Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Bluetooth

Według ostatnich badań kierowca rozmawiający przez komórkę podczas jazdy, stwarza podobne zagrożenie, jak osoba mająca 0,8 promila alkoholu we krwi. W 2016 roku przyznano aż 51 tysięcy mandatów za używanie telefonu za kierownicą.

Niektóre przypadki zakończyły się tragicznie - wypadkiem samochodowym lub kolizją. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zastosować nowoczesne rozwiązania, takie jak zestaw głośnomówiący do samochodu lub bezprzewodowa słuchawka. Tym bardziej, że technologia przychodzi z pomocą także portfelowi. Od 2017 roku mandat za rozmowę telefoniczną wynosi 200 zł oraz wiąże się z przyznaniem 5 punktów karnych. Obecnie trwają negocjacje na temat podwyższenia kary, by jeszcze bardziej zniechęcić kierowców do narażania życia poprzez jednoczesne trzymanie w dłoni telefonu i prowadzenie pojazdu. Wysokość mandatu może przekroczyć nawet 300 zł.

Zestaw głośnomówiący kontra słuchawka bezprzewodowa

Obecnie kierowca, który często rozmawia podczas jazdy, ma do wyboru dwie opcje: zestaw głośnomówiący lub słuchawkę bezprzewodową. Pierwsza z nich to kompleksowy system wyposażony we wzmocnione głośniki, ekran, kartę SD wraz z kontaktami z książki telefonicznej, a także w mikrofon. W założeniu zestaw służy do zamontowania w samochodzie i nie jest szczególnie mobilny. Oczywiście, wiele modeli umożliwia umocowanie ich w innych pojazdach, jednak za każdym razem wymaga to sprawnej instalacji oraz odpowiedniej wiedzy czy umiejętności. Urządzenie utrzymuje się na uchwycie lub na przystawce, w zależności od producenta. Umieszcza się je na osłonie przeciwsłonecznej lub na kokpicie. Z kolei słuchawka bezprzewodowa to małe urządzenie, które wkłada się do ucha. Łączy się je z telefonem i używa bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu komunikacji poprzez Bluetooth. Takie rozwiązanie zapewnia mobilność oraz wygodę, bo słuchawki można używać na co dzień - podczas jazdy, podczas zakupów, w pracy czy w mieście.

Solidny i nowoczesny zestaw głośnomówiący do samochodu

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, które różnią się funkcjonalnością, wielkością oraz stopniem zaawansowania. Jednak swobodnie można uznać, że każdy zestaw głośnomówiący wyposażony jest w solidne głośniki, które zapewniają doskonałą słyszalność nawet podczas dużego hałasu w samochodzie czy na drodze. Obowiązkowym elementem jest też mikrofon. Niekiedy jest on wzmocniony i podwójny, aby usprawnić komunikację między kierowcą a jego rozmówcą. Profesjonalne urządzenia wyposażone są także w system do redukcji szumów i do oczyszczania głosu. Ważne, by zestaw głośnomówiący był prosty oraz intuicyjny w obsłudze. Producenci proponują bezprzewodowe piloty z przyciskami zielonej oraz czerwonej słuchawki oraz ze strzałkami do wybierania numerów. Inni stawiają na moduł kontroli głosowej, który umożliwia obsługę całego zestawu bez konieczności używania rąk.

Jakie dodatkowe funkcje zestawu głośnomówiącego proponują producenci?

Część zestawów głośnomówiących wyposażonych jest w dodatkowy ekran. Warto zwrócić uwagę na jego wielkość i rozdzielczość, bo to od tych parametrów zależy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a także rozmowy przez telefon. To na nim wyświetlana jest książka adresowa, zdjęcia osób, które dzwonią oraz pokazują się połączenia przychodzące. Z reguły kontakty da się bez trudu zaimportować z poziomu telefonu, bo zestaw głośnomówiący do samochodu z łatwością paruje się ze smartfonem z funkcjonalnością Bluetooth. Często do jednego urządzenia można podłączyć kilka telefonów, a nawet iPadów czy odtwarzaczy muzyki. Wśród innych nowoczesnych rozwiązań pojawiających się w urządzeniach głośnomówiących są także czujniki ruchu, które uruchamiają cały zestaw po wejściu do samochodu i włączają stan uśpienia po opuszczeniu pojazdu. Niektóre modele w stanie czuwania wytrzymują nawet 3 miesiące. Jest to rozwiązanie, które sprzyja oszczędzaniu energii. Jeśli chodzi o pracę na baterii, to na rynku dostępne są zestawy, które pozwalają na rozmowy nawet do 36 godzin. Standardowo ten czas jest nieznacznie krótszy i wynosi od kilku do kilkudziesięciu godzin. Po jego upływie należy naładować urządzenie.

Jak działa zestaw głośnomówiący do samochodu?

Zestawy głośnomówiące, podobnie jak słuchawki bezprzewodowe, komunikują się z innymi urządzeniami za sprawą technologii przesyłania danych Bluetooth. Obecnie każdy smartfon posiada taką funkcjonalność. W świecie nowych technologii wszystko zmienia się jednak jak w kalejdoskopie, dlatego przed zakupem zestawu głośnomówiącego należy sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z indywidualnym sygnałem bezprzewodowym. Każde nowoczesne urządzenie posiada Bluetooth o określonym zakresie, służący do przesyłu małych lub większych danych. Konkretna specyfikacja powinna być dostępna na stronie producenta, a także w instrukcji obsługi. Trzeba być na bieżąco ze wszelkimi aktualizacjami oraz zmianami, bo może się okazać, że kupiony kilka lat wcześniej zestaw głośnomówiący do samochodu nie będzie współpracować z nowym smartfonem.

Stylowe i eleganckie zestawy głośnomówiące

Funkcjonalność to najważniejsza kwestia. Zestaw głośnomówiący staje się też integralną częścią samochodu, dlatego ważne, by wybierać modele, które wizualnie pasują do wnętrza pojazdu. Producenci oferują kompaktowe oraz nieco większe urządzenia, które wyróżniają się nowoczesnym oraz minimalistycznym designem. Różnią się one kształtem oraz kolorem, a na rynku można znaleźć zestawy w kształcie prostokąta, trójkąta, kwadratu czy nawet o nieregularnych formach. Wybierając je, trzeba również zwracać uwagę na to, czy da się je bezpiecznie oraz szybko zamontować. Słowem, czy mają wbudowane przyssawki lub uchwyty.

Wszystkie produkty

scheinwerfer

Czy warto zamontować w aucie żarówki ksenonowe?

Porady · Techniczne
antrieb

Ustawienia rozrządu

Porady · Techniczne
scheinwerfer

Żarówki samochodowe

Porady · Techniczne
Pokaż więcej