Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci

Fotelik samochodowy to niezbędny element wyposażenia samochodu w przypadku, kiedy w pojeździe są przewożone dzieci.

Dziecko bez fotelika, w trakcie gwałtownego hamowania oraz innych stwarzających zagrożenie manewrów, jest całkowicie bezbronne, a także narażone na utratę zdrowia lub życia. Rodzice i opiekunowie często borykają się z dylematem wyboru odpowiedniego modelu, chcąc zapewnić pociechom maksymalną ochronę i komfort podczas podróżowania. Umiejętnie dobrany fotelik dla dziecka przy jednoczesnym prawidłowym montażu to klucz do ochrony małych współpasażerów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy sprzęt posiada homologację ECE świadczącą o spełnieniu europejskich standardów bezpieczeństwa oraz czy brał udział w testach zderzeniowych i jakie osiągnął noty. Warto dobrze się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji, ponieważ podróżujący samochodem mały użytkownik fotelika zwiąże się z nim na najbliższych kilka lat.

Dla kogo fotelik samochodowy?

Oczywiście, dla dziecka, które obowiązkowo musi w nim podróżować. Jak wiadomo, pociechy szybko rosną, zatem nie ma szans, aby inwestycja w ich bezpieczeństwo zakończyła się na kupnie tylko jednego fotelika. Należy jednak pamiętać, że wszystkie dzieci, które nie ukończyły 13 lat oraz nie mają więcej niż 150 cm wzrostu, według obowiązujących dyrektyw dla własnego bezpieczeństwa muszą przebywać w odpowiednio dobranym, homologowanym foteliku. Obowiązkiem rodziców i opiekunów prawnych jest dopasowanie siedziska do wzrostu i masy latorośli. Fotelik dla dziecka powinien także spełniać warunki określone przepisami Unii Europejskiej i regulaminami, które dotyczą urządzeń przytrzymujących dzieci w samochodzie. Aby zmaksymalizować ochronę pociechy, fotel bezpieczeństwa trzeba instalować w pojeździe zgodnie z zaleceniami producentów, które określają, w jaki sposób można bezpiecznie stosować urządzenie. Istnieją pewne odstępstwa od reguły przewożenia dzieci w fotelikach. Jeśli pociecha ma co najmniej 135 cm wzrostu i jej gabaryty uniemożliwiają bezpieczne korzystanie z fotelików samochodowych, zaleca się zwolnienie z obowiązku ich użytkowania. Jeśli w aucie przewożonych jest troje małych pasażerów, a nie jest możliwa instalacja trzech foteli, wówczas najstarsze dziecko może przebywać pomiędzy dziećmi umieszczonymi w fotelikach na tylnej kanapie. W obu przypadkach koniecznie jest zapięcie pasów bezpieczeństwa.

Jak właściwie dopasować fotelik dla dziecka?

Foteliki bezpieczeństwa są sklasyfikowane do konkretnych grup wagowych, co wynika ze standardów obowiązujących w Europie. Każdej kategorii przypisano szacunkowe przedziały wiekowe dziecka. Najczęściej spotyka się trzy przedziały, dzięki czemu jeden sprzęt może objąć wiele zakresów wagowych. Do pierwszej grupy wagowej należy fotelik samochodowy 9 18, z którego mały użytkownik najczęściej wyrasta w wieku trzech, czterech lat. W tej grupie foteli można znaleźć modele montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest fotelik samochodowy 9 36, o którym często mówi się, że rośnie wraz ze swym użytkownikiem. Sprzęt dopasowuje się do gabarytów dziecka poprzez odpinanie i wysuwanie poszczególnych elementów. Z kolej fotelik samochodowy 15 36 to pośrednia opcja, z której korzystają opiekunowie, wcześniej stosujący rozwiązania 9 18. Pozwala maluchowi swobodnie przesiąść się na większy model przy pełnym zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że praktycznie każdy fotelik dla dziecka z dwóch ostatnich kategorii pozbawiony jest pięciopunktowych pasów. W tych modelach pociechy zabezpieczane są pasami auta. Ważne jest też prawidłowe umiejscowienie fotelika. Jeśli w pojeździe znajduje się tylko jedno dziecko, najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie fotelika na środku tylnej kanapy, pod warunkiem, że znajduje się tam system Isofix, który pozwoli na sztywne wpięcie siedziska. Same pasy bezpieczeństwa, które zawsze powinny być dobrze napięte, nie umożliwiają tak stabilnego mocowania. Fotelik należy bezwzględnie wymienić nie tylko w przypadku stwierdzenia jego uszkodzenia, ale również wtedy, kiedy waga i wzrost dziecka przekroczą wartości dopuszczalne dla użytkowanego modelu. Kiedy głowa latorośli wystaje poza obrys fotelika lub nie można dopiąć pasów, koniecznie trzeba rozejrzeć się za fotelikiem z wyższej grupy. O pomoc w prawidłowym wyborze warto zwrócić się do wykwalifikowanego sprzedawcy. Doradzi on, jak dobrać sprzęt zarówno pod kątem przyszłego użytkownika, jak i samochodu, w którym przewidziany jest montaż fotelika.

Rankingi, oceny, testy

Przy zakupie bezpiecznego siedziska dla dziecka pomocny może okazać się ranking fotelików samochodowych. Zawarte są w nim informacje dotyczące obsługi, komfortu, funkcjonalności, a nawet łatwości czyszczenia fotelików. Tabele zwykle uwzględniają popularne modele najbardziej znanych marek, jednak często w rankingu może znajdować się aż kilkaset pozycji podzielonych na kategorie wagowe i cenowe. Najlepiej kierować się niezależnymi testami ADAC, OEAMTC, AA i ANWB. Zwłaszcza ranking fotelików samochodowych oparty o testy znanej niemieckiej firmy ADAC, specjalizującej się w weryfikacji bezpieczeństwa fotelików samochodowych, należy do najbardziej uznanych i najważniejszych na rynku. Ponadto wyznacznikiem bezpieczeństwa jest też obecność certyfikatu szwedzkiego Plus Testu, badającego obciążenie wywierane na głowę i szyję dziecka podczas kolizji. Wiedza zaczerpnięta z klasyfikacji powinna przybliżyć do podjęcia trafnej decyzji, jaki fotelik dla dziecka wybrać. Wśród ogłoszeń dotyczących akcesoriów dla dzieci często można znaleźć oferty sprzedaży używanych fotelików. Specjaliści przestrzegają jednak przed zakupem sprzętu z drugiej ręki. Chociaż można zaoszczędzić niemałą kwotę, istnieje ryzyko nabycia wysłużonego fotelika, który jest uszkodzony i nie spełnia podstawowych kryteriów ochronnych. Lepiej zatem zastanowić się dwa razy, czy warto oszczędzać na zdrowiu i życiu najbliższych.

Wszystkie produkty

Europa Mitgliedsstaaten-Flaggen

Wszystko o systemie opłat za drogi

Porady · Inne
beleuchtung

Kiedy warto stosować halogeny?

Porady · Inne
verkehr

Mandat z fotoradaru

Porady · Inne
Pokaż więcej