Przejdź do głównej zawartości

Z myślą o Tobie zmieniliśmy naszą aplikację

nadając jej świeży, nowoczesny i bardziej przejrzysty wygląd. Korzystaj z dotychczasowych funkcji w nowej odsłonie – życzymy przyjemnego korzystania z naszej aplikacji!

Jak zarejestrować motocykl z Niemiec?

Za granicą szukamy dobrze utrzymanych i rzadko występujących na naszym rynku wtórnym jednośladów. Często jednak przed zakupem mamy wątpliwości związane z rejestracją.

Objaśniamy, więc wszystkie formalności krok po kroku. W rzeczywistości rejestracja zakupionego w kraju UE motocykla wcale nie musi być uciążliwa. Wystarczy wcześniej przygotować dokumenty i wydrukować wnioski ze stron urzędów, uzbroić się w cierpliwość i przejść do działania. Po przyjeździe do kraju trzeba będzie kolejno zająć się: - Opłatami w Urzędzie Skarbowym; - Przeglądem technicznym (jeśli motocykl ma nieważne badanie); - Formalnościami w wydziale komunikacji; - Wykupieniem ubezpieczenia OC

Opłaty w Urzędzie Skarbowym - nowy, a używany motocykl

Procedury rejestracji będą się nieco różniły w zależności od tego jaką maszynę kupiliśmy. W przypadku nowych motocykli sprowadzanych z Unii Europejskiej, istnieje obowiązek opłacenia podatku VAT w wysokości 22% wartości netto od faktury lub wartości brutto od umowy kupna-sprzedaży. Za pojazd nowy uznaje się taki, który ma mniej niż 6 miesięcy (licząc od daty rejestracji) lub przebieg mniejszy niż 6 tys. km. Jeśli jednoślad był starszy również nie unikniemy wizyty w Urzędzie Skarbowym. Trzeba tam bowiem złożyć wniosek o zwolnienie z podatku VAT i wypełnić formularz VAT-24. Po uiszczeniu opłaty skarbowej w wysokości 160 zł w ciągu 7 dni otrzymamy zaświadczenie VAT-25. Dopiero po załatwieniu spraw w urzędzie skarbowym, możemy udać się na stację diagnostyczną lub bezpośrednio do wydziału komunikacji. Pozytywna wiadomość jest taka, że sprowadzane z Niemiec motocykle nie podlegają akcyzie.

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla

Zanim pojawimy się w wydziale komunikacji, musimy mieć pewność, że pojazd ma aktualne badanie techniczne. Jeśli było ono wykonywane za granicą, wystarczy jego potwierdzenie w postaci zaświadczenia lub dowodu rejestracyjnego. Następnie należy wypełnić wniosek, który można pobrać ze strony wydziału komunikacji właściwego dla adresu zameldowania właściciela pojazdu. Do niego należy dołączyć przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski dokumenty i tablicę rejestracyjną: - Dowód własności pojazdu (faktura lub umowa kupna-sprzedaży) - Potwierdzenie opłaty VAT lub zaświadczenie VAT-25 - Potwierdzenie aktualnego badania technicznego - Potwierdzenie wniesienia opłat - Dowód osobisty - Tablicę rejestracyjną Razem z wnioskiem trzeba też będzie wnieść konieczne opłaty w kasie wydziału komunikacji lub przelewem na wskazane przez urząd konto: - opłata skarbowa – 17 zł - opłata ewidencyjna - 1,50 zł - pozwolenie czasowe - 13.50 zł - tablica rejestracyjna - 40.00 zł ( motocykl ) lub 30.00 zł ( motorower ) - dowód rejestracyjny - 54.00 zł - komplet znaków legalizacyjnych - 12.50 zł - karta pojazdu - 75.00 + opłata ewidencyjna za kartę pojazdu 0,50 zł Urząd najpierw wyda tymczasowy dowód rejestracyjny, z którym trzeba udać się do ubezpieczyciela i wykupić obowiązkową polisę OC. Właściwy dowód otrzymamy po około miesiącu. O postępie formalności coraz częściej zostajemy poinformowani mailowo lub sms-em. Potrzebne dokumenty mogą nieznacznie różnić się od wydziału komunikacji, więc warto je wcześniej sprawdzić na stronie internetowej urzędu. Po zakończeniu wszystkich procedur można już tylko cieszyć się przyjemnością z jazdy.

Wszystkie produkty

Jak sprowadzić samochód z Włoch?

Porady · Import Samochodow

Umowa kupna samochodu polsko-belgijska

Porady · Import Samochodow

Jak sprowadzić samochód z Belgii?

Porady · Import Samochodow
Pokaż więcej