Kupuj używane Volkswagen na AutoScout24

Największy wybór używanych samochodów w Europie.

Oferty pasujące do wyszukiwania

Oferty pasujące do wyszukiwania

Informacje o marce Volkswagen

Volkswagen, w skrócie VW, jest jednym z największych niemieckich producentów w branży motoryzacyjnej na świecie. Kultowe samochody marki takie jak VW Garbus, VW Golf, czy słynny VW Bus zwany „ogórkiem” do dziś można spotkać na drogach całego globu. Volkswagen narodził się w latach 30. ubiegłego stulecia, a przyświecającą przedsiębiorstwu ideą było stworzenie samochodu dla mas. W roku 1934 podjęto decyzję o produkcji auta dla każdego.
Trzy lata później w Dolnej Saksonii powstał pierwszy zakład produkcyjny, a tuż obok całe miasto – tak narodził się Wolfsburg. VW Garbus, który był pierwszym produkowanym tu samochodem, miał kosztować 990 reichsmarek i być dostępnym dla każdego. Po zakończeniu II wojny światowej zakłady przeszły pod zarząd brytyjski. Pod dowództwem majora Hirsta rozpoczyna się produkcja Garbusa. Zaledwie dwa lata później powstaje plan komercyjnego eksportu seryjnie produkowanego Volkswagena. Był to pierwszy krok do sukcesu Volkswagena Garbusa, który stał się wkrótce symbolem cudu gospodarczego w Niemczech. Niedługo później ofertę poszerzono o produkowanego od roku 1950 busa Typ 2.
Bus cieszył się niezwykłą popularnością, dlatego w krótkim czasie zbudowano w Hanowerze zakłady produkujące wyłącznie ten model. Był to początek produkcji Volkswagenów użytkowych. W tym samym roku rozpoczęto ekspansję na rynki światowe. Początkowo punkty sprzedaży utworzono w Kanadzie i Brazylii, potem w Australii i Meksyku. Już w 1955 roku świętowano powstanie milionowego Volkswagena.
Pięć lat później, w roku 1960, zmieniła się forma prawna firmy, która stała się wtedy spółką akcyjną. Dokonując przejęcia filii Daimler Benz „Auto Union GmbH” i włączając ją do koncernu jako własną, uczyniono krok w kierunku produkcji samochodów wyższej klasy. W sierpniu 1969 nastąpiło połączenie z NSU Motorenwerke AG i od roku 1985 firma funkcjonowała pod nazwą „Audi AG”.
W roku 1972 udało się koncernowi sprzedać ponad piętnaście milionów Garbusów, co było wielkim sukcesem. Żadnemu innemu producentowi nie udało się sprzedać aż tylu sztuk jednego modelu. Rok później VW rozpoczął produkcję pełnego innowacyjnych rozwiązań Passata, a zastosowana formuła dała początek całkowicie nowemu podejściu przy konstruowaniu kolejnych modeli. Pasma sukcesów sprzedażowych dopełnił w roku 1974 VW Golf, który szybko stał się godnym i niezwykle chętnie kupowanym następcą Garbusa. W roku 1986 Volkswagen przejął firmę Seat, funkcjonującą jako niezależna filia. Wkrótce potem do rodziny koncernu VW dołączyła Skoda. Model VW Lupo to pierwsze auto seryjne, w którym udało się uzyskać spalanie na poziomie 3 litrów. Przejęcie „Bentley Motor Cars Limited” umożliwiło produkcję samochodów luksusowych. Dziś w koncernie Volkswagen mamy aż trzy różne grupy marek: VW łączy markę Volkswagen Pkw (samochody osobowe), Skoda, Bentley i Bugatti. Druga grupa to marki Audi, Seat i Lamborghini, trzecia zaś jest reprezentowana przez niezależną sekcję pojazdów użytkowych.