Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
mercedes-benz-classe-b-side

Mercedes-Benz Klasa B

Nazwą Klasa B Mercedes-Benz określa kompaktowego vana, dostępnego dopiero od kilku lat na rynku, który w tak krótkim okresie stał się poważną alternatywą dla porównywalnych modeli konkurencji. Pierwszą jaskółką zwiastującą nadejście Klasy B było zaprezentowanie specjalistom z branży motoryzacyjnej na Genewskim Salonie Samochodowym w marcu 2005 minivana, dostępnego wyłącznie jako pięciodrzwiowy hatchback. Samochód łączył różne koncepcje, co uczynić go miało atrakcyjnym dla szerokiego spektrum klientów. Pierwsze wyniki sprzedażowe były na tyle obiecujące, że już trzy lata później koncern zdecydował się na facelifting modelu. Skupiono się głównie na ekologiczności i ekonomiczności Klasy B. Wygląda na to, że klientom spodobało się takie podejście: dla przykładu w Niemczech sprzedaż modelu stanowi aktualnie ponad 24% wszystkich rejestrowanych vanów tej klasy.

Nadwozie i technologia

Stylistykę Klasy B 2011 , którą nazwano Mercedes-Benz T 245 zdominował cel wspólny dla wszystkich vanów: jak najwięcej miejsca! Model Klasy B o wymiarach 4,27 m na 1,77 m na 1,6 m (długość x szerokość x wysokość) to jeden z najbardziej kompaktowych vanów na rynku, a mimo to wnętrze oferuje do 2 245 l przestrzeni. Takimi parametrami zazwyczaj dysponują tylko większe limuzyny i kombi. Znalazło to uznanie w oczach klientów, jednak nie jest jedynym powodem, dla którego auto dobrze się sprzedaje. Mercedes Klasy B jest synonimem troski o bezpieczeństwo pasażerów. Dzięki przedniemu napędowi i umieszczeniu jednostki napędowej pod siedzeniem kierowcy blok silnika w razie wypadku nie przesuwa się do kabiny i nie zagraża kierowcy. Strefa zgniotu jest wybitnie duża.

Silnik i osiągi

Mercedes Klasy B z 2011 roku jest dostępny z różnymi jednostkami napędowymi o pojemnościach od 1,5 do 2,0 l w przypadku silników benzynowych i do 2,0 l w przypadku jednostek dieslowskich. Topowe wersje benzynowe generują moc maksymalną 142 kW, zaś Diesle 103 kW. Najwyższe prędkości maksymalne aut rozpędzanych przez te motory wynoszą 168 i 196 km/h. Turbodoładowana wersja dieslowska o pojemności 2,0 l osiąga prędkość maksymalną 225 km/h. Warto dodać, że Klasa B jest bardzo ekonomiczna. Zużycie paliwa w jednostkach benzynowych kształtuje się na poziomie 6,8 i 7,9 l na 100 km, zaś przy silnikach wysokoprężnych jest to jedynie 5,3 litra ropy. Za niewielką dopłatą można samochód przystosować do jazdy na gaz.

Cena

Kto zdecyduje się na kupno nowego Mercedesa Klasy B musi się liczyć z wydatkiem na poziomie od 100 000 do 120 000 złotych.