Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Czyszczenie szyb samochodowych

Brudne szyby w samochodzie są przyczyną obniżenia widoczności i mogą szybko uszczuplić nasz portfel. Dlaczego? Podczas rutynowej kontroli drogowej policja ma prawo wlepić za nie mandat nawet do 1000 złotych.

Warto więc dbać nie tylko o techniczną kondycję pojazdu, ale także o jego wygląd zewnętrzny, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Czyste szyby to lepsza widoczność

Czysty samochód jest wizytówką kierowcy, zaś drobne czynności kosmetyczne można wykonać podczas tankowania paliwa na stacji benzynowej. Umycie szyby, przetarcie reflektorów oraz tablic rejestracyjnych od razu sprawi, że pojazd będzie wyglądał dużo lepiej. Samochód znacznie szybciej brudzi się w miesiącach zimowych. Śnieg, błoto oraz sól chętnie przylepiają się do auta, a aura nie sprzyja częstym wizytom w myjniach samochodowych. Warto pamiętać, że podczas gorszej pogody, już przejechanie mniej więcej 200 m obniża widoczność przez przednią szybę o około 20%. To właśnie przednia i tylna szyba są bardzo ważne, a równocześnie czułe na zanieczyszczenia i drobne uszkodzenia. O szyby można jednak trwale i skutecznie zadbać. Wszelkiego typu rysy na szkle w samochodzie przyciągają brud, kurz i piasek, dlatego koniecznie trzeba się ich pozbyć, zaś polerowanie szyb będzie idealnym sposobem na ich usunięcie.

Polerowanie szyb samochodowych - dobry sposób na idealną widoczność

Szyby samochodowe dość często ulegają drobnym uszkodzeniom, które powstają podczas normalnego użytkowania samochodu. Wystarczy piasek na szybie i pracujące wycieraczki, aby niechcący zarysować szkło. Rysy również mają wpływ na widoczność i bezpieczeństwo podczas jazdy. Polerowanie szyb pomaga w usunięciu zarówno starych i dużych rys, jak i zabezpiecza przed powstawaniem kolejnych. Jest to proces, który należy wykonywać w wyspecjalizowanym zakładzie mechaniki pojazdowej i raczej nie podejmować się go samemu, ponieważ do prawidłowego wykonania wszystkich czynności potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i odpowiedni sprzęt oraz zabezpieczenia. Szyba, która jest mocno porysowana może spowodować, że pojazd nie przejdzie corocznego obowiązkowego przeglądu, zaś policja podczas kontroli zakwestionuje możliwość poruszania się takim autem i wypisze mandat. Czysta, dokładnie umyta z obu stron szyba, która została również fachowo wypolerowana to gwarancja długotrwałego efektu i spokojnej głowy podczas jazdy w różnych warunkach.

Polerowanie szyb w samochodzie od strony praktycznej

Prawidłowe polerowanie szyb samochodowych wymaga podjęcia kilku niezbędnych kroków i wyposażenia się w odpowiedni sprzęt. Potrzebna jest pasta polerska, filc polerski o wysokiej miękkości, polerka elektryczna wraz z adapterem umożliwiającym właściwe zamontowanie filcu, a także szmatka (najlepiej z chłonnej mikrofibry) oraz ręczny spryskiwacz do wody, który można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Polerowanie szyb należy zacząć od dokładnego umycia karoserii i wyczyszczenia wnętrza pojazdu, a następnie zabezpieczenia okolic okien w taki sam sposób, jak do lakierowania. Pracę rozpoczyna się od rozprowadzenia pasty polerskiej na dość ciepłej szybie. Powinna ona mieć temperaturę około 40 stopni Celsjusza. Wybrane urządzenie do polerowania powinno pracować z prędkością średnio 1000 obrotów na minutę. Polerowanie szyby samochodowej musi odbywać się na całej jej powierzchni - chodzi o to, aby nie polerować wyłącznie w jednym miejscu, bo w ten sposób uzyskamy tak zwany efekt soczewki, czyli szyby mocniej przetartej tylko na określonym obszarze. Poruszając polerką można rozciągnąć rysę i w ten sposób ją zlikwidować lub zminimalizować. Polerowanie szyb trzeba łączyć z systematycznym spryskiwaniem szkła wodą i przecieraniem szmatką. Ma to na celu obniżenie temperatury polerowanej powierzchni i zabezpieczenie jej przed pęknięciem. W czasie pracy w szczególny sposób trzeba zwracać uwagę na stan używanego filcu. Otóż pasta polerska potrafi się zbrylać na samych brzegach filcu polerskiego. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż może powodować dodatkowe rysy na szybie. Pasta szybko twardnieje, zamieniając się w bryłki podobne do drobnych kamieni. Należy więc usunąć je jak najszybciej. Polerowanie szyb to proces dla cierpliwych i doświadczonych mechaników, dlatego warto powierzyć go specjalistom. Wystarczy jedno popołudnie, aby przywrócić samochodowym szybom blask i przejrzystość.

Wszystkie produkty

scheibenpflege

Jak konserwować pióra wycieraczek?

Porady · Pielęgnacja samochodu
lack reparieren

Glinka do lakieru

Porady · Pielęgnacja samochodu
lack reparieren

Kosmetyka aut

Porady · Pielęgnacja samochodu
Pokaż więcej