Przejdź do głównej zawartości

Z myślą o Tobie zmieniliśmy naszą aplikację

nadając jej świeży, nowoczesny i bardziej przejrzysty wygląd. Korzystaj z dotychczasowych funkcji w nowej odsłonie – życzymy przyjemnego korzystania z naszej aplikacji!

Znajdź używane Citroen Evasion motocykle na AutoScout24

Citroen Evasion

Citroen Evasion - przestronny i rodzinny van

Citroen Evasion to jeden z najbardziej rozpoznawalnych vanów w historii francuskiego koncernu Peugeot-Citroen. Model ten jest owocem ścisłej współpracy, którą PSA nawiązał z włoskimi producentami Lancii i Fiata. Pierwszy pojazd zjechał z taśm montażowych w 1994 roku. Dwa lata później światło dzienne ujrzała zmodernizowana wersja samochodu. Natomiast w 1998 roku model wzbogacił się o poduszki powietrzne. Obok Citroena Evasion określanego mianem Eurovana na rynku europejskim obecne były bliźniacze modele konkurencyjnych marek, które występowały razem z nim pod wspomnianym wspólnym szyldem. Były to Lancia Zeta , Fiat Ulysse , a także Peugeot 806 . Ostatni Citroen Evasion, znany też w kilku krajach jako Citroen Synergie, został wyprodukowany w 2003 roku. Jego następcą został Citroen C8.

Dwie generacje, które odmieniły oblicze vana

Obie generacje samochodu opierają się na tych samych rozwiązaniach technologicznych. Niewielkie różnice można zaobserwować w designie poszczególnych roczników Eurovana. Citroen Evasion powstał jako odpowiedź PSA i Fiata na popularny na przełomie lat 80. i 90. model Renault Espace . Prace nad Evasion rozpoczęły się na początku lat 90., a w ich efekcie powstała platforma, na której opierały się cztery modele czterech europejskich marek. Podobnie jak w przypadku Fiata jest to pierwsze w historii Citroena auto należące do segmentu van. Samochód występował tylko w jednej wersji nadwozia. Pięciodrzwiowy van w zamierzeniu miał pomieścić aż ośmioro pasażerów. Ostatecznie w pojeździe znalazło się wystarczająco dużo miejsca dla pięciorga lub siedmiorga podróżujących, jeśli zamontowane były trzy rzędy siedzeń. Najsłabszą jednostką zastosowaną w Evasion był silnik benzynowy o pojemności 1,8 l i mocy 90 KM. Najmocniejszym motorem benzynowym był ten o pojemności 2 l, który w wersji turbodoładowanej rozwijał moc 150 KM. Z kolei jeśli chodzi o silniki Diesla, największą pojemność miała jednostka o pojemności 2,1 l z turbosprężarką. Maksymalna moc w tym przypadku wynosiła 110 KM. Prędkość maksymalna, jaką mógł osiągnąć pojazd, zawierała się w przedziale 160-195 km/h. Evasion wyposażony w najmocniejszą jednostkę rozpędzał się do 100 km/h w czasie nie niższym niż 11 sekund. W testach bezpieczeństwa Euro NCAP Citroen Evasion uzyskał trzy gwiazdki.

Jak prezentuje się i w co wyposażony jest francuski Eurovan?

Jeśli chodzi o design samochodu, to Evasion posiadał identyczne przednie reflektory jak jego włoski odpowiednik, czyli Lancia Zeta. Pojazd z Italii różnił się jednak bardziej elegancką pokrywą nad silnikiem. Projektanci Eurovana zastosowali odsuwane tylne drzwi zamiast tradycyjnie uchylanych, co miało umożliwić komfortowe wsiadanie i wysiadanie zwłaszcza w ciasnych miejscach na parkingach lub wąskich uliczkach. Klapa bagażnika była natomiast uchylana do góry. Większość Citroenów Evasion wyposażona była w pięć siedzeń obitych przyjemnym w dotyku welurem. Fotele były również zaopatrzone w bardzo wygodne podłokietniki. Niekiedy na rynku wtórnym można natrafić także na model ze skórzaną tapicerką. Co ciekawe, w droższych wersjach modelu fotele były nie tylko wygodne i obszerne, ale też wyposażone w funkcję obrotu o 180 stopni, co niewątpliwie dodawało vanowi Citroena praktyczności. Nie należy zapominać o doskonałej widoczności, którą zapewniały zarówno duże szyby boczne, jak i przednia oraz tylna szyba. W seryjnym wyposażeniu samochodu montowano dwie poduszki powietrzne, a także system ABS. Do opcjonalnego ekwipunku należały elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka, szyberdach, elektrycznie sterowane szyby, tempomat i automatyczna klimatyzacja. Ponadto na rynku dostępne są samochody używane wyposażone w elektrycznie regulowane i ogrzewane fotele, co również wpływa na wyższy komfort podróżowania. Gabaryty, jakimi charakteryzuje się Citroen Evasion to niespełna 4,5 metra długości, 1,8 metra szerokości i 1,7 metra wysokości oraz masa własna wynosząca 1595 kilogramów.

Czy warto kupić samochód używany Citroen Evasion?

Niewątpliwie van Citroena znajdzie grono sympatyków wśród osób, które planują zakupić wygodny i przestronny pojazd, zwłaszcza z myślą o rodzinnych podróżach. Należy mieć jednak na uwadze, że samochód używany tej marki coraz rzadziej można spotkać na rynku wtórnym. Chociaż w pojeździe nie wykorzystano technologii hydropneumatycznej, Citroen Evasion wyróżnia się komfortowo zestrojonym zawieszeniem, co jest cechą charakterystyczną dla modeli PSA. Ponadto jest to samochód uznawany za niekłopotliwy w codziennej eksploatacji. Cechuje się także wysoką ergonomią, dużą przestrzenią dla kierowcy i pasażerów oraz świetną widocznością poprawiającą komfort prowadzenia. Przed zakupem warto jednak przyjrzeć się zabezpieczeniu instalacji elektrycznej, ponieważ w starszych modelach jej elementy mogą wymagać naprawy. Koszty części zamiennych nie należą do wysokich, a ewentualne wizyty w warsztacie nie powinny znacząco nadszarpnąć budżetu domowego. Za wadę samochodu dość często uznaje się słabe wyciszenie wnętrza. Użytkownicy wskazują na szumy powietrza, które podczas jazdy są dość mocno odczuwalne. Duża ładowność przekraczająca 800 kg oraz imponująca pojemność przestrzeni bagażowej zwłaszcza po złożeniu tylnych siedzeń sprawia, że samochód może okazać się pomocnym narzędziem w prowadzeniu niewielkiej działalności gospodarczej. Minimalistyczne wykończenie wnętrza zadowoli niewymagających użytkowników. Kierowcy cenią pojazd również za optymalną dynamikę i oszczędność pojazdu. Jeśli zatem samochód ma być prosty w obsłudze i przeznaczony dla większej ilości pasażerów, którzy cenią komfort oraz dużą przestrzeń, to Citroen Evasion jest modelem, któremu warto przyjrzeć się bliżej w kontekście pojazdu rodzinnego, a nawet użytkowania przez małą firmę.