Przejdź do głównej zawartości
Fiat Scudo

Fiat Scudo - ekonomiczny i komfortowy samochód dostawczy

Scudo to średniej wielkości samochód dostawczy, który powstał w wyniku współpracy pomiędzy Fiatem a koncernem PSA. Projekt motoryzacyjnych gigantów zaowocował realizacją trzech bliźniaczych modeli, do których oprócz Scudo należą Citroën Jumpy oraz Peugeot Expert. Pierwsza generacja pojazdu pojawiła się na rynku w roku 1995 i była dostawczym odpowiednikiem osobowego Fiata Ulysse. Auto produkowano w kilku wersjach nadwoziowych: towarowej, towarowo-osobowej oraz osobowej kombi, a także w dwóch różnych rozstawach osi. W katalogu samochodów dostawczych Fiat Scudo mieści się pomiędzy Ducato a Doblo. Druga generacja pojazdu zadebiutowała w roku 2007 w całkowicie odmienionej konstrukcji. Poprzednie jednostki napędowe zastąpiono silnikami wysokoprężnymi Multijet. W modelach dostawczych zwiększyła się przestrzeń ładunkowa, a wersja osobowa, mieszcząca od pięciu do dziewięciu osób, przybrała nazwę Scudo Panorama. W roku 2008 trzy modele z linii Fiat Scudo zostały uhonorowane prestiżową nagrodą International Van of the Year, wyprzedzając między innymi Volkswagena Caddy Maxi czy Renault Kangoo.

Fiat Scudo - uniwersalne, ergonomiczne i solidne auto towarowe

Fiat Scudo należy do samochodów dostawczych segmentu midi. Premiera auta na polskim rynku miała miejsce w roku 1998, czyli dwa lata po debiucie w Europie Zachodniej. Mimo dobrych wyników sprzedażowych marka w roku 2004 zdecydowała się na unowocześnienie linii. Zmodyfikowano wówczas elementy przedniej części nadwozia oraz zwiększono paletę dostępnych silników. Samochód zyskał także na ładowności, która w zależności od modelu wynosiła od 660 do 985 kg, przy objętości ładunkowej od 4 do 5 metrów sześciennych. Trzy lata później zaprezentowano drugą generację pojazdu, opartą na nowej płycie podłogowej oraz silnikach silniki HDI, produkowanych przez koncern PSA. W ofercie znalazły się nadwozia w formie przeszklonego lub nieprzeszklonego furgonu, platformy do zabudowy oraz wersja osobowa w dwóch wariantach - Scudo Panorama Family i Executiv. Ładowność poszczególnych modeli zwiększyła się do 861-1400 kg, a przestrzeń ładunkowa plasowała się w granicach od 5 do 7 metrów sześciennych. Niewątpliwym walorem pojazdu jest nisko umieszczony próg załadowczy, znajdujący się na wysokości zaledwie 48 centymetrów nad ziemią. Dodatkową opcją jest tylne, pneumatyczne zawieszenie. Komfortowi przewożenia towaru sprzyjają liczne punkty kotwiczenia ładunku, do którego dostęp możliwy jest zarówno dzięki przesuwnym drzwiom bocznym, jak i otwieranym pod kątem 180 stopni dwuskrzydłowym drzwiom tylnym. Fiat Scudo Panorama gwarantuje komfortowy przewóz osób oraz bagaży o łącznej masie 1200 kg i sprawdza się w roli samochodu rodzinnego, ale także środka transportu do przewożenia gości hotelowych lub pracowników. Obydwie dostępne generacje cenione są za funkcjonalność, a samochód używany z linii Scudo ma opinię ekonomicznego, wygodnego oraz mało awaryjnego auta.

Fiat Scudo - bogaty wybór modeli

Fiat Scudo pierwszej generacji wyposażony był w 1,6-litrowy, 79-konny silnik benzynowy. W roku 2000 do oferty dołączyła wersja z silnikiem o pojemności 2 litrów i mocy już 136 KM. Silniki wysokoprężne pierwszej odsłony to modele 1.9 z 69 końmi mechanicznymi oraz oraz 1.9 TD, z mocą 90 KM. Od roku 1999 zaczęto produkować Scudo z trzema nowymi jednostkami silnikowymi, których pojemność wynosiła 1,9 lub 2 litry, a moc od 92 do 109 KM. Silniki współpracowały z pięciobiegową skrzynią manualną lub czterobiegową automatyczną przekładnią. Fiat Scudo drugiej generacji to pojazdy wyposażone wyłącznie w silniki Diesla. W zależności od modelu są to: 1.6 Multijet, 2.0 Multijet, 2.0 Multijet Power, dające moc - odpowiednio - 90, 120, 136 oraz 163 KM. Tu do wyboru mamy wersje z pięciobiegową i sześciobiegową skrzynią manualną. Zarówno pierwsza, jak i druga odsłona linii charakteryzuje się napędem przednim. Liczne warianty Fiata Scudo pozwalają wybrać model idealnie dostosowany do potrzeb użytkownika. Fiat Scudo porusza się dynamicznie i jest dobrą opcją, jako samochód używany nawet dla tych kierowców, którzy dotąd prowadzili głównie auta osobowe. Funkcjonalne, nowoczesne wnętrze zapewnia komfort podróży, który z powodzeniem konkurować może z osobowymi minivanami. Duża ładowność oraz uniwersalność spełnia wszystkie oczekiwania, jakie stawia się samochodom dostawczym.