Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Glinka do lakieru

Każdy właściciel auta i pasjonat motoryzacji z pewnością chciałby cieszyć się zadbaną karoserią. Jest to jednak ten element pojazdu, który często ulega drobnym uszkodzeniom lub zarysowaniom. Dlatego warto zadbać o lakier w taki sposób, aby zawsze oczarowywał nienagannym wyglądem.

Z pomocą przychodzi innowacyjny i łatwy w użyciu środek pielęgnacyjny, jakim jest glinka do lakieru.

Przyczyny niszczenia lakieru samochodowego

Każdy samochód jest pokryty specjalnym lakierem, który, oprócz nadawania karoserii wybranego koloru, również zabezpiecza ją przed zniszczeniem, korozją i rdzą. Nie trzeba się specjalnie starać, aby po pewnym czasie użytkowania samochodu zauważyć, że w lakierze pojawiają się ubytki, które z kolei mogą prowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Drobne rysy powstałe w wyniku działania mechanicznego (otarcia, stłuczka, bliski kontakt z ostrymi narzędziami lub z roślinami), ale także pogoda oraz zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia mają znaczący wpływ na kondycję lakieru samochodowego. Zanieczyszczenia z powietrza, pozostałości smarów i substancji oleistych, a także owady, które rozbiły się na karoserii pojazdu - to wszystko wpływa na utlenianie się lakieru i na zmiany zachodzące w jego strukturze. Co więcej, nie da się ich usunąć po jednej wizycie w myjni, trzeba znacznie poważniejszych środków zaradczych, aby lakier nie tylko pięknie się prezentował, ale także spełniał swoje podstawowe zadanie.

Glinka jako środek do czyszczenia lakieru

Nawet po solidnym umyciu samochodu pod palcami często można wyczuć zgrubienia lub zabrudzenia, a to oznacza, że auto nie jest dostatecznie czyste i w związku z tym nie jest gotowe do zabezpieczenia go woskiem. W tym momencie do akcji powinna wkroczyć glinka do lakieru. Co to takiego? Specyfik ten swoją konsystencją przypomina nieco plastelinę. W istocie jest to polibuten wymieszany z małymi ściernymi cząsteczkami. Glinkę sprzedaje się w formie kostki, która kształtem przywodzi na myśl mydło. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do usuwania tych zabrudzeń, które skutecznie opierają się innym środkom czyszczącym. Glinka radzi sobie z usuwaniem pozostałości organicznych, żywic oraz zabrudzeń, które bardzo mocno przywarły do lakieru. Warto podkreślić, że glinka nie działa tak agresywnie jak, przykładowo, pasty lub politury samochodowe. Z pewnością glinkowanie karoserii pojazdu przynosi ciekawe efekty i usunie wiele trwałych zabrudzeń, ale też nie należy spodziewać się cudów - na pewno nie po pierwszym zastosowaniu. Glinkę warto wykorzystywać systematycznie, ponieważ oczyści i przygotuje lakier do dalszych prac. Glinkowania samochodu trzeba się nauczyć - niefachowe używanie glinki może niestety zaszkodzić delikatnej powłoce lakieru. Dlatego lepiej oddać to zadanie w ręce specjalistów. Glinka do lakieru to produkt ogólnodostępny - można ją kupić w każdym sklepie z artykułami motoryzacyjnymi lub na stacji benzynowej.

Glinka do lakieru i jej zastosowanie w praktyce

Przed przystąpieniem do prac związanych z glinkowaniem samochodu pojazd trzeba bardzo dokładnie oczyścić. W pierwszym kroku karoserię należy spłukać wodą pod ciśnieniem. Dzięki temu odkleją się od niej większe i mniej trwałe zabrudzenia. Następnie cały samochód należy solidnie umyć szamponem do karoserii i gąbką, a później opłukać wodą i nie wycierać. Powód jest prosty: glinka potrzebuje poślizgu, dlatego też karoseria powinna pozostać mokra. Można też wykorzystać specjalny spray wspomagający glinkowanie. Glinkę przed pracą trzeba rozgrzać - z kostki ważącej średnio około 200 gramów należy odciąć niewielki kawałek, a następnie albo zagnieść go rękami albo umieścić w naczyniu z ciepłą wodą. Glinka musi być plastyczna i dawać się dopasować do placów. Takim gotowym już kawałkiem glinki do lakieru samochodowego należy wykonywać podłużne ruchy z góry na dół. Glinka musi gładko i płynnie przesuwać się po lakierze. Co jakiś czas należy czystą dłonią sprawdzać kondycję lakieru po przeczyszczeniu glinką. Powinien być znacznie gładszy niż przed rozpoczęciem prac. W czasie czyszczenia karoserii glinką można zauważyć, że wykorzystywany kawałek tej plastycznej masy ulega zabrudzeniom. Wówczas glinkę należy zagnieść w taki sposób, aby jej brudną powierzchnię schować do środka. Glinką do lakieru można czyścić takie elementy samochodu jak światła, felgi oraz szyby. Niewątpliwie jest to zajęcie pracochłonne, dlatego wymaga poświęcenia uwagi i sporej koncentracji. Czynność ta jest jednak nieodzowna, jeśli chcemy wykonać woskowanie samochodu. Efekt nałożenia wosku będzie znacznie trwalszy po zastosowaniu glinki. I jeszcze jedna uwaga: nie wolno korzystać z glinki, która spadła na podłoże, bez względu na jego rodzaj. Drobiny, które się do niej przykleją, mogą bowiem spowodować nieodwracalne uszkodzenia lakieru.

Wszystkie produkty

lack reparieren

Woskowanie auta

Porady · Pielęgnacja samochodu
scheibenpflege

Jak konserwować pióra wycieraczek?

Porady · Pielęgnacja samochodu
lack reparieren

Kosmetyka aut

Porady · Pielęgnacja samochodu
Pokaż więcej