Zadaniem oleju silnikowego jest nie tylko smarowanie poszczególnych podzespołów jednostki napędowej, ale także chłodzenie jej elementów i pochłanianie zanieczyszczeń tworzących się głównie w procesie spalania paliwa.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu doładowanie w silnikach benzynowych było rzadkością. Najczęściej stosowane było w luksusowych limuzynach lub samochodach sportowych uzyskujących imponujące osiągi.
To pytanie od kilku lat jest prawdziwym dylematem kierowców, a także powodem wielu sporów. Obie technologie mają bowiem swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Obie mają też swoje zalety, ale nie są również pozbawione wad.
Silnik jest sercem każdego pojazdu i zarazem jego najdroższą częścią. Budowa jednostki napędowej przekłada się na pracę auta, jego dynamikę, spalanie i komfort jazdy.
Mierząc średnie spalanie paliwa dla danego modelu, niewątpliwie najlepiej jest dokonywać pomiaru na dłuższym dystansie, który wynosi na przykład 1000 kilometrów.
Auto Stop, iStop, Stop&Go - to tylko niektóre nazwy, którymi producenci samochodów oznaczają system start stop. Fakt, iż technologia ta coraz częściej pojawia się w nowych samochodach jest efektem coraz bardziej rygorystycznych norm emisyjnych, które obowiązują w Europie.
Prawidłowo pracujący układ wtryskowy jest współodpowiedzialny za właściwą pracę silnika i za odpowiednie spalanie. Sercem tego układu jest pompa wtryskowa, która z biegiem czasu ulega wyeksploatowaniu.
Każdy, kto wybrał się autem w rodzinną podróż na przykład do Chorwacji, wielokrotnie słyszał pytanie: "Daleko jeszcze?". Lubują się w nim zwłaszcza pociechy. Dzieci wydają się nie rozumieć, że zadawanie go co godzinę bynajmniej nie przyspiesza jazdy.
W Stanach Zjednoczonych krąży anegdota mówiąca o tym, że przeciętny Amerykanin ma lewą nogę krótszą od prawej. Wszystko za sprawą podróżowania samochodem z automatyczną skrzynią biegów, wymagającą w większości wciskania jedynie pedału gazu.
Rozrusznik to kluczowa część w samochodzie, która pozwala na uruchomienie silnika. Wraz z mijającym czasem element ten ulega zużyciu, które daje o sobie znać, utrudniając kierowcy poruszanie się autem.
Pojemność silnika, czyli inaczej pojemność skokowa, jest jednym z podstawowych parametrów każdego samochodu. Zwykle podaje się ją w centymetrach sześciennych. To od niej zależy moc motoru każdego pojazdu, prędkość maksymalna czy też wysokość momentu obrotowego.
Skrzynia DSG to jeden z najbardziej rozpoznawalnych podzespołów koncernu VW. W ostatnich latach trafiała nie tylko do pojazdów popularnych marek, takich jak Volkswagen, Seat czy koda, ale też do najdroższych modeli Audi. Nawet Bugatti 16.
Wybierając bagażnik rowerowy, warto dokładnie przyjrzeć się specyfikacji produktu, przeczytać opinie użytkowników oraz poznać możliwości montowania konkretnych elementów na samochodzie. W sklepach dostępne są bagażniki...
Współczesne samochody mają coraz większą pojemność bagażnika i zwłaszcza w bardzo popularnych SUV-ach, kombi czy też vanach można przewieźć naprawdę sporo rzeczy. Jednak czasem i tyle miejsca nie wystarcza. Zazwyczaj dodatkowego miejsca potrzebują fani różnego rodzaju sportów.
To niewielkie urządzenie pełni wielką rolę w konstrukcji samochodu. Bez niego nie można bowiem załączyć żadnego silnika spalinowego i, co za tym idzie, uruchomić samochodu.
Układ chłodniczy w silniku jest niezwykle istotny w każdym aucie - reguluje temperaturę w taki sposób, aby napęd działał prawidłowo zarówno w te najzimniejsze, jak i te najcieplejsze dni.
Pierwsze turbosprężarki pojawiły się na początku XX stulecia. Wynalazek szwajcarskiego inżyniera Alfreda Buchi został po raz pierwszy zamontowany w samochodzie ciężarowym w 1938 roku. Pod maskę samochodu osobowego turbosprężarka trafiła dopiero w 1973 roku.
Zadaniem wtryskiwaczy jest przede wszystkim podawanie odpowiedniej dawki paliwa pod ciśnieniem do komory spalania. W tym celu wykorzystywane są tradycyjne pompowtryskiwacze lub technologia Common Rail, uznawana przez wielu ekspertów za nowocześniejszą.
Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów samochodu. Zwróćmy uwagę chociażby na fakt, że jeśli bateria się rozładuje, to w dziewięćdziesięciu procentach przypadków zwyczajnie nie pojedziemy. Dlatego warto dbać o to, aby w pojeździe zamontowany był akumulator możliwie najwyższej jakości.
Wokalista Budki Suflera w jednym z przebojów zespołu śpiewał: "a jeśli drugi widać brzeg, muzyka to najlepszy lek, ona jest jak w długiej trasie piąty bieg". Nawet ci mniej zagorzali melomani zgodnie twierdzą, że radio samochodowe przełamuje monotonię jazdy.
Rozrywka podczas długiej, nużącej podróży i relaks w korku - bez muzyki i audycji radiowych jazda autem byłaby dużo mniej przyjemna. Warto więc wiedzieć, jakie urządzenie wybrać, by w pełni cieszyć się nie tylko podstawowymi funkcjami radia, lecz także jego dodatkowymi możliwościami.
Turbosprężarka to część silnika, której zadaniem jest podniesienie mocy napędu, a zarazem zmniejszenie jego wagi.
Wymiana rozrządu czeka każdego kierowcę, który chce cieszyć się swoim samochodem przez wiele lat. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że jest to element silnika, którego stan techniczny trudno określić nawet doświadczonemu mechanikowi.
Według ostatnich badań kierowca rozmawiający przez komórkę podczas jazdy, stwarza podobne zagrożenie, jak osoba mająca 0,8 promila alkoholu we krwi. W 2016 roku przyznano aż 51 tysięcy mandatów za używanie telefonu za kierownicą.
Akumulator samochodowy (inaczej bateria) to urządzenie składające się z ogniw, w których mają miejsce reakcje chemiczne. Ogniwa uwalniają elektrony, zaś w przypadku akumulatora proces ten odbywa się w sposób powtarzalny, co oznacza...
Wsiadając do samochodu, wielu kierowców nie zastanawia się nad tym, jak ważnym elementem auta jest skrzynia biegów. Wbrew pozorom nie służy ona jedynie do zmiany kierunku jazdy w przód i w tył, lecz przede wszystkim pozwala jak najlepiej wykorzystać możliwości jednostki napędowej.
Wymiana oleju silnikowego to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w warsztacie samochodowym. W końcu odpowiednie nasmarowanie i chłodzenie poszczególnych podzespołów silnika jest warunkiem jego sprawnej pracy.
Każdy kierowca bez wątpienia choć raz miał problem z odpaleniem samochodu. Taka trudność pojawia się zwłaszcza zimą, gdy silnik i rozrusznik potrzebują więcej energii do uruchomienia auta, a tracą ją przez minusowe temperatury oraz na skutek zaniedbań właściciela pojazdu...