Przejdź do głównej zawartości

Jak zarejestrować auto z Belgii?

Wielu kupujących wybiera się po używany samochód do Belgii. Nie brakuje tam zadbanych i dobrze utrzymanych aut, a także pojazdów z drobnymi usterkami w obniżonych cenach. Samo sprowadzenie czterech kółek do kraju to jednak dopiero początek, bo następnie właściciela czeka jeszcze proces rejestracji.

Radzimy, jak się do niego zabrać, by przebrnąć sprawnie przez szereg formalności. Aby zarejestrować auto sprowadzone z Unii Europejskiej w Polsce, trzeba nie tylko udać się do wydziału komunikacji, ale także wcześniej zebrać dokumentację pojazdu, a także dopełnić kilku obowiązków. Pierwszym z nich jest opłacenie podatku akcyzowego, bez którego nie ma możliwości, by auto zostało zarejestrowane. Wysokość podatku zależy od rynkowej wartości auta i wielkości jego silnika. Właściciele pojazdów z silnikami o pojemności 2000 cm3 płacą 3,1 proc. od wartości, a pozostali 18,6 proc. Jeśli samochód jest uszkodzony, można próbować obniżyć wartość, jednak trzeba mieć na to odpowiednie dowody. Jeśli urzędnicy będą mieli wątpliwości, mogą bowiem dokonać dodatkowej wyceny na koszt właściciela.

Co jeszcze trzeba zrobić przed rejestracją?

Kolejny krok to badanie techniczne auta na stacji diagnostycznej, gdzie przejdzie ono pierwszy przegląd w Polsce. Koszt takiej usługi to 169 zł, a potwierdzenie będzie bowiem stanowiło załącznik do wniosku o rejestrację. Następnie należy jeszcze przetłumaczyć obcojęzyczne dokumenty samochodu na język polski u tłumacza przysięgłego (koszt ok 200 zł) i można przejść do procedury rejestracyjnej. Warto pamiętać, że właściciel auta, ma na to 30 dni od momentu przywiezienia samochodu do kraju. Warto, więc sprawnie zająć się wszystkimi sprawami, by wyrobić się w ograniczonym czasie.

Rejestracja auta z Belgii

Rejestracją musi zająć się osobiście właściciel i wszyscy współwłaściciele pojazdu lub ich pełnomocnicy. W przypadku aut firmowych, sprawę może załatwić właściciel przedsiębiorstwa lub jego pełnomocnik. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji, który w zależności od miejsca zamieszkania mieści się w: - urzędzie starostwa powiatowego, - urzędzie miasta (dla miast na prawach powiatu) - urzędzie dzielnicy (dla Warszawy) Przed wizytą w urzędzie, warto jeszcze zajrzeć na jego stronę www. Coraz więcej spraw można bowiem załatwić on-line, a dokumenty wraz z wnioskiem wysłać pocztą. Nie zawsze jest to jednak możliwe i konieczna jest osobista wizyta w placówce.

Opłaty rejestracyjne

Proces rejestracji można przyśpieszyć i wcześniej uregulować opłatę przelewem. Jest to możliwe także w kasie urzędu, a potwierdzenie płatności należy później dołączyć do wniosku. Do opłacenia jest bowiem: - dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę na szybę – 85 zł - pozwolenie czasowe – 13,50 zł - tablice rejestracyjne – 80 zł (tablice indywidualne to koszt 1000 zł) - karta pojazdu (jeśli nie została wydana) – 75 zł - opłata ewidencyjna – 50 gr

Wniosek i dokumenty potrzebne do rejestracji

Następnie należy pobrać wniosek ze strony www lub wypełnić go na miejscu w wydziale komunikacji, a także dołączyć do niego następujące załączniki: - potwierdzenie zakupu pojazdu – umowa kupna-sprzedaży lub faktura - oryginalny belgijski dowód rejestracyjny - potwierdzenie aktualnego badania technicznego wykonanego w Polsce lub aktualny wpis w dowodzie rejestracyjnym - potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych - dokument potwierdzający opłatę akcyzy Warto, wiedzieć, że wszystkie przekazane do urzędu dokumenty muszą być w języku polskim. Po tym, jak urzędnik przyjmie wniosek, wydział komunikacji wyda czasowy, „miękki” dowód rejestracyjny. Do odbioru będą także tablice rejestracyjne i nalepka kontrolną, a właściwy dokument zostanie wydany w terminie do 30 dni. Na koniec nie można także zapomnieć o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC, bez którego nie można jeździć po polskich drogach. Źródło: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/rejestracja-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu#/uzywany/sprowadzony-z-zagranicy/z-unii-europejskiej

Wszystkie produkty

Opłaty rejestracyjne samochodu z Francji

Porady · Import Samochodow

Rejestracja samochodu z Austrii

Porady · Import Samochodow

Jakich dokumentów potrzeba do zakupu auta z Austrii?

Porady · Import Samochodow
Pokaż więcej