Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
gmc-l.jpg

GMC

W czasie boomu na SUV-y w Stanach Zjednoczonych żaden producent nie miał w ofercie samochodów, które łączyłyby komfort limuzyny i możliwość jazdy w terenie jednocześnie oferując dużo miejsca i dobre osiągi. Zanim nastała era SUV-ów, auta tego typu traktowane były wyłącznie jako użytkowe „terenówki”. Firma General Motors Company w swoich najlepszych czasach miała w ofercie trzy marki pod którymi sprzedawano SUV-y i pick-upy. Były to: luksusowy Cadillac Escalade produkowany przez Chevroleta, od 1969 roku klasyczny Chevrolet Blazer oraz Hummer. Już na początku XX wieku General Motors rozpoczął produkcję samochodów ciężarowych pod marką GMC, a od lat sześćdziesiątych pod szyldem GMC z taśm produkcyjnych zjeżdżały także vany, SUV-y oraz pick-upy. W USA GMC był liderem rynku w segmencie aut tańszych i średnich. Vany, SUV-y i pick-upy eksportowano także do Europy.

GMC Suburban to zapowiedź popularności vanów i SUV-ów

W latach 30. koncern General Motors zaprezentował model GMC Suburban, który miał łączyć komfort limuzyny i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Taka koncepcja okazała się właściwa. GMC Suburban był pionierem w klasie vanów, SUV-ów i pick-upów. Już w latach 50. i 60. furgon z napędem na wszystkie koła i wysoko zawieszonym nadwoziem posiadał typowe cechy SUV-a. Największym z modeli oferowanych przez GMC od 2000 roku był seryjnie produkowany następca Suburbana czyli GMC Yukon. W segmencie niższym sprzedawano produkowany od lat 80. GMC Jimmy, który w 1998 roku został zastąpiony GMC Envoy. Jego z kolei w 2009 roku zastąpił GMC Terrain. Gamę SUV-ów uzupełnił w roku 2006 GMC Acadia, który zaprezentowany został przez General Motors jako pierwszy crossover.

SUV-y – modele specjalne oraz vany GMC

W latach 90. do sprzedaży weszły też modele specjalne SUV-ów z mocniejszymi jednostkami napędowymi GMC Typhoon i GMC Syclone. Od połowy lat 60. z przeznaczeniem głównie na rodzimy rynek produkowano vany użytkowe i busy serii G. Następcą serii G był dostępny od 1996 roku model GMC Savana. Mniejszy van był produkowany w latach 1985-2005 w dwóch generacjach GMC Safari.

Pick-upy marki GMC

Już w latach 60. duży pick-up z czerwonym napisem GMC na kracie wlotu powietrza stał się symbolem amerykańskiej prowincji i farmerskiego stylu życia. Model ten był niemal identyczny z siostrzanym modelem Chevroleta. Klasyczny pick-up serii C/K pojawił się na rynku w 1960 roku pod nazwą GMC Sierra. Mniejsze wersje to GMC Sonoma i jego następca produkowany od 2004 roku - GMC Colorado. Do lat 80. dostępne były pick-upy na bazie samochodu osobowego GMC Sprint i GMC Caballero.

Zobacz więcej