Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Jak dobrać wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe odgrywają niebagatelną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. To od nich zależy odpowiednia widoczność, która pozwala prawidłowo ocenić odległość między pojazdami, a także obserwować drogę i jej otoczenie.

Podczas codziennej eksploatacji auta często trudno ocenić, czy wycieraczki wymagają już wymiany. Zużycie piór następuje stopniowo, więc kierowcy przyzwyczajają się do pogarszającej się widoczności związanej z coraz słabszą kondycją piór. Warto więc znać podstawowe sposoby, dzięki którym można łatwo ocenić, czy montaż nowych wycieraczek jest już konieczny, a także jak w razie potrzeby samodzielnie go wykonać.

Po czym poznać zużyte wycieraczki samochodowe?

Podstawową kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest powstawanie smug. Przede wszystkim nie należy popadać w przesadę. Nawet stosunkowo nowe wycieraczki samochodowe mogą nie zbierać całej wody zgromadzonej na szybie za pierwszym razem. Jeśli podczas korzystania z wycieraczek na szybie nie widać żadnych smug, wówczas można poczekać z wymianą piór. Warto wiedzieć, że kilka smug poza centralnym polem widzenia nie determinuje konieczności zakupu nowych wycieraczek. Należy jednak zastanowić się nad tym, gdy tuż przed kierowcą regularnie pozostają ślady. Kolejnym kryterium wskazującym na zużycie piór są szerokie smugi widoczne na szybie. Rozważając wymianę wycieraczek samochodowych, należy zwrócić uwagę nie tylko na ślady na szybie, lecz także na dźwięki wydawane przez pióra. Wycieraczki powinny bowiem działać bezgłośnie. Odgłosy tarcia podczas użytkowania wskazują natomiast na znaczne zużycie piór i stanowią znak ostrzegawczy. Oceniając stan tych elementów, warto przede wszystkim dokładnie je obejrzeć. Gumowa część wycieraczki powinna idealnie przylegać do stelaża na całej jego długości. Jeśli tak nie jest - należy jak najszybciej kupić nowe pióra. Warto mieć na uwadze, że częstotliwość wymiany wycieraczek samochodowych zależy od modelu auta oraz od tego, w jaki sposób jest ono eksploatowane. Przykładowo garażowanie sprawia, że pióra wymagają rzadszego wymieniania. Częstotliwość zakupu nowych piór zależy więc od wielu czynników, jednak standardowo nowe wycieraczki powinno się zakładać co około pół roku. Najlepiej robić to jesienią lub wiosną, gdy warunki atmosferyczne sprawiają kierowcom najwięcej kłopotów.

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Podejmując decyzję o zakupie nowych piór, warto rozważnie dobrać ich rodzaj. Kierowcy mogą wybierać spośród trzech typów: przegubowych, bezprzegubowych i hybrydowych. Wycieraczki przegubowe montowane są zwykle w starszych rodzajach aut. Model ten charakteryzuje się metalowym stelażem dociskającym pióro do szyby. Eksperci wskazują na umiarkowaną trwałość tego rodzaju wycieraczek szczególnie w przypadku częstej jazdy ze znaczną prędkością. Kierowcy preferujący dynamiczną jazdę mogą sięgnąć po wycieraczki przegubowe ze spojlerem, który zapewnia optymalny docisk nawet podczas dużej szybkości. Kolejny typ wycieraczek to modele bezprzegubowe. Są one zarezerwowane głównie dla nowszych pojazdów. Od wariantów przegubowych różnią się przede wszystkim konstrukcją i ceną. W bezprzegubowcach stelaż i pióro stanowią integralną całość. Dzięki sprężystemu materiałowi w tego rodzaju wycieraczkach nie trzeba montować dociskowych części. Co więcej, model ten jest mocowany wprost do ramienia. Trzeci rodzaj wycieraczek samochodowych to połączenie wariantów przegubowych i bezprzegubowych. Wersja hybrydowa czerpie z najlepszych cech obydwu klasycznych rozwiązań. Na czym polega jej przewaga? To proste: hybrydową wycieraczkę cechuje pióro trwale połączone z dodatkowo wzmocnionym ramieniem. Dzięki temu gumowa część idealnie przylega do szyby. Wybierając ten rodzaj wycieraczek, można spodziewać się dokładnego i cichego zbierania wody z szyby. Kolejnym kryterium różnicującym wycieraczki pod kątem kształtu szyby są profile. Wycieraczki różnią się także sposobami montażu. Na rynku są dostępne modele instalowane na haczyk, zakładane bagnetowo, a także śrubowo.

Jak dobrać wycieraczki samochodowe?

Pierwszym krokiem podczas doboru tych części zamiennych jest upewnienie się, czy pasują one do konkretnego modelu pojazdu. Kolejne kryteria, które warto wziąć pod uwagę, to długość piór, typ zaczepu, a także rodzaj wycieraczek. Najlepiej kupować te warianty, które w danym pojeździe montowane są w standardzie. Jednym z kluczowych aspektów jest długość pióra. Można zmierzyć ją samodzielnie lub sprawdzić w instrukcji samochodu. Decydując się na zakup nowego elementu zamiennego, warto mieć na uwadze fakt, iż wycieraczka od strony kierowcy jest dłuższa niż ta od strony pasażera. Kolejną istotną kwestią jest typ zaczepu mocującego pióro do ramienia wycieraczki samochodowej. Mogą one różnić się nawet w obrębie jednego modelu pojazdu w zależności od rocznika. Choć dobór wycieraczek może wydawać się skomplikowany, wielu producentów dołącza do piór adaptery ułatwiające montaż bez względu na rodzaj zaczepów. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest typ wycieraczki. Kierowcy nie zawsze mogą jednak dowolnie dokonywać wyboru w zależności od własnych upodobań. Jeśli auto w standardzie dysponuje modelami bezprzegubowymi, nie będzie możliwe zainstalowanie wariantów przegubowych. Zasada ta nie obowiązuje w odwrotnej sytuacji: modele przegubowe można zatem zastąpić bezprzegubowymi, a także hybrydowymi. Dokonując wyboru, warto dopasować model pióra do stylu jazdy. Kierowcy, którzy najczęściej jeżdżą szybko, mogą rozważyć wariant bezprzegubowy.

Jak samodzielnie wymienić wycieraczki samochodowe?

Zastąpienie zużytych wycieraczek nowymi nie jest trudne, jednak warto dobrze przygotować się do tej czynności. Pierwszym krokiem jest zdjęcie starej wycieraczki. W tym celu należy unieść jej ramię do góry, a następnie przycisnąć zatrzask w miejscu styku z ramieniem. Następnie trzeba przesunąć zużytą wycieraczkę ku dołowi. Teraz można swobodnie ją wyjąć. Jeśli do zestawu nowych wycieraczek producent dołączył adapter, należy umieścić go w metalowym haku. Warto pamiętać, by nie dociskać go maksymalnie. Kolejnym etapem jest włożenie wycieraczki do adaptera oraz pociągnięcie jej ku górze ramienia. Poprawny montaż można rozpoznać po charakterystycznym kliknięciu. Po zakończonej instalacji należy delikatnie opuścić wycieraczki na szybę. W przypadku wycieraczki znajdującej się na tylnej szybie z reguły zakłada się pióro z nowym ramieniem. Choć zastąpienie zużytej wycieraczki nową nie jest skomplikowane, całą operację należy wykonywać bardzo ostrożnie. W przeciwnym razie może dojść do porysowania, a nawet pęknięcia szyby. Wycieraczki to niewielkie elementy wyposażenia auta, które odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu optymalnej widoczności, a w rezultacie w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa jazdy. Warto więc wiedzieć, po czym poznać stopień ich zużycia, by uniknąć nie tylko zarysowań szyby, lecz także stresujących sytuacji na drodze. Wymiana wycieraczek nie jest trudna, warto więc wpisać ją na stałe w kalendarz czynności związanych z dbaniem o samochód. Choć na rynku dostępnych jest wiele modeli cechujących się zróżnicowanymi funkcjonalnościami, należy przede wszystkim brać pod uwagę wycieraczki stworzone z myślą o konkretnym rodzaju pojazdu.

Wszystkie produkty

lack reparieren

Woskowanie auta

Porady · Pielęgnacja samochodu
scheibenpflege

Jak konserwować pióra wycieraczek?

Porady · Pielęgnacja samochodu
lack reparieren

Glinka do lakieru

Porady · Pielęgnacja samochodu
Pokaż więcej