Przejdź do głównej zawartości
Fiat Sedici

Fiat Sedici - zgrabny crossover w przystępnej cenie

Moda na auta typu crossover nie mogła zostać niezauważona przez jeden z największych i najbardziej liczących się na świecie koncernów samochodowych, czyli FIAT. We współpracy z bardziej doświadczonym w produkcji tego rodzaju jednostek koncernem Suzuki Motor Company wprowadził on na rynek w 2005 roku model Sedici. Za design auta odpowiedzialny jest ceniony włoski projektant Giorgetto Giugiaro, który starając się uczynić zadość oczekiwaniom i upodobaniom europejskich klientów, stworzył wygodne, zgrabne i zwrotne auto, idealne zarówno do miejskiej dżungli jak i na drogi w bardziej wymagającym terenie. Warto nadmienić, że nazwa modelu w tłumaczeniu na polski oznacza “szesnaście”, ponieważ właśnie taki jest wynik działania 4x4, które w odniesieniu do świata motoryzacji oznacza napęd na cztery koła. Choć, o czym była już mowa, Fiat Sedici był produkowany od roku 2005, to oficjalnie został zaprezentowany dopiero w roku następnym, podczas targów Geneva Motor Show. Dla wielbicieli tego ekonomicznego crossovera rok 2014 musiał być bardzo smutny, ponieważ zakończono wtedy jego seryjną produkcję. Godnym jego następcą jest popularny i niemniej atrakcyjny Fiat 500x.

Fiat Sedici - pierwszy od lat reprezentant marki w segmencie SUV

Włosi kochają swoje samochody, nic więc dziwnego, że gdy w 2005 roku świat ujrzał pierwszą generację Fiata Sedici, będącego jedynym - oprócz terenowej wojskowej Campagnoli - modelem tego koncernu w segmencie samochodów terenowo-rekreacyjnych, przez pewien czas był on najpopularniejszym autem w tej klasie na Półwyspie Apenińskim. Ponieważ jednak od 2014 roku zaprzestano produkcji, obecnie na rynku można kupić jedynie samochód używany tej linii. Tym, co przekonuje wiele osób do zakupu właśnie tego modelu crossovera, jest jego przystępna cena i bardzo dobra jakość, która mimo skromnego wyposażenia jest odczuwalna w czasie jazdy. Dostępny jest on w trzech wersjach wnętrza: Fresh, Dynamic oraz Emotion. Komfort i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów gwarantują montowane w standardzie cztery poduszki powietrzne (w bogatszych wersjach także kurtyny), wygodne fotele oraz klimatyzacja i elektrycznie otwierane szyby. Tym, co może nie budzić entuzjazmu, jest niezbyt duży bagażnik i stosunkowo niewielka przestrzeń wewnątrz auta. Na plus zasługuje solidnie wykonana tapicerka i karoseria, której nawet po kilku latach użytkowania nie ima się rdza, oczywiście przy założeniu, że auto jest odpowiednio konserwowane i serwisowane. Choć pierwotna wersja była skromna, a wręcz ascetyczna, to dzięki wprowadzonym w 2009 i 2011 roku modyfikacjom auto zyskało kolejno lepsze jednostki napędowe i bardziej nowoczesny wygląd oraz wyposażenie. Zmodernizowano między innymi panel klimatyzacji oraz sterowanie lusterkami zewnętrznymi i kierunkowskazami.

Fiat Sedici - parametry techniczne

Amatorzy drapieżnej i dynamicznej jazdy mogą być nieco rozczarowani gamą silników oferowaną w różnych wersjach modelu Sedici. Podstawową jednostką jest benzynowy silnik 1.6 o mocy 107 KM, spalający średnio 8 l/100 km poza miastem i 10 l/100 km w mieście. Komu zależy na oszczędności i bardziej żwawym prowadzeniu, powinien zwrócić uwagę na samochód używany Fiat Sedici w wersji ze 120-konnym silnikiem. Rozpędza się on do prędkości 100km/h w czasie 10 sekund i spala odczuwalnie mniej, bo 6 l/100 km. Auto, w zależności od wersji, posiada czterobiegową automatyczną albo pięcio- i sześciobiegową manualną skrzynię biegów. Ma ponad 4 m długości i nieco ponad 1,7 m szerokości, więc może zapewnić przyjemną podróż w komfortowych warunkach nawet pięciu osobom. W testach bezpieczeństwa Euro NCAP Fiat Sedici zdobył cztery gwiazdki w pięciogwiazdkowej skali. Najdroższą, ale i najbardziej wszechstronną odsłoną prezentowanego modelu jest wersja Dynamic, wyróżniająca się napędem na obie osie oraz silnikiem wysokoprężnym 2.0 o mocy 135 KM. Warto wspomnieć także o 120-konnym turbodieslu o pojemności 1,9 l, który umożliwia dynamiczna jazdę w trudniejszym terenie i na długich trasach podczas wyprzedzania. Fiat Sedici to auto, które bez wątpienia zasługuje na zainteresowanie, a koszty jego eksploatacji - w porównaniu do innych modeli w segmencie SUV - są bardzo niskie.