Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
ford-gt-l-01-01.jpg

Ford GT

Ford GT Zestawienie

Tutaj znajduje się zestawienie informacji na temat samochodu Ford GT, włącznie ze szczegółami dotyczącymi najważniejszych właściwości, silnika oraz wyposażenia, a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z tym modelem. Czytaj dalej

Nowe od:
Używane od:
*Najniższa cena na AutoScout24 w ostatnim miesiącu

Ford GT jest bezpośrednim następcą samochodu legendy - Forda GT40. Ten drugi został stworzony w latach sześćdziesiątych jako konkurencja dla aut rajdowych budowanych przez Ferrari. Amerykańskiemu koncernowi udało się udowodnić, że potrafi budować wydajne i efektowne samochody wyścigowe. Model ten ma na swoim koncie znaczne osiągnięcia - zasiadający w jego fotelu kierowcy cztery razy z rzędu wygrali dwudziestoczterogodzinny wyścig Le Mans. Obecnie produkowany Ford GT często nazywany jest superautem. Posiada wyraźne cechy sportowe - opływową maskę, profilowany spojler oraz niskie zawieszenie. Podobnie jak poprzednik, Ford GT został stworzony, aby pokazać umiejętności inżynierów i projektantów marki. Pomimo że wkroczył do sprzedaży, bywa określany samochodem koncepcyjnym. Auto może pochwalić się wieloma innowacjami oraz naprawdę imponującymi osiągami. Wiele jego elementów konstrukcyjnych, w tym obudowa silnika, zostało wykonanych z perforowanego aluminium. Znaczną moc samochodowi zapewnia silnik 550 KM V8 z kompresorem. Jednostka napędowa została zamontowana centralnie, dzięki czemu auto jest bardziej stabilne i lepiej trzyma się drogi. Należy pamiętać, że GT jest pojazdem ekskluzywnym, którego produkcja nie przekroczyła 4000 egzemplarzy. Stąd też nawet samochód używany tego typu może kosztować kilkaset tysięcy złotych. Dlatego to auto najprawdopodobniej zainteresuje jedynie kolekcjonerów.

Powrót rajdowej legendy

Mówiąc o historii modelu Grand Touring, znanego pod skrótem GT, nie sposób pominąć Forda GT40. Było to auto sportowe, które światło dzienne po raz pierwszy ujrzało w 1964 roku. Samochód pod wieloma względami stanowił przełom w motoryzacji. Osiągał na drodze imponującą prędkość do 327 kilometrów na godzinę. Ford GT powstał w 2005 roku i był wyraźnie wzorowany na supersamochodzie z lat sześćdziesiątych. Obydwa pojazdy zbliżone są pod względem koncepcyjnym - kwalifikują się jako ekskluzywne wozy sportowe. Projektant Camilo Pardo jednoznacznie inspirował się krojem karoserii GT40. Nowe auto jest jednak odrobinę szersze i wyższe - jego zawieszenie ma 43 cale i dlatego właśnie brano pod uwagę nazwę GT43. Niemniej jednak pod względem konstrukcyjnym nie dostrzeżemy zbyt wielu podobieństw. Tymczasem przez czterdzieści lat technika motoryzacyjna poszła daleko do przodu. Rozwiązania z lat 60. dzisiaj nie sprawdziłyby się, a nawet z dużą dozą prawdopodobieństwa mogłyby okazać się przestarzałe. Ford GT pierwszej generacji był produkowany do 2006 roku. W 2015 roku producent przedstawił kolejną odsłonę tego auta. Na razie zostało ono jedynie zaprezentowane podczas targów motoryzacyjnych, a do sprzedaży ma wkroczyć w 2017 roku. Pojazd ma być napędzany nowoczesnym i innowacyjnym silnikiem EcoBust V6. Ford zapowiada też, że dzięki konstrukcji z włókien węglowych będzie on posiadał niespotykane do tej pory proporcje mocy do masy.

Osiągi i eksploatacja Forda GT

Pod względem nadwozia GT kwalifikuje się jako dwudrzwiowe coupé. Wewnątrz znajdziemy miejsce dla dwóch osób. Jednocześnie jest on zaliczany do autosegmentu G+, obejmującego samochody sportowe. Producent jednak zaręcza, że samochód z powodzeniem sprawdzi się podczas codziennej eksploatacji. Obecnie dostępny w sprzedaży Ford GT napędzany jest silnikiem V8 o pojemności 5,4 litra. Ta potężna jednostka posiada moc do 558 koni mechanicznych przy 6500 tysiącach obrotów na minutę. Auto osiąga prędkość maksymalną 330 kilometrów na godzinę. Prędkość od zera do setki osiąga z kolei w powalającym czasie 3,9 sekundy, zaś uzyskanie prędkości 160 km/h zajmie 7,8 sekundy. Za zmianę biegów odpowiada skrzynia manualna z sześcioma przekładniami. Bak auta może pomieścić 66 litrów paliwa. Ta ekskluzywna maszyna posiada liczne udogodnienia. Od dnia powstania w standardzie znajdowały się elektrycznie sterowane szyby, klimatyzacja oraz system stereo. GT można upolować właściwie jedynie jako samochód używany.