Kupuj używane Volkswagen Crafter na AutoScout24

Największy wybór używanych samochodów w Europie.

Oferty pasujące do wyszukiwania

Oferty pasujące do wyszukiwania

Volkswagen Crafter i jego… 200 wersji

VW Crafter jest niczym kameleon. Potrafi wcielić się w rolę wozu strażackiego, minibusa, wywrotki, a nawet pogotowia ratunkowego. Występuje w ponad 200 wersjach. Miłośnicy Volkswagena, którzy lubią samochody używane, mają więc w czym wybierać. Tym bardziej że Crafter, zarówno ten, który dopiero co zjechał z taśmy produkcyjnej, jak i ten używany, który przejechał już tysiące kilometrów, w transporcie jest niezawodny. Znakiem rozpoznawczym tej wielkiej, złożonej z samochodów dostawczych i lekkich ciężarówek, rodziny są bowiem wytrzymałe zawieszenia, przestronne wnętrza, bogate pakiety systemów bezpieczeństwa i przemyślane wyposażenie, podnoszące komfort jazdy.

Korzenie VW Craftera

Volkswagen od początku swojego istnienia stawiał na samochody użytkowe. Zobowiązywała go do tego poniekąd nazwa. Volkswagen w dosłownym tłumaczeniu to bowiem nic innego jak właśnie „samochód ludu”. Przesłanie zapisane w nazwie marki producenci wzięli sobie do serca. Widać to na przykładzie flagowego Transportera, który w roku 1950 zrewolucjonizował rynek samochodów dostawczych nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Samochód przeistaczał się wraz z potrzebami ludzi. Projektanci dwoili się i troili, by im sprostać. Gdy okazywało się, że obecny model jest za słaby, niemal natychmiast wyposażali go w mocniejszy motor. Na bieżąco polepszali też jego funkcjonalność. Kiedy zaś dowiedzieli się, że ludzie potrzebują większego samochodu, którym mogliby przewozić cięższe ładunki niż dotychczas, zaczęli projektować nowy, bardziej przestronny i pojemny model. Zmodyfikowali wówczas poczciwego Transportera, przenosząc silnik do przedniej części auta. Był to początek ery Volkswagena LT. Pierwszą generację LT stworzono w 3 rozstawach kół, 2 wysokościach dachu i 3 klasach ładowności. Pod maską samochodu ukryto 4-cylindrowy silnik spalinowy, który później wymieniono na odrobinę mocniejszy - 6-cylindrowy wysokoprężny. Druga generacja LT powstała w wyniku połączenia sił Volkswagena z koncernem Daimler-Benz. Nowy LT został zaprezentowany światu wraz z modelem Mercedes-Benz Sprinter. Oba występowały w takich samych (jeśli chodzi o rozmiary) wersjach nadwozia. LT II dostępny był jednak wyłącznie w wersji 4- lub 5-drzwiowego vana. Większość modeli tej generacji wyposażona była w 5-cylindrowe silniki wysokoprężne z wtryskiem bezpośrednim. Tak zmodyfikowany Transporter z przewozem ciężarów radził sobie doskonale. Ciągła chęć jego udoskonalania popchnęła jednak Volkswagena do rozpoczęcia w roku 2006 produkcji LT trzeciej generacji.

Nowoczesny i funkcjonalny

VW Crafter, traktowany jako przedstawiciel trzeciej generacji VW LT, do złudzenia przypomina Mercedesa Sprintera drugiej generacji. Podobieństwo to jest jednak całkowicie zrozumiałe, gdyż Crafter powstaje w fabrykach koncernu Daimler AG, w których są produkowane także dostawcze Mercedesy. Na tle swojego „pradziada”, za którego wygląd odpowiadał bezpośrednio Volkswagen, VW Crafter prezentuje się niezwykle nowocześnie. Daimler wygładził jego kanciastą figurę, złagodził rysy i nadał mu opływowego kształtu. Wyposażył go również w nowoczesne reflektory, kierunkowskazy boczne na zewnętrznych lusterkach i dużą atrapę chłodnicy. Rękę doświadczonego stylisty widać także w jego wnętrzu. Nowe LT jest bardzo przestronne. Ma idealnie rozmieszczone skrytki na przydające się w trakcie podróży drobiazgi i uchwyty do kubków. Może się również poszczycić wygodnymi fotelami z zagłówkami i podłokietnikami oraz dużą ilością miejsca na nogi, co zdecydowanie przekłada się na ogólny komfort jazdy. Nie bez znaczenia pozostaje również umieszczony we właściwym miejscu drążek zmiany biegów oraz możliwość regulowania kierownicy. Wszystkie te detale sprawiają, że nawet używany VW Crafter doskonale się prezentuje. Jako samochód używany, Crafter przyciąga jednak uwagę nie tylko z powodu swojej nienagannej prezencji. Jednym z jego największych atutów jest funkcjonalność. Crafterem można bowiem przewozić ludzi, bagaże, ładunki o wielkich gabarytach lub nawet wszystko na raz. Samochód został zaprojektowany aż w 5 wersjach nadwoziowych (nadwozia o długości od 2,6 m do 4,7 m) z 3 rozstawami osi (3,25 m, 3,66 m, 4,35 m), 3 wysokościami dachu (1,65 m, 1,94 m, 2,14 m). A jakby tego było mało – każda z nich jest dostępna w 2 klasach ładowności (3,5 t lub 5 t).

Crafter wśród samochodów używanych

Wśród samochodów używanych, którymi można przewozić przedmioty o dużych gabarytach, niezwykłą popularnością cieszy się używany Crafter Furgon. Auto jest dostępne aż w 8 rozmiarach przestrzeni ładunkowej o objętości od 7,5m³ do 17,0m³. Projektanci pomyśleli też o samym załadunku. By go nie utrudniać, wyposażyli dostawczaka w bardzo szerokie, przesuwane drzwi. Alternatywą dla Furgona jest większy od niego Crafter Skrzyniowy z pojedynczą kabiną. Jego powierzchnia ładunkowa może mieć 2 m szerokości i nawet 4,3 m długości. Jest w nim również miejsce dla kilku pasażerów. O wiele więcej osób zmieści się jednak w 4-drzwiowym Crafterze Skrzyniowym z podwójną kabiną. Nie dość, że ma on ogromną przestrzeń ładunkową, to jeszcze jest wyposażony w 6 miejsc siedzących. W podwójnej kabinie jest tak dużo miejsca, że spokojnie zmieszczą się w niej także bagaże podróżujących. Szefowie firm, pasjonaci wycieczek ze znajomymi czy osoby świadczące niewielkie usługi przewozowe, wybierając spośród Volkswagenów samochód używany dla siebie, najczęściej decydują się na Craftera Combi. Ten VW Crafter jest bowiem dostosowany do transportu nawet najbardziej wymagających pasażerów. Szerokie, przesuwane drzwi umożliwiają swobodne wsiadanie i wysiadanie. Crafter Combi jest ponadto przestronny i ma dużo miejsca na nogi. Udogodnieniem dla podróżnych okazuje się również możliwość uchylenia tylnych szyb bocznych (funkcja ta jest dostępna opcjonalnie). Przestrzeń pasażerską w Combi można też doposażyć w nawiewy powietrza, szklany dach nad pierwszym rzędem siedzeń, uchwyty na kubki przy siedzeniach, dodatkowe ogrzewanie i klimatyzację. Prawdziwym skarbem, na który polują amatorzy samochodów używanych, jest jednak Crafter Podwozie. To auto, które zawsze pozostanie unikatem, będąc nawet samochodem używanym. Crafter Podwozie jest bowiem modelem, o którego wyposażeniu decyduje bezpośrednio klient.

Samochód używany może być modny, funkcjonalny i ekonomiczny. VW Crafter jest tego dowodem. Został wykonany starannie i z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu doskonale się prezentuje mimo upływu czasu. Ze swojej roli auta użytkowego również świetnie się wywiązuje. Nawet jako samochód używany, który przejechał tysiące kilometrów i przewiózł tony ładunku. Producenci, wyposażając go w 5-cylindrowy silnik TDI, wiedzieli, co robią. Crafter przy tym wszystkim jest bowiem bardzo ekonomiczny. Nie ma to jednak żadnego wpływu na jego moc. Tym bardziej, że model jest dostępny w 3 wariantach mocy: 109 KM, 136 KM lub 164 KM. Każdy może więc wybrać wersję, jakiej potrzebuje.