Kupuj używane Volkswagen Jetta na AutoScout24

Największy wybór używanych samochodów w Europie.

Oferty pasujące do wyszukiwania

Oferty pasujące do wyszukiwania

VW Jetta - sedan na bazie Golfa aspirujący do klasy premium

VW Jetta, czyli sedan stworzony na bazie Golfa, jest produkowany od 1979 r. i podobnie jak jego starszy brat, na przestrzeni lat doczekał się wielu wersji. Kolejne odsłony kompaktowego sedana pojawiały się zazwyczaj niedługo po prezentacjach nowego Golfa. Auto z jednej strony stanowiło modyfikację słynnego kompaktu z Wolfsburga, a z drugiej - aspirowało do roli alternatywnego modelu marki Volkswagen. W latach '90 trudności z odpowiednim pozycjonowaniem modelu zaowocowały zmianą nazwy samochodu. VW Jetta, stworzony na bazie Golfa III, występował pod nazwą Vento, a kolejna odsłona sedana z roku 1999 uzyskała określenie VW Bora. W 2005 roku powrócono do pierwotnej nazwy, a do produkcji weszła całkiem nowa wersja modelu, która miała oferować znacznie więcej niż popularny Golf. W rezultacie VW Jetta, produkowany od 2005, łączy w sobie cechy dwóch słynnych modeli koncernu z Wolfsburga. Z przodu pojazd nawiązuje stylistyką do Golfa V, a z tyłu do złudzenia przypomina Passata B6. Obecnie model staje się coraz bardziej popularny na rynku samochodów używanych. Większość kupowanych z drugiej ręki pojazdów to auta około dziesięcioletnie.

Trochę Golf - trochę Passat

Samochód został zbudowany na płycie podłogowej Golfa V. Zastosowano w nim nowe systemy bezpieczeństwa. Pojazd wyposażono w komplet poduszek powietrznych, system kontroli trakcji, ABS, a, w zależności od wersji, także w ESP i klimatyzację. VW Jetta oferowany był w trzech wersjach wyposażenia: S, GLI oraz Value Edition. Pod maską nowego Volkswagena znalazła się szeroka gama jednostek napędowych. Na rynku wtórnym można znaleźć samochód używany wyposażony w najmniejszy silnik benzynowy 1.6 ccm o mocy 102 KM, a także turbodoładowany dwulitrowy TSI dysponujący mocą 200 KM. Wśród diesli dostępne są jednostki 1.9 TDI oraz 2.0 TDI dysponujące mocą pomiędzy 105 a 170 KM. Używany VW Jetta może być wyposażony w 5- lub 6-stopniową manualną skrzynię biegów, a także przekładnię automatyczną DSG. VW Jetta, począwszy od 2005, uzyskał status modelu bardziej prestiżowego niż popularny Golf. Wysoka jakość materiałów wykończeniowych, dopracowane detale i stylistyka auta plasują go w klasie zbliżonej do VW Passata.

Układ jezdny VW Jetty sprawia, że samochodem jeździ się pewnie i komfortowo. Weekendowy wyjazd VW Jettą poza miasto może sprawić kierowcy wiele frajdy. Auto świetnie radzi sobie z pokonywaniem zakrętów i nie wykazuje tendencji do nad ani podsterowności. Ponadto zawieszenie samochodu to typowa, solidna konstrukcja Volkswagena. Auto jest wytrzymałe, odporne na korozję i trwałe. Poszczególne elementy układu jezdnego nie sprawią kłopotów właścicielowi samochodu używanego. Podobnie - wysoka jakość charakteryzuje elementy nadwozia. Karoseria VW Jetty została świetnie zabezpieczona przed korozją, dlatego używany Volkswagen rzadko ma za sobą naprawy blacharskie.

Używany VW Jetta do wielu zadań

Wnętrze jest wprost idealne dla typowej rodziny. Chociaż VW Jetta nigdy nie cieszył się tak wielką popularnością, jak inne samochody z Wolfsburga, poszukując wygodnego samochodu rodzinnego, warto zainteresować się właśnie tym modelem. Wygodna tylna kanapa sedana znacznie lepiej oddziela bagażnik od przestrzeni przeznaczonej dla pasażerów niż ma to miejsce w hatchbackach. Ponadto można ją złożyć w całości lub proporcji 2/3, uzyskując imponującą przestrzeń bagażową. Samochód używany może więc doskonale pełnić rolę auta rodzinnego, użytkowego, a nawet limuzyny klasy średniej. Bogate wyposażenie wewnętrzne, systemy bezpieczeństwa i wysoka jakość użytych materiałów plasują samochód używany znacznie wyżej niż dostępne pojazdy używane bliźniaczych marek.

Ponadto nowoczesne podzespoły, które trafiły pod maskę modelu w 2005 roku, nie wykazują tendencji do nadmiernej awaryjności. Elektronika, która we współczesnych modelach lubi sprawiać kłopoty, w samochodzie Volkswagena bywa przyczyną jedynie drobnych usterek. Większość z nich daje się jednak łatwo usunąć, nie pociągając za sobą wygórowanych kosztów. Samochód używany spod znaku VW Jetta jest raczej tani w eksploatacji, jak na auta swojej klasy. Wiele zależy, oczywiście, od wersji silnika. Najlepszą opinią cieszą się jednostki benzynowe 1.6 8 V/102 KM, jednak ich moc może okazać się niezadowalająca. Pod względem awaryjności, to właśnie proste motory benzynowe wykazują się najwyższą trwałością. W przypadku używanego diesla, warto poszukać wersji 1.9 TDI. Silnik posiada najbardziej optymalne cechy, a przy tym nie sprawia problemów serwisowych. W jednostkach mocniejszych - 2.0 TDI zdarzają się kłopoty z pompowtryskami, jednak zwykle dopiero po przejechaniu 200 000. kilometrów. W samochodach, które pojawiły się po 2008 roku, pompowtryski zastąpiono technologią common rail, a także zaproponowano nowy małolitrażowy turbodiesel 1.6 TDI. Zmodyfikowane jednostki napędowe charakteryzują się wysoką kulturą pracy oraz niskim zużyciem paliwa. Jednak pod względem trwałości, legendarny już diesel 1.9 TDI nie ma sobie równych.

Decydując się na używaną Jettę, warto także poszukać modelu z manualną skrzynią biegów. Automaty nie należą do tak bardzo trwałych, jak przekładnie ręczne, a ewentualna naprawa – do najtańszych. Mówiąc o silnikach aut używanych, trzeba także zaznaczyć, że niektóre jednostki napędowe VW Jetty doskonale współpracują z instalacją gazową, co pozwala ograniczyć koszty eksploatacji samochodu.

VW Jetta bywa nazywany lepszym Golfem. Czasami też, przez swoje podobieństwa do Passata, mylony jest z limuzyną klasy premium. Te określenia są o tyle trafne, że samochód do pewnego stopnia łączy w sobie cechy obu modeli. Swoim rozmiarem i typem nadwozia przewyższa typowego hatchbacka, a z drugiej strony - pozostaje autem kompaktowym. Sedan oferuje wysoki komfort jazdy i dużą przestrzeń bagażową. Doskonale sprawdza się jako auto rodzinne, a także samochód do zadań specjalnych. Zwłaszcza niektóre wersje silnikowe modelu mogą okazać się wprost idealne do wykorzystywania pojazdu w pracy czy do prowadzenia firmy usługowej. Silniki, które w okresie produkcji VW Jetta przeżywały dynamiczny rozwój technologiczny, czasem wymagają wizyty w warsztacie. Jednak na tle konkurencji używany VW wypada naprawdę dobrze - zwłaszcza, że auto nie jest drogie w eksploatacji. Na rynku samochodów używanych bez trudu można znaleźć egzemplarz, który nowemu właścicielowi posłuży jeszcze przez długie lata.