Przejdź do głównej zawartości

Z myślą o Tobie zmieniliśmy naszą aplikację

nadając jej świeży, nowoczesny i bardziej przejrzysty wygląd. Korzystaj z dotychczasowych funkcji w nowej odsłonie – życzymy przyjemnego korzystania z naszej aplikacji!

Znajdź używane Porsche Cayenne motocykle na AutoScout24

Porsche Cayenne

Klasyka w alternatywnej odsłonie

Porsche Cayenne to bezapelacyjnie auto niezwykłe pod każdym względem. Nie dość, że pojazd sygnowany jest przez jedną z najsłynniejszych i najbardziej cenionych firm motoryzacyjnych na świecie, to dodatkowo symbolizuje historyczną przemianę producenta, bo jest pierwszym autem tej kategorii proponowanym przez niemiecką markę. Porsche od zawsze uchodziło za synonim klasy i luksusowego standardu w świecie aut sportowo-użytkowych, dlatego wypuszczenie na rynek w 2002 roku pojazdu w formie SUV-a iście zrewolucjonizowało wizerunek marki, nadając jej jeszcze wyższą rangę. Początek XXI wieku był dla Porsche Cayenne bardzo pracowity, bo wraz z pojawieniem się pierwszej generacji auta na producentów spadł obowiązek pogodzenia ze sobą cech pojazdu luksusowego z praktycznym, miejskim lub terenowym SUV-em. Operacja zakończyła się sukcesem, a kooperacja Porsche, Audi i Volkswagena, z którym Cayenne jest spokrewnione, zaowocowała ciepłym przyjęciem pierwszej generacji pojazdu zarówno przez krytyków, jak i użytkowników. Model produkowany był nieprzerwanie do 2010 roku i szybko stał się najpopularniejszym autem w swojej klasie. Zachęceni powodzeniem producenci posunęli się o krok dalej i w 2010 wypuścili na rynek lekko zmodyfikowaną, drugą generację Porsche Cayenne II, która zachwyciła odbiorców swym subtelnym i eleganckim designem oraz bogato wyposażonym wnętrzem. Debiut został okrzyknięty prawdziwym objawieniem i na stałe uplasował Porsche Cayenne na szczycie listy najbardziej pożądanych aut świata.

Historia pełna zmian

Pierwsze wzmianki o pojawieniu się na rynku niespotykanego modelu legendarnej, niemieckiej marki wzbudziły zainteresowanie miłośników motoryzacji już jakiś czas przed premierą Porsche Cayenne I w 2002 roku na Paris Motor Show 2002. Słynne targi w Paryżu szybko potwierdziły przypuszczenia zainteresowanych i wprawiły ich w niemałe zdumienie, gdyż zaprezentowany model auta w niczym nie przypominał znanych dotąd, charakterystycznych dla marki projektów. Elegancki SUV, którego koncepcja śmiało opierała się na fuzji Volkswagena Touarega i Audi Q7 , zaskoczył nie tylko swoim designem, ale także imponującymi wartościami pod maską, dostępnymi w dwóch wersjach silnika. Rok po premierze niemiecki koncern rozszerzył swoją ofertę i Porsche Cayenne można było nabyć także w trzeciej formie napędu, nieco mniejszej niż pierwotne modele, bo o pojemności 3.2 litra. Rok 2006 był swoistym ukoronowaniem dotychczasowej produkcji, bowiem na rynek została wypuszczona najbardziej popularna wersja Porsche Cayenne I – Turbo S o imponującej mocy, która po dziś dzień jest niezaprzeczalnym sztandarem w swojej klasie. Producentom pojazdu nie było jednak dość zmian, bo zaledwie rok po modyfikacji technicznej nadszedł czas na lekkie zmodernizowanie nadwozia. W 2007 roku auto przeszło drobny facelifting, lecz i to nie zaspokoiło apetytu odbiorców na wprowadzane metamorfozy. W 2008 marka dumnie zaprezentowała kolejny model Cayenne GTS , będący inspirującym połączeniem kilku poprzednich wersji. Dwa lata później Porsche Cayenne przeszło dokumentną metamorfozę, jednak tym razem koncern zrezygnował z wprowadzania innowacji w zakresie pierwszej generacji i postawił na zupełnie nowy wariant, zaprezentowany w Genewie w 2010 roku pod nazwą Porsche Cayenne II. Tym razem zaoszczędzono pojazdowi intensywnych modernizacji i jedyną zmianą, na jaką się decydowano był lekki lifting w 2014 roku i lekko zmodernizowany model w 2015.

Moc i siła

Porsche bezsprzecznie jest wyznacznikiem splendoru i dobrego smaku oraz szacunku do motoryzacji w najwyższym wydaniu. Wybór Cayenne na swój codzienny środek transportu niesie ze sobą nie tylko estetyczne korzyści, ale także znaczne profity w sferze technologicznej. Pierwsza generacja auta zaskoczyła odbiorców nie tylko odmiennym designem i imponującymi osiągami, ale także pierwszą w historii marki wersją z silnikiem wysokoprężnym, oferowaną od 2009 roku. W pierwszych latach produkcji – do 2006 roku – Cayenne występowało w wersjach silnikowych o pojemności 3 oraz 4.5 litra. Od 2007 roku na rynku pojawiła się także opcja 2.9, 3.5 oraz nieco podwyższona 4.8 w motorach zasilanych benzyną, które odznaczały się dość zadowalającymi osiągami na trasie. Niestety dość ciężkie nadwozie nie pozwalało na rozwijanie zawrotnej prędkości w szybkim tempie, dlatego kolejna generacja Porsche Cayenne została zmodernizowana pod tym kątem i do 100 km/h rozpędzić się można już w około 6 sekund. Samochód z charakterystyczną linią reflektorów i dyskretnym logo w centralnym punkcie przodu maski dodatkowo inspiruje niemal perfekcyjnie przemyślanym wyposażeniem wnętrza i wysokiej jakości elektroniką. W standardzie montowane są wyświetlacze ciekłokrystaliczne o szerokiej przekątnej oraz climatronic. Cayenne dostępne jest również w wersji z napędem manualnym i automatycznym, co pozwala na dobranie najbardziej odpowiedniego auta do warunków, w których głównie będzie użytkowane.