Przejdź do głównej zawartości

Znajdź używane Audi Q3 motocykle na AutoScout24

Audi Q3

Niewielkie Audi Q3 uzupełnia program SUV-ów

Jako sportowa marka premium koncernu Volkswagen producent z Ingolstadt Audi za sprawą Q7 wprowadził do programu po raz pierwszy w 2005 roku Sport Utility Vehicle (czyli SUV-a). W 2009 roku w jego ślady poszło mniejsze Audi Q5, w którym Audi mogło wykorzystać własną platformę konstrukcyjną zastosowaną po raz pierwszy w 2007 roku jako podstawę dla coupé z nowej serii Audi A5. Gdy na ulice wyjeżdżały pierwsze Audi Q5, inżynierowie dopracowywali szczegóły jeszcze bardziej kompaktowego SUV-a zapowiadanego na 2011 rok i wieńczącego program SUV-ów jako Audi Q3.

Kompaktowy design coupé Audi Q3

Audi po raz pierwszy zaprezentowało model Q3 w wersji prototypowej podczas Motorshow 2007 w chińskim Szanghaju. Wówczas auto uchodziło za nieco bardziej złożoną wersję Cross Coupé quattro. Już sama nazwa wyraźnie wskazywała na to, jaki ma być zarówno pojazd koncepcyjny, jak i późniejsza wersja seryjna. Producent z Ingolstadt chciał wprowadzić na rynek wyjątkowo dynamicznego SUV-a, który miał różnić się od większych modeli tej klasy sylwetką oraz detalami. Design coupé mógł w ten sposób odzwierciedlać dynamikę marki i wprowadzić na rynek Audi Q3 jako miejskie auto lifestyle’owe.

Audi Q3 jako wewnętrzny projekt crossovera koncernu VW

Jak zwykle w przypadku wielu modeli koncernu Volkswagena, również Audi Q3 przedstawiono pod kątem działań rozwojowych jako wewnętrzny, firmowy projekt crossovera. W tworzeniu koncepcji brali udział inżynierowie z Audi, Volkswagen i Porsche. Także hiszpańska spółka-córka Volkswagen SEAT była przygotowana na podjęcie produkcji seryjnej Audi Q3 w Hiszpanii. Tłem decyzji o tym miejscu produkcji Audi Q3 była w konsekwencji możliwość późniejszego równoległego produkowania małego SUV-a tej hiszpańskiej marki. Hiszpanie zaprezentowali swój model pod nazwą SEAT Tribu w 2007 roku jako samochód koncepcyjny na wystawie IAA we Frankfurcie.

Audi Q3 dynamicznie wkracza na rynek jako lifestyle’owy SUV

Pod względem technicznym Audi Q3 współdzielił wiele komponentów z modelem Volkswagen Tiguan oraz był zbudowany na platformie konstrukcyjnej wykorzystanej w Volkswagen Golfie i kolejnych modelach produkowanych przez koncern. Za sprawą niespełna 4,40 m długości i około 1,80 m szerokości Audi Q3 pod względem wymiarów wpisywał się w gabaryty typowe dla klasy SUV-ów. Audi Q3 zgodnie z życzeniem wkroczyło na rynek dynamicznie dzięki obniżonej wysokości około 1,60 m. Ten kompaktowy SUV zawdzięcza swoją sylwetkę w stylu coupé przede wszystkim długiej spadzistej linii dachu i pochylonej tylnej szybie. Sportowy look podkreślono ponadto poprzez zastosowanie wąskich przednich i tylnych reflektorów oraz potężnej wersji typowego dla marki pojedynczego dużego grilla (single frame). Wyróżnione kolorystycznie zabezpieczenie przeciwnajazdowe z przodu i z tyłu dopełniało charakter Audi Q3 jako lifestyle’owego SUV-a. Audi Q3 z napędem na cztery koła oferowano z czterocylindrowym silnikiem benzynowym i Diesla o zróżnicowanym poziomie mocy. Model początkowy dostępny był ponadto z tradycyjnym napędem na przednią oś.