Znajdź używane Toyota Verso motocykle na AutoScout24

Toyota Verso

W 1999 na rynek wszedł pierwszy model Toyoty Verso

Japoński producent za sprawą modeli Toyota Previa i Picnic od lat 90. XX wieku zaznaczył swoją obecność w klasie vanów. Pod koniec dekady Japończycy zdecydowali się ustalić na nowo swoją politykę produktową w tym segmencie. Obok dostępnych dotychczas dużych rodzinnych wozów dla siedmiu pasażerów miały zostać stworzone także mniejsze vany. W szczególności w Europie Azjaci upatrywali większych szans na przychody za sprawą vanów kompaktowych. W toku rozwoju programu rodzina pojazdów Toyoty typu van otrzymała na wstępie nadrzędną nazwę. Do 2009 roku pod nazwą Toyota Verso produkowane były trzy różne duże vany.

Rodzina aut Toyota Verso produkowanych do 2009 roku

Na początku 1999 roku stworzono Toyotę Yaris Verso, która została zaprojektowana jako minivan na bazie Toyoty Yaris. Była ona dostępna na rynku do 2005 roku. W tym samym czasie w 2001 roku w Europie pojawiły się kolejne dwa modele vanów. W klasie vanów kompaktowych Japończycy zaprezentowali Toyotę Corollę Verso, która współdzieliła platformę z Toyotą Corollą i podobnie jako ona zjeżała z taśmy również w tureckim zakładzie Toyoty od 2004 roku, gdzie produkowana była z myślą o klientach europejskich. Dodatkowo producent stworzył większy model w klasie vanów w postaci Toyoty Avensis Verso, którą zbudowano na podstawie serii klasy średniej Toyota Avensis. Ten wyposażony w siedem siedzeń samochód pozostał w europejskim programie do 2005 roku.

Toyota Verso jest oferowana od 2009 roku jako autonomiczna seria

Poprzez reorganizację swoich serii modeli Japończycy w 2009 roku wprowadzili na rynki europejskie i inne rynki zagraniczne własną serię vanów kompaktowych. Ta kolejna generacja vanów Toyoty Corolli została wprowadzona w 2009 roku pod ujednoliconą nazwą Toyota Verso. Kompaktowy pojazd z siedmioma siedzeniami miał 4,4 m długości i 1,62 m wysokości oraz wykazywał się niemal takimi samymi gabarytami jak poprzednik. Japończycy urozmaicili jednak auto o dynamiczne akcenty i wbudowali do Toyoty Verso sportowy szeroki grill, mocno obniżoną dolną osłonę przedniego zderzaka ze światłami przeciwmgielnymi oraz tylne światła w obudowie z przezroczystego szkła. W ofercie silnikowej Toyota Verso dostępna była z dwoma silnikami benzynowymi o mocy 132 KM (97 kW) i 146 KM (108 kW). Z silnikiem Diesla Toyota Verso była dostępna w wersji podstawowej o mocy 126 KM (93 kW), zaś najmocniejszy silnik zapewniał osiągi 177 KM (130 kW).