Przejdź do głównej zawartości
Ford S-Max

Ford S-MAX – van od legendy motoryzacji

Niewiele marek na świecie działa w swojej branży tak długo jak Ford. Przypomnieć warto, że to właśnie ta firma odpowiedzialna jest za wiele kamieni milowych motoryzacji. To właśnie w jej fabrykach na początku dwudziestego wieku wprowadzona została pierwsza na świecie linia produkcyjna. Przy tym Ford to koncern, który dał ludziom samochody dostępne dla przeciętnego portfela. Dzisiaj również stara się spełniać oczekiwania klientów i jednocześnie zaskakiwać. Ford S-MAX to van, choć jego projektanci starali się auto uczynić tak przestronnym jak pojazdy MPV oraz kompaktowym jak typowe sedany. Podczas tworzenia samochodu kierowali się także narzucanymi przez swój koncern zasadami Kinetic Design. Auta projektowane według tych wytycznych posiadają duży grill o kształcie trapezu i światła, które rozszerzają się po bokach. Nie sposób nie wspomnieć, że Ford S-MAX został ogłoszony Samochodem Roku 2007. Pomimo że dzisiaj ten model posiada liczną konkurencję, w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem jako samochód używany. Kupują go przede wszystkim kierowcy zainteresowani dużą przestrzenią wnętrza oraz bagażnika.

Nowoczesne i przestronne auto, czyli Ford S-MAX

Ford S-MAX debiutował w 2006 roku podczas Targów Motoryzacyjnych w Genewie. Jego wprowadzeniu na rynek towarzyszyła premiera innego popularnego modelu – Forda Galaxy. Pierwotnie auto produkowane było w belgijskim mieście Genk. Kolejną generację zaczęto wytwarzać również w Rosji, w mieście Jełabuga. Warto wspomnieć też, że S-MAX został zbudowany na bazie odrobinę starszego Forda Mondeo. Podobieństwa zauważymy w wielu miejscach, ale przede wszystkim w designie wnętrza. Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma modelami są z kolei wloty powietrza – w Mondeo znajdziemy dwa, natomiast w S-MAXie trzy. W 2008 roku model uległ pierwszym modernizacjom. Zaczęto go sprzedawać z niedostępną wcześniej jednostką napędową – 175-konnym silnikiem Diesla. Motor ten powstał dzięki współpracy koncernu z motoryzacyjnym gigantem PSA. W tym samym roku dokonano znacznego faceliftingu. Przemodelowano zarówno maskę jak i tył auta. Lampy zostały wymienione na diodowe. Pojawiło się również wiele nowych detali. Wprowadzono chromowane listwy okienne oraz szeroką listwę na klapie bagażnika. Zmieniło się również wnętrze – wykończono je materiałami o lepszej jakości. Z dachu panoramicznego usunięty został podział. Facelifting objął nie tylko wygląd, ale też elementy wyposażenia – S-MAX pierwszej generacji był dostępny w trzech wersjach wyposażeniowych: Trend, Titanium, TitaniumS. Wprowadzono takie systemy jak BLIS, kontrolujący martwe pole w lusterkach, oraz LDW, dbający o trzymanie się przez kierowcę konkretnego pasa ruchu. Druga generacja S-MAXa zadebiutowała w 2014 roku podczas Targów Motoryzacyjnych w Paryżu. Ma ona wiele wspólnego z odświeżonymi wersjami Fiesty i Focusa. Charakterystycznymi elementami tych wszystkich modeli jest potężny grill. Wyróżniają je także reflektory o specyficznym kroju. Ford S-MAX drugiej generacji to już prawdziwie nowoczesne auto. Posiada wiele systemów usprawniających prowadzenie pojazdu – elektrycznie podnoszone i opuszczane siedzenia, boczne poduszki powietrzne oraz fotele z systemem wentylacji i masażu. W tej generacji po raz pierwszy zastosowano również lampy w technologii Dynamic LED z systemem Glare-Free Highbeam. Ford S-MAX II to w dalszym ciągu relatywna nowość na rynku motoryzacyjnym. Wszyscy kierowcy zainteresowani tym konkretnym modelem powinni rozważyć raczej nabycie auta fabrycznie nowego. Ciężko znaleźć go jako samochód używany.

Ford S-MAX – nowoczesne auto od producenta z długą tradycją

Ford S-MAX dostępny jest na rynku jedynie jako van. Producent nie zaproponował innych wersji nadwoziowych. Możemy za to zdecydować się na model pięcioosobowy lub siedmioosobowy. Kierowcy mają do wyboru aż osiem jednostek napędowych – cztery wysokoprężne oraz cztery benzynowe. Najpopularniejszy, podstawowy silnik posiada pojemność 2 litrów oraz moc 145 koni mechanicznych. Auto w większości wersji spala 11 litrów benzyny na 100 kilometrów, a jego zbiornik paliwa pomieści 70 litrów. Osiąga przyspieszenie od zera do setki w przyzwoite 11 sekund. Ford S-MAX posiada także napęd AWD, który pozwala równomiernie rozmieścić podział mocy na wszystkie osie. Dostępnych jest kilka różnych dźwigni zmiany biegów. Możemy więc zdecydować się na pięcio- lub sześciobiegowe układy manualne oraz sześciobiegowe automatyczne. Jak przystało na vana, auto posiada dosyć pokaźne wymiary. Jego długość, szerokość i wysokość wynoszą odpowiednio: 4,77 metra, 1,88 metra oraz 1,66 metra. Masa całkowita auta to 1743 kilogramów. Bagażnik w normalnych warunkach pomieści 854 litry, jednak podczas promowania modelu producenci jako jego główną zaletę podawali system Fold Flat. Pozwala on na złożenie tylnego rzędu foteli i tym samym znacznie powiększenie ładowności do imponujących 2100 litrów. Tak potężny kufer pozwala wykorzystywać samochód nawet podczas drobnych przeprowadzek.