Przejdź do głównej zawartości
Ze względu na prace konserwacyjne AutoScout24 jest obecnie dostępny tylko w ograniczonym zakresie. Dotyczy to takich funkcji, jak kontakt ze sprzedawcami, logowanie lub zarządzanie pojazdami na sprzedaż.
lincoln-l.jpg

Lincoln

W Europie wynajmowanie limuzyny typu stretch do ślubu wcale nie jest tak samo oczywiste, jak w przypadku podobnych uroczystości odbywających się w USA. Jednak także na Starym Kontynencie coraz części pojazdy o długości przekraczającej osiem metrów, którymi można poruszać się między różnymi imprezami, przyciągają spojrzenia. Wykładany skórą kącik wypoczynkowy, w którym można wygodnie rozciągnąć nogi, w pełni wyposażony barek, telewizor i sztuczne gwiaździste niebo, to jest to, co przykuwa uwagę dziesięciu pasażerów, których taki pojazd może pomieścić. Przechodnie są przeważnie pod wrażeniem imponujących rozmiarów takiego auta i wyobrażają sobie, że w jego wnętrzu podróżować muszą ważne osoby. Jednak mało kto interesuje się tym, co to za marka, dlatego pozostaje ona praktycznie nieznana, a za wieloma limuzynami typu stretch z fabryki Ford Motor Company kryje się tak naprawdę luksusowa marka Lincoln. Do Europy trafiły więc, obok przeróbek, różne samochody, od modelu Lincoln Town Car począwszy, przez limuzyny wyższej klasy, aż po SUV-y.

Limuzyny wyższej klasy marki Lincoln

Jako druga luksusowa marka obok Cadillaca firma Lincoln od 1917 roku zaczęła rozdawać karty na rodzącym się amerykańskim rynku motoryzacyjnym, oferując świetnie wyposażone oraz zaopatrzone w mocne silniki limuzyny i kabriolety. Aby przetrwać, firma wypuszczała krótkie serie, wśród których znajdowały się drogie modele, jednak takie działanie nie było wystarczające. Henry Ford mógł w 1922 roku włączyć markę Lincoln do swojego koncernu. Jego pomysł dotyczył tego, aby zwiększyć statystyki sprzedaży. Modele Lincolna z mocą prawie 100 KM generowaną przez silnik V8 musiały osiągnąć sukces, którego uwieńczeniem byłaby szeroka grupa klientów. Tak spekulował Ford i faktycznie stworzył gałąź luksusowych aut z modelem Lincoln Zephyr, który odniósł największy sukces i tym samym do 2002 roku był produkowany pod nazwą Lincoln Continental. Poza tym marka przez lata pozostawała dostawcą pojazdów amerykańskiej policji oraz floty samochodowej dla prezydenta USA.

Klasyczne limuzyny marki Lincoln

Poza modelem flagowym Lincoln Continental oraz serią Lincoln Mark (1969-1998), rok 1981 należał do pojazdów z linii Town Car, które były najbardziej znanymi luksusowymi samochodami spółki-córki koncernu Ford. Ze swoim wysokim grillem, kanciastą sylwetką oraz z długością 5,60 m Town Car z lat 80. należał do typowych przedstawicieli dużych, paliwożernych, amerykańskich klasycznych pojazdów klasy wyższej. Producent trzymał się pokaźnych rozmiarów nadwozia i silników, mimo wprowadzenia nowej stylistyki w drugiej generacji w latach 1990-1997. Dopiero w 1998 roku zastąpiono linię flagowców marki Lincoln pojazdami o zredukowanej masie, która w modelu Lincoln Town Car przekraczała dwie tony, a także zaproponowano krótszą wersję nadwozia.

Nowe limuzyny Lincoln

Pod koniec lat 90. Lincoln wprowadził mniejszy model podstawowy. Lincoln LS w 1999 roku zastąpił klasyczną dużą limuzynę z serii Mark i Continental. Wraz z nastaniem roku 2007 doszło do zmiany nazwy prawie całej palety produktów, w wyniku której Lincoln LS został zastąpiony przez nowy model podstawowy Lincoln MKZ, a potem w 2009 roku przez najwyższy model Lincoln MKS. Pod dotychczasową nazwą sprzedażową zachował się tylko Lincoln Town Car.

SUV, pick-up oraz crossover z gamy pojazdów marki Lincoln

Po sukcesie, jaki odniosła marka Ford ze swoim SUV-em Ford Expedition, amerykański koncern zdecydował o stworzeniu w oparciu o tę samą płytę podłogową większego i bardziej luksusowego modelu pod nazwą Lincoln Navigator, który stał się pierwszym pojazdem tego typu w gamie produktów spod szyldu Lincoln. Program dotyczący samochodów terenowych został dopełniony w 2003 roku modelem Lincoln Aviator, który był produkowany do 2005 roku. Od 2007 roku Ford wypuścił na rynek nową generację crossoverów o nazwie Lincoln MKX, a w 2010 roku dodał do gamy większy pojazd, Lincoln MKT. SUV z podwójną kabiną i przestrzenią ładunkową był w ofercie producenta aż do czasu wprowadzenia na rynek modelu Lincoln Blackwood z 2001 roku. Jego następcą był zaś pick-up Lincoln MLT, zaprezentowany w roku 2005.