Kupuj używane Volkswagen Touareg na AutoScout24

Największy wybór używanych samochodów w Europie.

Oferty pasujące do wyszukiwania

Oferty pasujące do wyszukiwania

VW Touareg - bezkompromisowy SUV

VW Touareg pozwolił Volkswagenowi w poważny sposób zaistnieć w segmencie luksusowych aut typu SUV i, co ważniejsze, zadomowić się tam na stałe. Pojazd dzieli wiele rozwiązań z Porsche Cayenne, które można uznać za model bliźniaczy. VW Touareg, ze względu na swoje zalety, solidność oraz ponadczasowy design i szeroką gamę wersji jest atrakcyjny jako samochód używany, bez względu na rok produkcji konkretnego egzemplarza.

Krótka historia modelu VW Touareg

VW Touareg w swojej pierwszej odsłonie został zaprezentowany na Paris Motor Show w Paryżu w roku 2002. Jeszcze w tym samym roku taśmy produkcyjne w fabrykach Volkswagena w niemieckim Wolfsburgu oraz w Bratysławie na Słowacji opuściły pierwsze egzemplarze. VW Touareg I produkowany był w wyżej wymienionych zakładach do roku 2010. W 2006 roku auto odświeżono. Modyfikacje dotyczyły między innymi reflektorów przednich, lamp tylnych oraz zmiany atrapy przedniej na chromowaną. W tym samym okresie Volkswagen przyciągnął uwagę mediów, miłośników motoryzacji i potencjalnych klientów, podejmując, zakończoną zresztą sukcesem, próbę pociągnięcia po pasie startowym nieco zmodyfikowaną (znacznie dociążoną) wersją Touarega - samolotu Boeing 747 Jumbo Jet. Producent auta chciał pokazać, jak dużą mocą i możliwościami dysponuje jego flagowy SUV.

Touareg doczekał się także wersji przeznaczonej do ścigania w rajdach terenowych. Właśnie ten model zapewnił zespołowi Volkswagena 3 zwycięstwa z rzędu w rajdzie Dakar w latach 2009 - 2011. Walory terenowe były jedną z istotnych cech charakteryzujących auto. Samochód miał być używany przez majętnych ludzi, którzy nie zapuszczają się codziennie w leśne ostępy. Dla nich, poza komfortem lub wręcz luksusem, który zapewnia VW Touareg, istotne jest bezpieczeństwo - potwierdzone 5 gwiazdkami w testach Euro NCAP. Liczą się także osiągi - zapewniane przez mocne silniki benzynowe i wysokoprężne.

Trzymając się sprawdzonej, cieszącej się uznaniem i sukcesem rynkowym koncepcji, w 2010 roku Volkswagen AG zaprezentował model Touareg w jego nowym wcieleniu. Touareg II dzielił deskę podłogową ze swoim bliźniakiem Porsche Cayenne II. Tym razem prezentacja odbyła się w Monachium. Miejsca produkcji nowego SUV-a pozostały bez zmian. Opierając się na 8-letnim doświadczeniu w eksploatacji aut przez klientów oraz dysponując coraz nowszymi rozwiązaniami technologicznymi, producent zdecydował się na ograniczenie liczby jednostek napędowych dostępnych w Touaregu. Wśród nich po raz pierwszy w historii modelu pojawił się silnik hybrydowy.

VW Touareg II w roku 2014 przeszedł facelifting. Zmodyfikowano pas przedni, we wszystkich wersjach w wyposażeniu standardowym pojawiły się reflektory ksenonowe, powiększyła się lista dostępnych elementów wyposażenia (na przykład dodano system multimedialny z dostępem do wyszukiwarki Google i rozwiązania mające na celu redukcję spalania poprzez wyłączanie silnika w określonych sytuacjach). Zadbano także o zapewnienie klientom możliwości wyboru nowych kolorów nadwozia oraz rodzajów tapicerek skórzanych. Zawieszenie samochodu zostało zestrojone na nowo.

SUV doskonały

VW Touareg jest samochodem idealnie wpisującym się w filozofię luksusowych aut SUV (Sport Utility Vehicle, czyli pojazd sportowo-użytkowy). Producent zadbał o odpowiednie właściwości jezdne, które pozwalają na komfortowe oraz bezpieczne i szybkie podróżowanie po drogach utwardzonych, a także na szaleństwa na luźnych nawierzchniach i na jazdę w umiarkowanie trudnym terenie. W przypadku niektórych wersji kierowca wjeżdżający w teren może pneumatycznie podnieść zawieszenie. Stały napęd na 4 koła 4MOTION lub 4XMOTION (przeznaczony do jazdy w trudniejszym terenie) jest sprzymierzeńcem użytkownika, gdy na drodze zalegają śnieg, piasek lub mokre liście. VW Touareg może brodzić w wodzie o głębokości do 30 cm. Jest w stanie podjechać pod 31-, a nawet 45-stopniowe wzniesienia, gdy jest wyposażony w przekładnię redukcyjną.

Sercem Touarega jest, oczywiście, silnik. VW Touareg I oferowany był z widlastymi jednostkami benzynowymi: V6 3.2 i 3.6 o mocy 219, 241 i 280 KM, V8 o mocy 309 i 350 KM. Najmocniejszy wariant to W12 6.0 o mocy 450 KM. Producent przewidział też silniki wysokoprężne - motor R5 2.5 TDI osiągający moc 174 KM, V6 3.0 TDI o mocy 225 lub 240 KM, a także V10 4.9 osiągający moc 313 lub 350 KM. Wszystkie auta o wadze ponad 2 t, poza najsłabszym dieslem, rozpędzają do prędkości 100 km/h w mniej niż 10 s. Benzynowy W12 jest w tej konkurencji najlepszy, bo czyni to zaledwie w 5,8 s. VW Touareg II, jako samochód używany, dostępny jest z mniejszą liczbą silników do wyboru. Oferta jednostek benzynowych została zawężona do V6 3.6 FSI o mocy 280 KM. Gamę uzupełniają jednak motory wysokoprężne V6 3.0 TDI o mocy 248 KM (z rocznika 2014 i starszych), V6 3.0 TDI o mocy 258 KM oraz V8 4.2 TDI o mocy 340 KM. Idąc w stronę nowinek technologicznych, Volkswagen rozpoczął produkcję Touaregów z silnikami hybrydowymi. Model V6 3.0 TSI dysponuje benzynowym silnikiem o mocy 333 KM oraz elektrycznym o mocy 47 KM.

O statusie VW Touarega, jako samochodu luksusowego, stanowi niewątpliwie jego standardowe wyposażenie oraz długa lista dodatkowych elementów pozwalających nabywcy na skonfigurowanie zestawu idealnego. Kupując samochód używany, jego nabywca musi zdać się na wybór, którego dokonał wcześniej pierwszy właściciel auta. W przypadku Touarega taka sytuacja nie powinna być kłopotem. Już w standardowej wersji auto wyposażone było dość bogato. Większość modeli ma siedzenia pokryte całkowicie lub częściowo naturalną skórą. Im nowszym egzemplarzem zainteresuje się potencjalny nabywca, tym większe prawdopodobieństwo, że na pokładzie zainstalowano system audio, nawigację i inne nowoczesne dodatki.

Osoby kupujące SUV-y raczej nie zwracają uwagi na poziom konsumpcji paliwa. Dla użytkownika miejskiego auta spalanie Touarega może wydać się spore. Jednak biorąc pod uwagę, że waży on ponad 2 t, wszystkie jego koła są napędzane, a moc większości egzemplarzy znacznie przekracza 200 KM, można uznać, że wartości mieszczą się w granicach rozsądku. Decydując się na VW Touarega jako samochód używany, można poszukać egzemplarzy z II generacji, ponieważ w niektórych z nich montowany był system START-STOP umożliwiający oszczędzanie paliwa w jeździe miejskiej.

Ze względu na bardzo dużą liczbę sprzedanych aut oraz wyjątkową lojalność użytkowników, którzy, kupując kolejne Touaregi, pozbywają się dotychczasowych, na rynku wtórnym można znaleźć wiele interesujących propozycji. VW Touareg, jako samochód używany, świetnie sprawdza się na autostradzie, w terenie, a nwet w mieście, gdzie dodaje prestiżu swojemu kierowcy. Największy SUV Volkswagena okazuje się idealny podczas wakacji, podróży służbowych czy do zawiezienia dzieci do szkoły. Dysponując kwotą odpowiadającą cenie nowego małego auta miejskiego, można pomyśleć o luksusowej alternatywie, jaką stanowi używany VW Touareg.