Przejdź do głównej zawartości

Znajdź używane Audi V8 motocykle na AutoScout24

Audi V8

Audi V8 - luksusowy klasyk o niebywałych możliwościach

Wprowadzenie na rynek modelu Audi V8 stanowi w historii koncernu z Ingolstadt swego rodzaju moment przełomowy. Marka, wcześniej kojarzona wyłącznie ze “zwyczajnymi” samochodami klasy średniej, chciała dotrzeć do innej klienteli i właśnie wzrost tych ambicji i aspiracji zaowocował stworzeniem luksusowej, do dziś budzącej niemałe zainteresowanie limuzyny V8. Zaprezentowano ją po raz pierwszy podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 1988 roku. Wtedy też trafiła do seryjnej produkcji. W 1993 świat ujrzał jej następcę - Audi A8 pierwszej generacji. To jednak ““V-ósemka”” przetarła koncernowi Audi szlaki w świecie aut klasy premium i nadal jest przez wielu znawców motoryzacji uznawana za jedną z najciekawszych i najbardziej przełomowych propozycji niemieckiej marki. Audi V8 zostało stworzone na bazie płyty podłogowej modeli Audi 100 i Audi 200. Także wyglądem niezbyt odbiegało od wspomnianych wersji, co początkowo wzbudzało niechęć i nieufność potencjalnych kupujących. Ostatecznie najważniejsze okazało się jednak to, co V8 kryje pod maską, czyli silnik doskonałej konstrukcji, zapewniający wspaniałe osiągi i ogromną przyjemność z jazdy.

Samochód używany Audi V8 - co warto o nim wiedzieć?

Standardowa wersja wyposażenia Audi V8 robi wrażenie. Elektrycznie otwierane szyby, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka, poduszki powietrzne, podgrzewane fotele, ABS, telefon satelitarny, tempomat, klimatyzacja i dobrej klasy system audio to aż nadto, by zapewnić kierowcy komfortową i bezpieczną podróż. Taki luksus robi wrażenie, szczególnie jeśli uświadomimy sobie, że mowa o samochodzie produkowanym pod koniec lat 80. i na początku 90. ubiegłego stulecia. Jeśli dodać do tego fakt, że bezpośrednią konkurencją prezentowanego modelu były takie perły motoryzacji, jak Cadillac DeVille, Jaguar XJ oraz Lexus LS, to tym bardziej nie dziwi, że tak wielu kolekcjonerów i miłośników motoryzacji interesuje się właśnie tym projektem Audi. Jako topowy model marki, V8 był mocno promowany przez koncern. Stworzono nawet jego rajdową wersję, przystosowaną do prestiżowych europejskich wyścigów DTM. Dla wersji podstawowej także przygotowano sporo modyfikacji. W 1990 roku na rynek wprowadzono wersję Lang, dłuższą od pierwowzoru o ponad 30 cm, a dwa lata później zmian doczekało się wnętrze, zyskując jeszcze bardziej ekskluzywny charakter.

Audi V8 - garść informacji technicznych

Audi A8, klasyfikowany jako czterodrzwiowy sedan, jest obecnie dostępny tylko jako samochód używany. Produkowano go w wersjach z dwoma jednostkami napędowymi o pojemności 3,6 l oraz 4,2 l i mocy odpowiednio 250 KM i 280 KM. Te potężne silniki są w stanie rozpędzić auto od 0 do 100 km/h w czasie nawet 6,8 s, do maksymalnej prędkości 249 km/h. Jako jedną z największych zalet prezentowanego modelu wielu ekspertów wymienia dopracowane i precyzyjnie funkcjonujące skrzynie biegów. Zarówno wersje z czterobiegową automatyczną, jak i pięcio- i sześciobiegową manualną przekładnią spełniają najwyższe standardy i mile zaskakują trwałością oraz kulturą pracy. Do wyjątkowych właściwości jezdnych Audi V8 przyczynia się również napęd na cztery koła, który w razie potrzeby można modyfikować. Decydując się na jego zakup, trzeba mieć na uwadze, że nie jest to samochód tani w eksploatacji. Średni poziom spalania to około 17-18 l/100 km, a i zakup części zamiennych może okazać się kosztowną inwestycją, trudniejszą o tyle, że nie są one łatwo dostępne. Częściowym rozwiązaniem tego problemu może być korzystanie z części dedykowanych następcy modelu V8, czyli Audi S8 pierwszej generacji. Dotyczy to szczególnie układu hamulcowego. Reasumując, Audi V8 to zdecydowanie auto dla kierowców ceniących luksus i doskonałą jakość wykonania. Choć dziś zaliczany jest już do klasyków i nie może pod względem technologicznym równać się ze współczesnymi projektami rodzimego koncernu, to nadal jest bardzo poszukiwany na rynku wtórnym. Komfortowo i bezpiecznie może nim podróżować cała rodzina, bo zarówno praca silnika i funkcjonowanie pozostałych systemów, jak i komfort wewnątrz auta nie pozostawiają wiele do życzenia.