Znajdź używane BMW Z4 motocykle na AutoScout24

BMW Z4

BMW Z4 - samochód z amerykańskich filmów

Bayerische Motoren Werke to w naszym kraju synonim luksusu. Samochody oferowane przez tego niemieckiego producenta kojarzą się przede wszystkim z wygodą, mocą oraz wydajnością. BMW Z4 jest autem ze snów wielu dużych chłopców. Posiada bardzo rzadkie na naszej szerokości geograficznej nadwozie roadster. Ten kształt karoserii był niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych w pierwszych latach dwudziestego wieku. Odznacza się wydłużoną maską oraz składanym dachem. Auta tego typu mają też zazwyczaj dwa miejsca - dla kierowcy oraz dla pasażera. Rzadziej montowano w nich dodatkowy, rozkładany fotel, nazywany też żartobliwie siedzeniem teściowej. W Europie roadstery nigdy nie zdobyły tak dużej popularności jak za oceanem. Nic więc dziwnego, że BMW Z4 zostało stworzone z myślą o rynku amerykańskim. Samochód montowany był w fabryce Greer położonej w Karolinie Południowej, która specjalizuje się właśnie w wytwarzaniu ekskluzywnych, pozbawionych dachu samochodów. Z4 z kilku powodów nie jest szczególnie częstym widokiem na naszych drogach. Przede wszystkim w polskim, chwiejnym klimacie samochody z rozkładanym dachem nie sprawdzają się szczególnie dobrze. Po drugie wreszcie, sprowadzenie auta ze Stanów to spory wydatek. Pewnego rodzaju sposobem na obniżenie kosztów może tutaj okazać się samochód używany. BMW wytwarza samochody wysokiej jakości, które zachowują swoją jakość, nawet jeśli na liczniku widnieją tysiące kilometrów.

Następca legendarnego samochodu Bonda

BMW Z4 zostało zaprezentowane podczas Targów Motoryzacyjnych w Detroit w 2002 roku. Samochód został stworzony jako bezpośredni następca Z3 - auta, które odegrało główną rolę w filmie “GoldenEye”. Projektem nadwozia zajął się Duńczyk, Anders Warming. Jest on od lat związany z marką BMW i posiada na swoim koncie liczne osiągnięcia. Jednym z wyróżniających się elementów tego samochodu była od początku konstrukcja dachu. W pełni automatyczny mechanizm składa sufit auta i przenosi go do bagażnika. Takie rozwiązanie pozwala szybko odkryć wnętrze i cieszyć się wiatrem oraz słońcem. Roadster to najbardziej popularne, ale nie jedyne nadwozie, z jakim sprzedawano BMW Z4. Już w momencie premiery w 2002 roku na rynek została wprowadzona również wersja coupé. Pozwala ona połączyć sportowy charakter auta ze zwiększoną funkcjonalnością. Przez kolejne lata Bayerische Motoren Werke regularnie proponowało faceliftingi modelu. W 2004 roku otrzymał on nowe, powiększone koła. Do oferty dodano również wersję sportową z obniżonym zawieszeniem. Rok 2005 przyniósł kolejne drobne zmiany, ukierunkowane przede wszystkim na zwiększenie komfortu użytkowników auta. Pojawiły się podgrzewane siedzenia oraz usługa BMW Concierge dostępna razem z pakietem Assistance. W 2006 roku projektanci zaproponowali nowe nadwozie - hatchback coupé. Został również odświeżony wizerunek wariantu roadster. Oficjalna druga generacja została wypuszczona na rynek w 2009 roku. Premiera ponownie odbyła się w Detroit. Samochód od swojego poprzednika różni się zmienionym nadwoziem. Choć posiada ono cechy coupé, zachowało jednak wygodny, składany dach. Warto wspomnieć, że druga generacja BMW Z4 otrzymała niezwykle prestiżową nagrodę Red Dot Design Award.

Osiągi roadstera BMW

Przedstawiona w 2009 roku generacja roadstera ma długość 4,23 metra oraz szerokość 1,79 metra. Samochód dostępny jest również w kilku innych wersjach nadwoziowych. Niezależnie od typu karoserii posiada on dwoje drzwi. Pojemność bagażnika wynosi 180 litrów. Auto dostępne jest z szeroką gamą jednostek napędowych o zróżnicowanych parametrach. Samochód może rozpędzić się od zera do setki w czasie 4,8 do 7,9 sekundy. Zdecydowana większość jednostek napędowych zasilana jest benzyną. Kierowcy interesujący się zakupem Z4 mogą wybrać motor z wtryskiem bezpośrednim albo pośrednim. Moc poszczególnych typów napędu zawiera się w przedziale od 184 do potężnych 340 koni mechanicznych. Silniki o wysokiej wydajności oraz niskie obciążenie pojazdu (tylko dwójka pasażerów oraz niewielki bagażnik) sprawiają, że może on łatwo osiągać duże prędkości, maksymalnie 250 km/h. Auto posiada jednak niewiele praktycznych zastosowań i zdecydowanie nie sprawdzi się jako auto rodzinne. Ten samochód może być używany w celach rekreacyjnych. Nic nie sprawi miłośnikom motoryzacji tak wielkiej frajdy jak przejażdżka autem z otwartym dachem pięknie położoną drogą.