego również Kia popadła w ogromne kłopoty i podlegała postępowaniu upadłościowemu. Ostatecznie firma została przejęta przez spółkę Hyundai Business Group, która na przełomie tysiącleci przekształciła się w Hyundai Automotive Group.

Jednak już po roku od przejęcia Kia podniosła się po kryzysie i wykazała zyski. W 1999 roku na rynku niemieckim ukazał się model Kia Carnival, zaś rok później pojawiły się modele Rio i Carens. Kolejno w następnych latach zaprezentowane zostały modele Magentis, Sorento, Opirus, Picanto i Cerato. W 2004 firma Kia związana z Hyundai Motors była siódmym co do wielkości producentem samochodowym na świecie, w Niemczech udział w rynku wzrósł do 2,44 procenta. W kolejnym roku Kia była najszybciej rozwijającą się marką w Niemczech.

W roku 2006 Kia Motors Deutschland przeniosła swoją siedzibę tymczasowo do Eschborn obok Frankfurtu; Peter Schreyer, wcześniej dyrektor kreatywny Volkswagena, przeszedł do Kia jako szef działu projektowego. Na wystawę IAA 2007 została otworzona nowa centrala europejska Kia we Frankfurcie nad Menem , gdzie swoją siedzibę mają również Kia Motors Deutschland oraz pierwsze niezależne europejskie centrum projektowania Kia. W 2008 roku spółka Hyundai-Kia Automotive Group osiągnęła pozycję piątego na świecie największego producenta samochodowego.

W swoich centrach badań i rozwoju Kia pracuje intensywnie nad projektami pojazdów przyjaznymi do środowiska: na ostatniej wystawie IAA firma zaprezentowała pojazd SUV z płytą podłogową zasilaną wodorowymi ogniwami paliwowymi, których silniki elektryczne pobierają prąd z ogniw paliwowych o mocy 99 kW (134 KM). W ramach prób w USA i w Korei jeżdżą już bez przerwy floty składające się z kilkudziesięciu pojazdów wyposażonych w wodorowe ogniwa paliwowe. Kia i siostrzana spółka Hyundai udostępniły południowo-koreańskiemu Ministerstwu Ochrony Środowiska w ramach wielkiego światowego programu testowego pojazdów hybrydowych ponad 4.000 modeli z silnikiem benzynowym i elektrycznym.

Kia Motors widoczna jest pod wieloma względami w sportach wyczynowych: firma była do 2013 roku głównym sponsorem międzynarodowych mistrzostw tenisowych Australian Open, zaliczanych do Wielkiego Szlema, w 2007 była głównym sponsorem Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej rozgrywanych w Niemczech, oficjalnym sponsorem UEFA EURO w 2008, charakterystyczne logo znajduje się też na koszulkach Atlético Madrid.

W 2008 Kia Motors sprzedała na całym świecie 1 375 738 pojazdów i w ten sposób jako jeden z niewielu producentów samochodowych osiągnęła wyższy wynik niż w roku poprzednim (wzrost aż o 8,4 procenta). Mimo obecnie trudnych warunków ekonomicznych firma Kia Motors wydaje się być stosunkowo dobrze przygotowana do dalszego podboju rynku w klasie oszczędnych i kompaktowych pojazdów.