Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
Audi A3 8P

Audi A3 8P - niezawodny kompakt dla wymagających

Audi A3 8P to stosunkowo nowy model w ofercie niemieckiego koncernu motoryzacyjnego, ponieważ dostępny jest na rynku od 2003 roku. Jego poprzednikiem jest Audi A3 pierwszej generacji, które zadebiutowało w 1996 roku. Od samego początku wiadomo było, że ten samochód jest skazany na sukces. Choć pierwotnie dostępny był tylko w wersji trzydrzwiowej to w 1999 roku ofertę wzbogacono o pięciodrzwiowy model. Następcą Audi A3 8P jest Audi A3 III, po raz pierwszy zaprezentowane podczas legendarnych targów Geneva Motor Show w 2012 roku. Na przestrzeni bez mała 20 lat ta bardzo udana propozycja niemieckiego koncernu przeszła wiele zmian, choć wizualnie można zauważyć sporo podobieństw pomiędzy pierwszą i ostatnią generacją. Auto zyskało w ostateczności bardziej dynamiczny i drapieżny charakter. Masywny przód z szerokim grillem oraz charakterystyczne światła to jego znaki rozpoznawcze. Amatorzy szybkiej jazdy z pewnością wybiorą dla siebie jedną ze sportowych wersji silnikowych.

Audi A3 8P - tak ma na imię doskonałość

Kiedy zakończona została produkcja Audi A3 pierwszej generacji, świat motoryzacji z wielkim zainteresowaniem wyczekiwał premiery nowej wersji tego zgrabnego, zwrotnego i świetnie zaprojektowanego hatchbacka. Ciepliwość miłośników tego modelu Audi nie została wystawiona na ciężką próbę, bo już w 2003 roku do gry wkroczyło Audi A3 8P, dostępne w pięciu wersjach nadwozia: Cabrio, Hatchback 3d, S3 Hatchback 3d, S3 Sportback i Sportback. Podobnie jak jego poprzednik, początkowo produkowany był wyłącznie w wersji trzydrzwiowej, ale już rok po premierze do sprzedaży trafił model pięciodrzwiowy. Po przeprowadzonym w 2008 roku faceliftingu, obejmującym między innymi zmiany w zakresie wyglądu tylnej części auta i wyposażenia wnętrza, z początkiem 2013 roku zakończono produkcję Audi A3 II. Ustąpił on miejsca najnowszej i wytwarzanej do dziś trzeciej generacji. Kupując samochód używany tej linii, można mieć pewność, że inwestuje sie w auto świetnej jakości, które jeśli będzie odpowiednio zadbane i serwisowane posłuży przez wiele lat.

Audi A3 8P - dla fanów dynamicznej jazdy i kierowców ceniących komfort oraz bezpieczeństwo

Choć motoryzacja rozwija się bardzo szybko, to jednak pewne osiągnięcia techniczne z przeszłości budzą szacunek nawet ze współczesnego punktu widzenia. Koncern Audi zawsze był jednym z liderów, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych technologii i rozwiązań, a model Audi A3 8P może być tego wspaniałym przykładem. Najbardziej popularna jego wersja - Hatchback 3d - była napędzana przez silniki benzynowe o mocy od 102 KM do nawet 250 KM oraz dużą gamę motorów Diesla. Trzy lata po premierze drugiej generacji do produkcji weszła wersja trzydrzwiowa S3 z silnikiem 2.0 TFSI (z czasem wymieniony na turbodoładowaną jednostkę 1.8 TFSI), mocy 265 KM i napędem quattro. Dużo emocji budzi także Audi A3 8P w wersji Cabrio. Pod maską tych eleganckich samochodów, z tradycyjnym dla Audi składanym miękkim dachem, kryją się trzy silniki benzynowe o mocach od 102 do 200 koni mechanicznych oraz dwa silniki Diesla: 1.6 TDI (105 KM) i 2.0 TDI (140 KM). Tym, co przekonuje wielu kierowców, aby kupić właśnie ten samochód, jest między innymi niskie zużycie paliwa, plasujące się na poziomie od 4,4 l/100 km w jednostkach z silnikiem 1.9 TDI do 10,6 l/100 km w egzemplarzach uzbrojonych w 200 koni mechanicznych motoru 2.0 TFSI. Ich zaletą jest także to, że dzięki pokrewieństwu konstrukcyjnemu z tańszymi samochodami marki Volkswagen ewentualne naprawy można przeprowadzić niewielkim kosztem. Kierowcy decydujący się na zakup Audi A3 8P mają do wyboru wersje z pięcio- i sześciostopniowymi manualnymi skrzyniami biegów oraz te wyposażone w przekładnie dwusprzęgłowe i automatyczne skrzynie Tiptronic. Choć na rynku wtórnym nie jest łatwo znaleźć idealnie zadbany egzemplarz w doskonałym stanie, to warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania. Przyjemność jazdy tym modelem wynagrodzi wszelkie trudności.