Znajdź używane Skoda Rapid motocykle na AutoScout24

Skoda Rapid

Osiągi Skody Rapid

Skoda Rapid to nowa seria modeli klasy kompaktowej Skoda, która weszła na rynek niemiecki w październiku 2012 roku. Od 1991 roku czeski producent samochodów należy do koncernu VW, zatem także w modelu Rapid tkwi solidna technika z Wolfsburga, otoczona ostro zarysowaną stylistyką bez fantazyjnych kształtów, w formie pięciodrzwiowej limuzyny typu sedan. Wśród podobnych do siebie modeli Skoda Rapid lokuje się gdzieś pomiędzy małą Skodą Fabia, a większą Skodą Octavia. Jej bratem bliźniakiem jest Seat Toledo , który ma podobną do niej konstrukcję i produkowany jest także w zakładzie Skody w Mlada Boleslav. Jako poprzednika można by wymienić koncepcję stylistyki Skoda MissionL, którą przedstawiono już na Międzynarodowej Wystawie Samochodów (IAA) w 2011 roku. Cenowo Skoda Rapid kształtuje się od 13.990 euro za model podstawowy. Dla modelu Rapid Skoda przewidziała sześć różnych wersji silnika, z tego cztery silniki benzynowe i dwa wysokoprężne. Spośród tych ostatnich aktualnie dostępny jest tylko mocniejszy silnik czterocylindrowy 1,6 TDI o mocy 77 kW (105 KM) – z momentem obrotowym 250 Nm wersja ta jest przejściowo najmocniejsza spośród braci Rapid. Na podstawowy silnik Diesla 1,6 TDI (CR), który z takiego samego silnika uzyskuje tylko 66 kW (90 KM), zainteresowani musieli czekać aż do 2013 roku. W przeciwieństwie do mocniejszej wersji jest ona jednak seryjnie wyposażona w filtr cząstek stałych i opcjonalnie dostępna z preselekcyjną skrzynią 7-biegową. Jeśli chodzi o silniki z zapłonem iskrowym, oferta składa się w zasadzie tylko z trzech różnych silników, z których w przypadku Skody Rapid do wyboru jest jeden w dwóch stopniach mocy: 1,2 TSI w wersji 5-biegowej osiąga 63 kW (86 KM), przy sześciu biegach oferowany jest w mocą 77 kW (105 KM). Wśród nich znajduje się podstawowy zespół napędowy 1,2 MPI, które przy swoich trzech cylindrach bez turbosprężarki uzyskuje moc 55 kW (75 KM), najmocniejszy TSI przy pojemności skokowej 1,4 l osiąga 90 kW (122 KM) i dostępny jest wyłącznie z preselekcyjną skrzynią 7-biegową.

Techniczne parametry Skody Rapid

Jeśli chodzi o zużycie paliwa, Skoda Rapid plasuje się raczej w środku klasyfikacji. I tak dla małego 3-cylindrowego silnika benzynowego podaje się już 6,1 l na 100 km. Ten, kto chce tutaj zaoszczędzić, musi wydać około nieco więcej i zafundować sobie pakiet Green-Tec : Do tego należą także dzisiejsze klasyki, takie jak układ start-stop i hamulec z rekuperacją (odzyskiwanie energii hamowania). Mocniejszy silnik Diesla powinien dzięki temu obniżyć zużycie z 4,4 do 4,0 l, a słabszy 1,2 TSI z 5,1 do 4,9 l paliwa na 100 km.

Cechy Skody Rapid odnośnie wyposażenia i komfortu

Od dawna znane są w modelach Skody trzy linie wyposażenia Active, Ambition i Elegance. Są one dostępne także dla modelu Skoda Rapid, przy czym sześć poduszek bezpieczeństwa, system ABS i ESP, centralny zamek, regulowana na wysokość kierownica ze wspomaganiem i elektryczne podnośniki szyb montowane są fabrycznie we wszystkich wersjach. Układ klimatyzacji występuje natomiast tylko w wersji Ambition i Elegance. W wersji Active klienci muszą za nią dopłacić około 1000 euro, kolejne 250 euro za radio, za dopłatą jest również dzielone oparcie. Z drugiej strony w Skodzie Rapid można znaleźć kilka małych gadżetów, jak np. skrobaczka do szyb w pokrywie wlewu paliwa lub mały pojemnik na śmieci w schowku. Czeska limuzyna staje się jednak popularna przede wszystkim dzięki dużej ilości wolnej przestrzeni. Szczególnie godny uwagi jest bagażnik o pojemności 550 l. A w firmie Skoda mówi się już o dodatkowej wersji kombi dla modelu Rapid.