Przejdź do głównej zawartości
Fiat Doblo

Fiat Doblo – samochód nader funkcjonalny

Przestronne wnętrze i niskie koszty eksploatacji to zdecydowane atuty, które przemawiają za inwestycją w Fiata Doblo, zwłaszcza jeśli przyszłemu właścicielowi zależy, aby samochód łączył właściwości praktycznego, rodzinnego auta oraz niewielkich rozmiarów wozu dostawczego. Ten popularny kombivan zadebiutował na rynku w 2000 roku, zastępując w ofercie marki model Fiorino II. Fiat Doblo pierwszej generacji produkowany był w Brazylii i w Rosji, zarówno z silnikami benzynowymi, jak również motorami Diesla. Na szczególną uwagę zasługują dynamiczne jednostki 1.9 JTD (o mocy 100 KM) oraz 1.6 (103 KM), które świetnie sprawdzą się przy większych obciążeniach pojazdu. W 2003 roku na rynku pojawiła się wersja uterenowiona – Adventure. Rok później samochód przeszedł facelifting, polegający na przedłużeniu pojazdu niemal o 40 cm i wyposażeniu w boczne drzwi przesuwne w wersjach Cargo, czyli dwumiejscowych furgonach. Kolejne lata przyniosły nowe wersje silników o nieco większej mocy, w tym egzemplarz 1.6 Natural Power. W 2006 Doblo został wyróżniony tytułem “International Van of the Year”. W 2007 z taśm produkcyjnych zjechały pierwsze wersje Malibu, które obok droższego wariantu Panorama, charakteryzowały się bogatszym wyposażeniem. W pierwszej dekadzie XXI wieku samochód należał do liderów w swoim segmencie. Rocznie produkowano ponad 100 tysięcy egzemplarzy tego popularnego dostawczaka.

Fiat Doblo – prostota i solidność

W 2009 roku na targach Geneva Motor Show miał miejsce premierowy pokaz Fiata Doblo drugiej generacji. Wprowadzenie modelu do sprzedaży nie przeszkodziło jednak w kontynuowaniu produkcji pierwszej generacji, która nosiła nazwę Fiat Doblo Classic. Modele drugiej generacji charakteryzowały się większą niż poprzednicy płytą podłogową oraz posiadały cztery rodzaje silników. Obok benzynowej, 95-konnej jednostki występowały także modele Multijet, wśród których największą moc posiadała wersja 2.0 (imponujące 135 KM). Samochód używany tej generacji można nabyć w jednej z wersji wyposażeniowych: Emotion, Dynamic lub Active. Warto nadmienić, że w każdej z nich można znaleźć systemy ABS wraz z EBD, układ Start&Stop oraz cztery poduszki powietrzne. Także i tym razem producenci postanowili wypuścić na rynek wersję Cargo o powiększonych wymiarach tylnych drzwi i ładowności. W 2011 gama modeli Doblo poszerzyła się o wersję Work Up, której cechą charakterystyczną była otwarta skrzynia ładunkowa. Inne opcje nadwozia to kombi o zróżnicowanych rozstawach osi oraz van z podwyższonym dachem. 2014 przyniósł kolejne zmiany w postaci jeszcze jednego liftingu. Nowe reflektory, zmieniona kierownica, a także wprowadzenie bardziej rozbudowanego systemu multimedialnego to tylko nieliczne z modyfikacji, którym uległ Fiat Doblo.

Dla małej firmy i dużej rodziny

Samochody marki Fiat Doblo cieszą się niebywałą popularnością ze względu na funkcjonalne i dosyć komfortowe wnętrze, które w droższych wersjach z bogatszym wyposażeniem zadowoli nawet najbardziej wymagającego sympatyka kombivanów. Składając tylną kanapę, można znacząco zyskać na pojemności bagażnika. Opcjonalnie pojazd można wyposażyć także w trzeci rząd siedzeń. Ze względu na prostą, nieskomplikowaną technicznie konstrukcję, koszty eksploatacji, części zamiennych oraz ewentualnych napraw nie narażą na wysokie wydatki. Dużą trwałością charakteryzują się zwłaszcza wahacze osi przedniej, które z powodzeniem sprawdzą się przy bardzo wysokich przebiegach. Również układ jezdny oraz napęd w mocniejszych wersjach, w parze z wygodą i dużą przestrzenią wewnątrz kabiny, zachęcają wszystkich miłośników praktycznych rozwiązań do przyjrzenia się z bliska temu modelowi Fiata.