Przejdź do głównej zawartości
Ford Edge

W 2006 roku Ford Edge uzupełnia ofertę crossoverów od GM

Za sprawą swojego klasycznego pick-upa F-150 oraz wywodzących się od niego modeli typu Sport Utility Vehicles> (SUV) amerykański koncern samochodowy Ford ugruntował swoją pozycję – zwłaszcza na rodzimym rynku – producenta pojazdów, które mogą jednocześnie spełniać funkcję samochodów użytkowych i rekreacyjnych. Na pozostałych rynkach, w tym na rynku europejskim, tak wiele znaczące w Ameryce Północnej SUV-y full-size oraz pick-upy nie odgrywały tak dużej roli. Jednak i w Stanach zaczęto dyskutować o zużyciu paliwa tych modeli. Stratedzy Forda uznali więc za konieczne dołączenie w przyszłości do oferty modeli kompaktowych. Wyglądem miały one nawiązywać do dużych modeli typu SUV, ale jednocześnie miały mieć bardziej kompaktową formę. W kwestii właściwości jezdnych miały natomiast wzorować się na tradycyjnych sedanach średniej klasy. Nową strategię zapoczątkował w 2000 roku model Ford Escape, który został zaprojektowany we współpracy z japońskim partnerem Mazdą jako crossover, a który na rynek europejski wszedł pod nazwą Ford Maverick. W 2006 roku ofertę uzupełnił większy crossover, który był sprzedawany jako Ford Edge. Na 2015 roku było zaplanowane wprowadzenie drugiej generacji crossoverów, które miały być do dyspozycji także dla rynków europejskich.

W roku 2011 następuje odświeżenie Edge’a

Do skonstruowania modelu Edge Amerykanie wykorzystali platformę niedługo przedtem wprowadzonej na rynek serii sedanów, która następnie była wykorzystana do produkcji oferowanej także w Europie nowej generacji Forda Mondeo. Inżynierowie zmodyfikowali platformę, aby wydłużyć rozstaw kół modelu Edge do 2,82 metra. W pierwszej fazie produkcyjnej trwającej od 2006 do 2010 crossover otrzymał karoserię typu SUV o długości 4,72 metra i szerokości 1,92 metra. Po dokonanym w 2011 roku 2011 liftingu Edge wyjechał z taśmy produkcyjnej z nieco bardziej kompaktową karoserią o długości 4,68 metra. Wysokość pozostała niezmieniona i wynosiła 1,70 metra. Nowy był natomiast przód Forda Edge: podniesiony front ze spadzistą chłodnicą miał nadać Fordowi Edge większego wyrazu i upodobnić go do offroadera. Rok 2011 przyniósł także dwie nowości w ofercie silników.

Ford Edge dostępny w wersji z napędem na cztery koła i z napędem na przód

W ofercie silników dla Forda Edge producent postawił najpierw na swoje silniki Duratec o pojemności skokowej 3,5 litra, które zapewniły crossoverowi moc 269 KM (198 kW). Wraz z liftingiem przeprowadzonym w roku 2011 Amerykanie poszerzyli swoją ofertę motorów dla Edge. Odtąd był on także dostępny z mocniejszym silnikiem V6 o mocy 309 KM (227 kW). Ponadto w ofercie znalazł się także nowy model bazowy wyposażony w motor Ecoboost, który dawał Fordowi Edge moc maksymalną 245 KM (180 kW). W zaplanowanej na rok 2015 drugiej generacji samochodów, Ford postawił tylko na oszczędniejsze silniki Ecoboost. W zależności od jednostki napędowej Edge był dostępny z napędem na cztery koła lub w wersji crossover z napędem na przód.