Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
Mercedes Benz Citan Front

Mercedes-Benz Citan

Mercedes-Benz Citan Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Mercedes-Benz Citan, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Nowe od:
Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Mercedes-Benz Citan wszedł na niemiecki rynek samochodowy we wrześniu 2012 i, z wyjątkiem niektórych elementów, wizualnie przypomina drugą generację Renault Kangoo, stanowiąc typowy przykład „badge engineering”, czyli stworzenie modelu bliźniaczego do istniejącego już projektu innej marki. Producentem Mercedesa Citan jest francuska firma Maubeuge Construction Automobile. Mercedes wewnętrznie nazywa ten model W415. Oficjalnie uważany jest za następcę Mercedesa Vaneo, którego produkcję z powodu kiepskiej sprzedaży po kilku miesiącach mocno ograniczono, by kilka lat później całkowicie ją zakończyć. Citan posiada nadwozie kombi z podniesionym dachem. Oferowany jest wyłącznie jako model pięciodrzwiowy oraz hatchback. Na początku Citan oferowany był z dwoma jednostkami wysokoprężnymi o pojemności 1,5 l. Wersja 108 CDI generuje moc 75 KM (55 kW), natomiast mocniejsza 109 CDI daje już 90 KM (66 kW). Latem 2013 ofertę uzupełnił dieslowski motor z bezpośrednim wtryskiem 111 CDI – ta sama jednostka napędowa generuje moc maksymalną 110 KM (81 kW) z momentem obrotowym 240 Nm i stanowi najmocniejszą propozycję wśród silników Citana. Nowością roku 2013 był także silnik benzynowy o pojemności 1,2 l i mocy 114 KM (84 kW), pracujący podobnie jak 111 CDI ze skrzynią sześciobiegową. Pozostałe wersje wyposażono w przekładnię pięciostopniową. W kwestii prędkości maksymalnej nie należy oczekiwać zbyt wiele: przy możliwych 160 km/h w wersjach dieslowskich zużycie 4,3 do 5,9 l paliwa na 100 kilometrów jest dobrym kompromisem.

Techniczne możliwości Mercedesa Citana

Citan wyposażony jest, jak wiele aut obecnie, w pakiet BlueEFFICIENCY , który zapewnia zmniejszenie zużycia oraz emisji CO2. Wersje benzynowe posiadają go w standardzie, zaś warianty dieslowskie oferują opcjonalnie pakiet z możliwością wybrania funkcji Start-Stop, opon o zmniejszonym oporze toczenia oraz systemu odzyskiwania energii. Zużycie obniżone o 0,4 l/100 km widoczne jest na rachunku ze stacji benzynowej.

Mercedes Citan – wyposażenie i komfort

Analogicznie jak Renault Kangoo, Mercedesa Citana oferowano w trzech długościach – kompaktowej 3,9 m, długiej 4,3 m i ekstra długiej 4,7 m. Inaczej niż Kangoo, który dostępny był w sześciu wersjach wyposażenia, Citan dostępny był jedynie w trzech: jako Citan furgon , furgon z przeszkleniem w wersji ekstra długiej ( Citan Mixto ) oraz wyłącznie w wersji długiej jako klasyczne ( kombi ) z podniesionym dachem. Dwie ostatnie propozycje posiadają drzwi rozsuwane z obu stron, furgon natomiast tylko z jednej strony, co jest zgodne z jego przeznaczeniem jako samochodu dostawczego. Citan posiada w standardzie system ESP oraz sześć poduszek powietrznych.