Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Jak sprowadzić samochód z Holandii?

Europejczycy zaraz po Niemczech, najchętniej kupują używana auta w Holandii. Auta pochodzące z tego kraju są bowiem uważane za pewne z powodu dobrego stanu technicznego, a także potwierdzonej historii. Motoryzacyjnym zakupom sprzyjają także atrakcyjne ceny i nieskomplikowane procedury.

Radzimy, jak kupić, a następnie sprowadzić używany samochód z Holandii do kraju.

Potwierdzony przebieg i stan samochodu

Rynek używanych pojazdów w Holandii jest duży, więc łatwo o znalezienie konkretnego, wymarzonego modelu zarówno z wyższej, jak i bardziej przystępnej półki cenowej. Co więcej, wśród kierowców panuje także przekonanie, że holenderskie samochody są zadbane, regularnie serwisowane i jeżdżą po doskonale utrzymanych drogach. Kupując auto od Holendra, można mieć też pewność co do przeszłości pojazdu oraz jego przebiegu, ponieważ wszystkie te informacje można znaleźć "NAP document” oraz na stronie Państwowej Służby Ruchu (RDW), gdzie gromadzone są raporty z przeglądów technicznych. Łatwo, więc bez wychodzenia z domu zweryfikować, czy sprzedawca podaje prawdziwe informacje o pojeździe.

Samochody z Holandii – gdzie ich szukać?

W Polsce nietrudno o zakup sprowadzonego auta z Holandii. Wielu handlarzy oferuje pojazdy właśnie z kraju wiatraków, jednak często są to egzemplarze po przejściach, a nawet bardzo dużych kolizjach, których skutków nie widać na pierwszy rzut oka. Biorąc pod uwagę, że nietrudno o weryfikację pojazdu kupowanego bezpośrednio od właściciela, zdecydowanie rekomendujemy więc właśnie tę opcję. Dodatkowo płatność gotówką na miejscu wpływa także na duże możliwości negocjacji. Wcześniej trzeba jednak sprawdzić ogłoszenia, porównać ze sobą ceny, a także skontaktować się ze sprzedającym, by ustalić przeszłość samochodu, a także szczegóły dotyczące transakcji. Następnie wystarczy jeszcze prześledzić prawdziwość informacji w bazie „NAP” oraz RDW. Przed samym wyjazdem, warto także skalkulować całkowite koszty zakupu pojazdu, do których należy wliczyć: - Cenę samochodu - Dojazd ponad 1000 km w jedną stronę - Koszt tablic wywozowych – ok 10 euro lub transportu do kraju na lawecie od 300 zł - Akcyzę w wysokości 3.1 proc. wartości auta w przypadku silników do 2000 centymetrów sześciennych lub 8,6 proc., gdy silnik jest większy. Często po podliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów, okazuję się, że kupienie auta za granicą nadal opłaca się bardziej od transakcji w kraju. W takiej sytuacji można już zaplanować podróż, ale przed sfinalizowaniem zakupu nie można zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu czterech kółek na miejscu.

Auto z Holandii – sprawdź stan techniczny

Pojazdy w Holandii podlegają regularnym kontrolom i muszą posiadać aktualny przegląd techniczny, by legalnie poruszać się po drogach. Pierwszy przegląd trzeba zrobić po 4 latach od rejestracji, następnie kolejne dwa wykonuje się co 2 lata, a później auto badane jest już co roku. Kontrolowane są najważniejsze podzespoły, a raport z przeglądu zostaje umieszczony w ogólnodostępnej bazie RDW. By sprawdzić konkretny pojazd, wystarczy znać jego numery rejestracyjne. Na miejscu warto oczywiście zrobić dokładne oględziny, obejrzeć wnętrze auta, karoserię, a także zajrzeć pod maskę. Holenderscy sprzedawcy nie mają obowiązku przekazywania kupującemu książki serwisowej, jednak w dobrym tonie jest, by taka została okazana, a następnie wydana po transakcji. Jeśli jednak mamy wątpliwości, można za zgodą sprzedawcy skontrolować pojazd w pobliskim automobil klubie, a koszt przeglądu wynosi średnio 160 – 350 euro.

Umowa kupna - sprzedaży

Transakcję należy potwierdzić fakturą lub sfinalizować ją umową kupna-sprzedaży. Najlepiej by była ona sporządzona w dwóch językach. Nie może zabraknąć w niej podstawowych informacji, takich jak: - Dane kupującego oraz sprzedającego - Dane pojazdu: nr rejestracyjny, marka, model, kolor, nr nadwozia - Cena - Miejsce i data zawarcia umowy - Podpisy sprzedawcy i kupującego Umowa nie tylko gwarantuje dochodzenie swoich praw w razie problemów, ale jest także niezbędna do późniejszej rejestracji pojazdu w kraju czy wyrejestrowania go na miejscu. Co ważne, w Holandii za samochód można legalnie zapłacić gotówką.

Jakie dokumenty musi mieć auto z Holandii?

Razem z umową, właściciel pojazdu jest jeszcze zobowiązany do przekazania kupującemu następujących dokumentów: - Dowód rejestracyjny tzw. Kentekenbewijs – w Holandii ma on wygląd przypominający kartę płatniczą, zawiera podstawowe informacje o pojeździe oraz chip - Komplet kluczyków - Kartę pojazdu, jeśli została wydana - Certyfikat COC (jeśli właściciel go posiada) - „NAP- document” z informacją o przebiegu auta

Powrót do kraju autem z Holandii

Po sfinalizowaniu zakupu, istnieją dwie opcje powrotu do kraju. Jedną z nich jest przyjechanie do Polski kupionym pojazdem. Do tego celu należy oczywiście wyrejestrować auto w lokalnym wydziale komunikacji, czyli w urzędzie Państwowej Służbie Ruchu (RDW) lub jego oddziale. Często w formalnościach pomagają sprzedawcy, co znacznie przyśpiesza i ułatwia załatwienie sprawy. W RDW oddaje się żółte tablice rejestracyjne i za opłatą ok 10 euro otrzymuje się tablice wywozowe, które są ważne przez 14 dni i upoważniają jazdę po terenie Unii Europejskiej do Polski. Do ich wydania nie jest potrzebny dowód zakupu ubezpieczenia, jednak należy pamiętać, że bez niego nie można poruszać się legalnie po drogach. Trzeba, więc także zadbać o jego wykupienie. Jeśli nie chcemy lub nie możemy ruszyć w trasę ponad 1000 km używanych autem, wystarczy wykupić transport na lawecie, którego koszt zaczyna się od 300 zł. Wtedy można pominąć formalności związane z wykupieniem tablic tranzytowych.

Rejestracja auta z Holandii w Polsce

Po powrocie do kraju, mamy 30 dni na rejestrację kupionego pojazdu. Najpierw trzeba jednak zająć się przetłumaczeniem dokumentów na język polski u tłumacza przysięgłego (koszt ok 200 zł) oraz udać się do urzędu celnego, by opłacić akcyzę (w wysokości 3,1 proc. wartości pojazdu lub 8,6 proc. w zależności od wielkości silnika.). Kolejny krok to przegląd pojazdu oraz formalności w wydziale komunikacji. Źródła: http://www.konsument.gov.pl/uploads/CROSS-BORDER%20CAR%20PURCHASES%20REPORT.pdf http://www.konsument.gov.pl/uploads/Zalecenia%20dla%20konsument%C3%B3w.pdf http://www.konsument.gov.pl/index.php?mact=News,cntnt01,print,0&cntnt01abc Articleid=801&cntnt01showtemplate=false&cntnt01returnid=100&hl=pl

Wszystkie produkty

All car reimport & car import & car import USA to Germany

Opłaty rejestracyjne samochodu z Francji

Porady · Import Samochodow
All car reimport & car import & car import USA to Germany

Rejestracja samochodu z Austrii

Porady · Import Samochodow
All car reimport & car import & car import USA to Germany

Jakich dokumentów potrzeba do zakupu auta z Austrii?

Porady · Import Samochodow
Pokaż więcej