Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Jak wybrać odpowiednie głośniki samochodowe?

Większość kierowców lubi podczas jazdy słuchać muzyki lub radia. Bez wątpienia uprzyjemnia to każdą podróż, a dynamiczne dźwięki sprawiają, że prowadzącemu pojazd nie będzie chciało się spać - nawet w dłuższej trasie.

System audio to standard w niemal każdym aucie, a gdy ten się zepsuje, odtwarzacz można nabyć bez żadnego problemu. Jednak sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o głośniki. Te zwykle psują się po kilku latach i wówczas trzeba pomyśleć o ich wymianie. Również standardowe głośniki często są zbyt słabe dla wielu kierowców, więc chcą zastępować je tymi bardziej zaawansowanymi. Co więc trzeba więc o nich wiedzieć?

Jakie głośniki samochodowe wybrać?

W najlepszej sytuacji są kierowcy najpopularniejszych modeli aut, na przykład VW Golfów czy Passatów. Do nich nietrudno znaleźć dobre głośniki i to nawet w cenie poniżej 100 złotych. Większość takich samochodów ma standardowe owalne głośniki w rozmiarze 4 na 6 cali. Dużo trudniej wybrać jednak głośniki samochodowe do niektórych modeli BMW czy też do Mercedesów. Powód jest prosty: sprzęt grający do tych aut wytwarza obecnie tylko kilka firm na świecie. Czasem da się przerobić nieco fabryczne otwory, choć wygląda to inaczej w każdym modelu samochodu. Standardowo do większości aut kupuje się cztery głośniki i montuje je się w fabrycznych otworach. Są one zazwyczaj umieszczone w dolnych partiach drzwi. Nie jest to idealne rozwiązanie z punktu widzenia akustyki, gdyż byłoby najlepiej, gdyby znajdoawały się one na poziomie uszu. Dlatego niektórzy specjaliści radzą montowanie głośników w okolicach kokpitów. Zdaniem ekspertów błędem jest też lokowanie głośników z tyłu. Dźwięk najlepiej dociera bowiem do człowieka, gdy dochodzi on do niego z przodu, podobnie jak na sali koncertowej. Z tyłu można natomiast umieścić subwoofer - element, który przyda się przede wszystkim wielbicielom mocnych, basowych brzmień. W innym miejscu się może się on po prostu nie zmieścić. Ponadto bas nie jest kierunkowy, więc lokalizacja nie ma tu większego znaczenia. Subwoofer zajmuje jednak sporo miejsca, więc zwykle traci na tym pojemność bagażnika.

Jakimi parametrami się kierować przy wyborze głośników?

Niezwykle istotna, jeśli chodzi o jakość dźwięku, jest membrana. To element, który wytwarza falę dźwiękową poprzez pobudzanie drgań. Jeżeli kierowcy zależy na dynamicznym i dokładniejszym brzmieniu, to powinien wybrać głośniki samochodowe ze sztywnych i lżejszych materiałów. Natomiast bardziej elastyczne materiały, jak chociażby jedwab, zapewnią delikatniejszy, wolniejszy i łagodniejszy dźwięk. Wybierając głośniki samochodowe, trzeba się też przygotować na to, że oferty będą pełne fachowych oznaczeń, które mogą być niezrozumiałe dla przeciętnego kierowcy. Sztywność membrany na przykład ukrywa się pod symbolem Cms. Za jeden z kluczowych parametrów uznaje się jednak moc maksymalną. To po prostu największa moc, jaką głośnik może przyjąć bez uszkodzeń. Warto również zwrócić uwagę na moc znamionową RMS. Jest to moc, jaką głośnik może przyjąć w ciągłym czasie. Istotny jest też wskaźnik pasma przenoszenia. Im jest on szerszy, tym głośniki są lepsze. D oraz Xmx to z kolei średnica membrany i jej maksymalne wychylenie. Jeżeli natomiast kierowcy zależy na głośniku niskotonowym, powinien wybrać model z jak najniższym wskaźnikiem Fs, który powinien być podany w hercach.

Montaż głośników samochodowych

Aby efekt dźwiękowy był jak najlepszy, niektórzy specjaliści radzą, by przy wymianie głośników rozebrać całe drzwi. Tylko wtedy można je odpowiednio uszczelnić, aby były niczym obudowa profesjonalnej kolumny audio. Taka konstrukcja sprawi, że dźwięk będzie naprawdę czysty i pozbawiony trzeszczeń, które często wydobywają się z drzwi. To już oczywiście praca dla specjalistów - a i oni nie będą w stanie zrobić tego z niektórymi nowoczesnymi modelami samochodów. Najprościej natomiast uszczelnić drzwi w starszych modelach Volkswagena czy Seata. Niektórzy jednak wolą wymieniać głośniki samochodowe we własnym zakresie. Być może dźwięk nie będzie miał wtedy aż tak dobrej jakości, jednak efekt powinien zadowolić zdecydowaną większość kierowców. Na początku należy zdemontować tapicerkę z przednich drzwi. Znowu - będzie to dość proste w nieco starszych autach, problemem mogą być nowoczesne modele, zwłaszcza z segmentu premium. Często tapicerka jest umieszczona na zaczepach, które po prostu wystarczy zdjąć, niekiedy jednak trzeba wykręcać śruby. Następnie trzeba zamontować zwrotnicę. W tym celu najlepiej wykręcić dwa otwory w poszyciu drzwi i przystąpić do instalacji. Teraz wystarczy przykręcić odpowiednie kable. Kolejnym krokiem jest montaż głośników. Nie jest to wielki problem przy standardowych zestawach, natomiast założenie rozbudowanych systemów audio może już być kłopotliwe. Niektóre starsze modele aut nie mają na przykład fabrycznych miejsc na głośniki wysokotonowe. Można sobie z tym jednak poradzić na wiele sposobów, umieszczając takie elementy choćby na podszybiu. Ponowne zamontowanie tapicerki należy wykonać na sam koniec całego procesu. Nie trzeba być melomanem, by zdecydować się na wymianę głośników. Te fabryczne z czasem się psują, a przecież nie warto rezygnować ze słuchania muzyki czy radia w samochodzie. Zepsute głośniki samochodowe zwykle wytwarzają nieprzyjemne trzeszczenia albo inne niepożądane dźwięki. Dobrze więc poświęcić nieco czasu na wymianę starego zestawu głośnikowego i cieszyć się jak najczystszym brzmieniem.

Wszystkie produkty

scheinwerfer

Czy warto zamontować w aucie żarówki ksenonowe?

Porady · Techniczne
antrieb

Ustawienia rozrządu

Porady · Techniczne
scheinwerfer

Żarówki samochodowe

Porady · Techniczne
Pokaż więcej