Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
default-banner-l-01.jpg

Volkswagen Multivan

Po tym jak koncern Volkswagen rozpoczął w latach pięćdziesiątych seryjną produkcję pierwszego Transportera T1, kupujący szybko mogli stwierdzić, że minibus, określany potocznie mianem „Bulli” był w stanie przewieźć znacznie więcej, niż tylko dziewięciu pasażerów oraz nieporęczny ładunek. Po zdemontowaniu siedzeń i włożeniu materaca T1 zamieniał się bez większego wysiłku i bez specjalnej rozbudowy w wersji Westfalia w idealny kamper marki własnej. Volkswagen zmodyfikował to wielofunkcyjne zastosowanie, opracowując w połowie lat 80. swój własny koncept samochodu, łączącego właściwości Transportera, samochodu rodzinnego i kampera. Tak oto na bazie VW T3 powstał pierwszy VW Multivan, który został zaprezentowany na IAA we Frankfurcie w 1985 roku, a rok później był już seryjnie produkowany. Jego cechy charakterystyczne to składany trzymiejscowy rząd tylnych siedzeń, dający po złożeniu dużo miejsca leżącego, składany stolik, obrotowe siedzenie kierowcy, a za nim siedzenie pojedyncze, zamontowane odwrotnie do kierunku jazdy.

Przemiana VW Multivan w dużą limuzynę

Koncepcja VW Multivan idealnie sprostała oczekiwaniom nabywców. Samochód, który łatwo prowadził się podczas codziennej jazdy, a w razie potrzeby zamieniał się w wygodne posłanie lub w Transporter o powierzchni załadunkowej czterech metrów kwadratowych, znajdował rocznie ponad 10.000 właścicieli i został tym samym najlepszym kamperem w swojej klasie. Volkswagen dzięki edycjom specjalnym takim jak VW Multivan Magnum, Blue i White Star uczynił z początkowo nieco rustykalnego VW Multivana elegancki kamper z wbudowaną lodówką przenośną oraz znakami rozpoznawczymi takimi jak aluminiowe felgi, niższe zawieszenie i szersze opony. Ostatnie modele VW Multivan bazujące na VW T3 tworzyły w 1992 roku grupę kultowych Bulli z edycji limitowanej. Wraz z wprowadzeniem VW T4 z napędem na przód, producent z Wolfsburga utworzył z serii Multivan duże limuzyny wysokiej jakości z różnymi wersjami wyposażenia, od dynamicznego modelu specjalnego VW Multivan Atlantis, aż do salki konferencyjnej na kółkach VW Multivan Business.

Modele VW Multivan

Modele VW Multivan od 1992 roku miały w podstawowym wyposażeniu kompletną zabudowę wnętrza, w środkowym rzędzie pojedyncze siedzenia z oparciami, montowane odwrotnie do kierunku jazdy, na życzenie wpinane zasłony, drugą baterię oraz wbudowaną w siedzenie lodówkę przenośną. VW Multivans Allstar oraz Classic to modele, które pojawiły się na rynku w 1993 roku jako siedmioosobowe samochody z wyposażeniem zwiększającym komfort jazdy, na które składała się klimatyzacja, obrotomierz, elektrycznie podnoszone oraz podgrzewane szyby. Od 1995 roku modele VW Multivan seryjnie dysponowały wspomaganiem kierownicy. W kolejnej serii VW Multivan opartej na VW T5 Volkswagen od 1999 roku oferował VW Multivan po raz pierwszy jako dużą limuzynę z montowanymi na szynach siedzeniami środkowymi, które można było ustawić także w pozycji zgodnej z kierunkiem jazdy. Modelem początkowym z ograniczonym wyposażeniem standardowym był VW Multivan Startline. Dużo lepiej wyposażone były wersje Comfortline oraz Highline. VW Multivan United dysponował sportowym zawieszeniem, a VW Multivan PanAmericana, który zastąpił VW Multivan syncro, miał już napęd na cztery koła. W VW Multivan Business producent z Wolfsburga umieścił nawet biurko na kółkach z nowoczesnymi urządzeniami komunikacyjnymi. Od 2007 roku VW Multivan istniał w dwóch wersjach o różnym rozstawie kół (2,92 metra i 3,32 metra), przy czym większy model był w stanie zaoferować maksymalnie osiem miejsc siedzących.

Silniki napędzające VW Multivan

Pierwsze modele VW Multivan bazujące na VW T3 były oferowane w latach 1985-1990 z silnikami benzynowymi o mocy 50 KM (37 kW), motorami typu Boxer o mocy 92 KM chłodzonymi cieczą oraz jednostkami Turbodiesel o mocy 70 KM (51 kW). W 1996 roku Volkswagen po raz pierwszy zastosował silniki TDI o mocy między 88 KM (65 kW) a 151 KM (111 kW). Nowocześniejsze silniki Diesla o pojemności skokowej 1,9 l rozwijały moc 84 KM (62 kW) i 102 KM (75 kW), a większe silniki o pojemności 2,5 l zapewniały moc 131 KM (96 kW) lub 174 KM (128 kW). Od końca 2006 roku VW Multivan można było zamówić z filtrem cząsteczek stałych. W 1996 roku zastosowano silnik benzynowy V6 o mocy 204 KM (150 kW), który w serii modeli VW T5 w 2003 roku został wyparty przez jeszcze mocniejszy motor o mocy 235 KM (173 kW) z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów. Silnik Otto o mniejszej mocy 116 KM (85 kW) był dostępny z pięciobiegową przekładnią. Zużycie paliwa w VW Multivan wynosiło ─ w zależności od układu napędowego ─ 13,3 l (przy emisji dwutlenku węgla 316 g/km) dla modelu z silnikiem benzynowym i napędem na cztery koła oraz 8 litrów (przy emisji dwutlenku węgla wynoszącej 199 g/km) dla wariantu z najmniejszym silnikiem Diesla.