Przejdź do głównej zawartości

Z myślą o Tobie zmieniliśmy naszą aplikację

nadając jej świeży, nowoczesny i bardziej przejrzysty wygląd. Korzystaj z dotychczasowych funkcji w nowej odsłonie – życzymy przyjemnego korzystania z naszej aplikacji!

Znajdź używane SEAT Alhambra motocykle na AutoScout24

SEAT Alhambra

SEAT Alhambra - niemiecka dokładność, hiszpański temperament

SEAT, hiszpański producent samochodów, zaczynał swoją działalność jako przedsiębiorstwo państwowe. Od dłuższego czasu Sociedad Española de Automóviles de Turismo jest jednak własnością Volkswagen Group. SEAT Alhambra można uznać za efekt połączonego doświadczenia dwóch potentatów motoryzacyjnych. Pod względem użytkowym samochód został zakwalifikowany jako multi purpose vehicle. Tego typu auta bywają nazywane też mini-minivanami. Alhambra to pojazd, który rewelacyjnie sprawdzi się na wielu różnych polach. Po pierwsze, samochód jest pakowny. Jego przestronny bagażnik przyda się w razie wypadów za miasto i wakacyjnych eskapad. Okaże się też bardzo pomocny podczas dużych zakupów dla całej rodziny. Jednocześnie auto jest niezwykle zwrotne. Jego gabaryty pozwalają mu bez większych problemów poruszać się w przestrzeni miejskiej. Nazwa modelu, Alhambra, wywodzi się od znajdującej się w Grenadzie trzynastowiecznej twierdzy - właśnie dlatego projektanci Seata zdecydowali się właśnie tak go ochrzcić, podkreślając jego wytrzymałość.

Generacje i faceliftingi hiszpańskiego MPV

Volkswagen Group posiada udziały w wielu firmach motoryzacyjnych. Z jeszcze większą ilością potentatów rynku motoryzacyjnego zwyczajnie współpracuje. Nic dziwnego, że SEAT Alhambra posiada wspólne cechy z innymi autami. Na tej samej płycie i projekcie oparto kilka stworzonych w tym samym czasie pojazdów. Dzieli platformę główną między innymi z Volkswagenem Sharanem. Pierwsza generacja Alhambry jest też spokrewniona z Fordem Galaxy . Te trzy pojazdy są do siebie tak mocno zbliżone, że niekiedy nazywano je kolektywnie “Shalaxy” lub nawet “Shalambraxy”. Auto zostało zaprezentowane podczas targów Geneva Salon International de l’Auto. Rok później rozpoczęto regularną produkcję modelu w portugalskiej fabryce Palmera. Auto cieszyło się dużym zainteresowaniem i przez wiele lat prowadziło w rankingach popularności wśród pojazdów typu MPV. W roku 1997 otrzymało nawet niezwykle prestiżową, portugalską nagrodę Monovolume do Ano. Niewiele później, bo w roku 2000, w pięć lat od rozpoczęcia jego produkcji, dokonano jego gruntownego faceliftingu. Zmiany miały przede wszystkim odzwierciedlać nowe założenia designu Seata. W roku 2010, wraz z końcem produkcji pierwszej odsłony, odbyła się premiera drugiej generacji Seata Alhambra. Samochód został wydłużony oraz nieznacznie poszerzony. Zauważalną zmianę stanowiły też zamontowane z tyłu przesuwne drzwi. SEAT i Volkswagen nieustannie dopracowują i zmieniają oferowane przez siebie produkty. Wersja samochodu z napędem na cztery koła została przedstawiona w roku 2011. SEAT Co więcej, Alhambra drugiej generacji niezwykle pomyślnie przeszedł ocenę bezpieczeństwa Euro NCAP. Otrzymał 71% pozytywnych opinii i zakończył z całkowitą oceną pięciu gwiazdek. Wynik ten oznacza między innymi, że Alhambra jest dobrym wyborem jako samochód używany. Obydwie zaprezentowane do tej pory generacje łącznie zdobyły również kilkanaście innych nagród.

SEAT Alhambra - moc i pakowność

SEAT Alhambra to w dalszym ciągu niezwykle popularne auto. Od premiery w roku 1995 zmontowano łącznie 250 000 egzemplarzy. Tak duża produkcja oznacza, że na rynku znajduje się dużo fabrycznie nowych aut tego typu. Jednak każdy, kto chce oszczędzić, może zdecydować się na samochód używany. Producent zaoferował kierowcom niezwykle szeroką gamę jednostek napędowych. Pierwsza generacja dostępna jest z trzema silnikami benzynowymi oraz trzema zbudowanymi według patentu Diesla. Mogą one mieć pojemność od 1.8 do 2.0 l oraz moc od 90 do 220 koni mechanicznych. Niektóre motory posiadają też turbocharger - urządzenie wtryskowe, które znacznie zwiększa wydajność silnika. Drugą generację wprowadzono na rynek z czterema opcjonalnymi jednostkami napędowymi (dwoma benzynowymi oraz dwoma Dieslami). SEAT oferuje także liczne modele skrzyń biegów. W wersji produkowanej do roku 2010 marka proponowała sześciobiegową skrzynię manualną, pięciobiegową automatyczną oraz pięciobiegową przekładnię Triptonic. Rozstaw osi tego modelu wynosi 2,83 metra. Z kolei całkowita długość może wahać się od 4,63 do 4,85 metra. SEAT Alhambra może ważyć od 1,599 do 1,709 kilograma. Gabaryty te sprawiają, że samochód można zaparkować niemal wszędzie. Jednocześnie dzięki swojej masie rewelacyjnie trzyma się drogi. We wszystkich wersjach auto posiada pięć drzwi. W środku może swobodnie zmieścić się siedem osób. Dwa ostatnie miejsca są jednak składane. Takie rozwiązanie umożliwia znaczne powiększenie przestrzeni bagażnika.